Czy Polacy wybierają ekologiczne kosmetyki?
Szampony, żele pod prysznic czy kremy do twarzy to tylko część produktów, które zazwyczaj wypełniają nasze łazienkowe szafki. Wielu producentów oferuje ekologiczne produkty kosmetyczne wysokiej jakości, które oprócz swoich właściwości są neutralne dla środowiska. Jak możemy dowiedzieć się z badania „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”[1], przygotowanego w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”, blisko 40 proc. naszego społeczeństwa nie zwraca uwagi na to, czy wybierane kosmetyki są ekologiczne. Zatem jakie czynniki przeważają nad zakupem konkretnego produktu?
Stosunek Polaków do ekologicznych kosmetyków
W związku z coraz szerszą edukacją w zakresie dbania o środowisko jesteśmy w stanie dostrzec zachodzące na świecie zmiany, które dotyczą również przemysłu kosmetycznego. Z roku na rok, na drogeryjnych półkach przybywa ekologicznych kosmetyków oraz produktów higienicznych, które wspierają prośrodowiskowy styl życia. Najczęściej możemy spotkać się z ekoopakowaniami, wykonanymi z materiałów z recyklingu, które po zużyciu produktu będą mogły zostać ponownie wykorzystane. Jednak to nie zawsze jedyna zaleta ekologicznych kosmetyków. W większości charakteryzują je naturalne formuły, które zostały pozbawione konserwantów, parabenów, a także sztucznych substancji konserwujących i zapachowych.
Według badania „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków” co czwarty badany sięga po proekologiczne kosmetyki ze względu na to, że są przyjazne dla środowiska. 33 proc. respondentów deklaruje korzystanie z ekologicznych kosmetyków, jednak z innych ważnych dla nich względów, aniżeli sama prośrodowiskowa postawa.
Sytuacja wygląda korzystniej w przypadku rodziców wychowujących dzieci w przedziale wiekowym 0-14 lat. W tym przypadku grupa ankietowanych, która przy wyborze produktów kosmetycznych stawia na ekologię, to 35 proc. Ważnym kryterium dla tej grupy respondentów jest natomiast hipoalergiczność produktów (48 proc. zwraca na to szczególną uwagę) oraz prosty skład (42 proc.). Zróżnicowanie wyników można zauważyć także w przypadku podziału badanych ze względu na płeć. Kobiety są bardziej wrażliwe na ekologię przy wyborze kosmetyków niż mężczyźni. Jedynie 20 proc. mężczyzn sięga po te przyjazne dla środowiska, w przypadku kobiet są to aż 32 proc.
Dlaczego ekologiczne i naturalne kosmetyki są droższe?
Zdarza się, że producenci wykorzystują nasze ekologiczne nawyki i traktują je jako trend marketingowy, aby zwiększać swoje dochody ze sprzedaży. Natomiast na rynku istnieje także wiele kosmetyków, które pomimo niskiej ceny są przyjazne dla środowiska. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet produktów, z których powinniśmy się dowiedzieć, jaką filozofią kieruje się dana marka. Na cenę kosmetyków ekologicznych wpływ ma naturalny skład pochodzenia roślinnego, który jest bardziej kosztowny przy produkcji. Wtedy surowce, z których dany kosmetyk jest wykonany, są pozyskiwane z kontrolowanych upraw i charakteryzują się najwyższą jakością, co często potwierdzane jest przez producentów stosownym certyfikatem, np. EcoCert.
Jak wynika z badania „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”, aspekt ekonomiczny jest mniej ważny dla mieszkańców miast powyżej 500 tys. – ich sytuacja materialna bywa lepsza, mają też większy dostęp do wiedzy na temat ekologii i łatwiej im uwzględniać kwestie ekologiczne w swoich codziennych wyborach. 27 proc. respondentów zamieszkałych na obszarach wiejskich i 42 proc. respondentów z dużych miast wybiera ekologiczne kosmetyki ze względu na reprezentowane przez siebie postawy proekologiczne.
Jak możemy zauważyć w raporcie, wybór ekologicznych produktów kosmetycznych jest jednym z najmniej popularnych ekonawyków wśród badanej grupy Polaków. Natomiast jest to czynnik równie istotny, jak oszczędność energii czy wody, dlatego wciąż powinniśmy edukować się w temacie dbania o nasz wspólny klimat.
Pełen raport i więcej szczegółowych danych dostępnych jest pod linkiem: Ekologiczne zachowania Polaków Raport Klimat tworzą ludzie - Edukacja Ekologiczna - Portal Gov.pl (www.gov.pl).
[1] Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków i w grupie rodziców dzieci w wieku 0-14 lat. Badanie jest zrealizowane przez firmę badawczo-rozwojową Zymetria w marcu 2022.

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

4 skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz starzenie się skóry

Maść Rokitnikowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.