Urlop jesienią? Piękno Słowacji czeka na odkrycie!
Jesień to świetny moment na urlop dla wszystkich tych, którzy cenią ciszę i spokój. Brak tłumów na turystycznych szklakach, to także dobre rozwiązanie ze względu na kolejną falę koronawirusa, która przechodzi przez Europę. Szukający wypoczynku za granicą nie muszą rezygnować z planów. Słowacja stawia na bezpieczną turystykę i przedstawia lokalny COVID automat, który określa gdzie i pod jakim warunkiem można wyjechać. Możliwości jest wiele: na przykład do jednego z dziewięciu parków narodowych, z których słynie Słowacja. Polskich turystów zaprasza SLOVAKIA TRAVEL.
Bezpieczeństwo to podstawa – szczególnie, jeśli planujemy podróż w dobie pandemii. To dla tego Słowacja wprowadza pewne ograniczenia, aby odwiedzający kraj turyści mogli komfortowo i odpowiedzialnie odpoczywać. Większość powiatów na Słowacji jest według aktualnego covid automatu w kolorze pomarańczowym lub czerwonym. Co to oznacza? W przypadku obu kolorów poruszanie się między strefami nie jest ograniczone. Spacery i relaks mają podczas jesiennych dni zielone światło. To świetny moment, by odwiedzić Poloniny, jeden z dziewięciu słowackich parków narodowych. Park narodowy Poloniny (w Polsce znany jako Bieszczady) słynie z licznych puszcz, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. W słowackich powiatach oznaczonych kolorem pomarańczowym, dla zaszczepionych turystów są dostępne hotele, muzea, galerie, kolejki linowe i gondolowe. Otwarte są także tarasy widokowe czy restauracje. Centra wellness, uzdrowiska i aquaparki są dostępne dla 50% maksymalnego obłożenia. W czerwonych powiatach obowiązuje noszenie masek FFP2. W hotelach ze strefy wellness mogą korzystać tylko zameldowani goście. Warunki wyżywienia reguluje zaś hotel. Kolejki gondolowe dla w pełni zaszczepionych turystów są otwarte bez ograniczeń.
W praktyce to oznacza, że na Słowacji nie zatrzymało się życie, jak na wiosnę tego roku.
Przestrzeganie obostrzeń ze względu na pandemię jest konieczne, ale dla wszystkich podmiotów działających w branży turystycznej jest ważne, że mogą świadczyć swoje usługi klientom z kraju i zagranicy, nawet z mniejszymi ograniczeniami. Słowacja oferuje turystom atrakcje o każdej porze roku. Teraz są to wycieczki rowerowe lub krajoznawcze oraz zwiedzanie zabytków. Są to świetne okazje na aktywny wypoczynek, doładowanie energii i budowanie odporności
– powiedział Václav Mika, dyrektor SLOVAKIA TRAVEL.
Chociaż w górach panuje jesień, stoki narciarskie już teraz przygotowują się na sezon. Oferują zniżki, dzięki którym będzie można oszczędzić na feriach zimowych i jeździe na nartach. Jedno jest pewne: wbrew pandemii koronawirusa – zima nie zostanie odwołana.
Ci, którzy planują jesienny wypoczynek na Słowacji, przed wyjazdem muszą zarejestrować się w systemie eHranica i pokazać zaświadczenie o szczepieniu w paszporcie covidowym lub przedłożyć inny ogólnokrajowy certyfikat (osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z kwarantanny; podobnie dzieci poniżej 12 roku i 2 miesięcy życia, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, nie podlegają kwarantannie). Narodowy certyfikat musi posiadać pieczątkę upoważnionej instytucji lub musi być elektroniczne weryfikowalny i sporządzony również w języku angielskim. Rejestracja na eHranica dotyczy wszystkich osób powyżej 12 roku i 2 miesięcy życia.
O SLOVAKIA TRAVEL
SLOVAKIA TRAVEL jest narodową organizacją propagującą i wspierającą rozwój ruchu turystycznego na rynku krajowym i zagranicznym. Powstała 01.04.2021 jako państwowa organizacja budżetowa.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.