DLACZEGO TERAZ SZCZEGÓLNIE POWINNIŚMY ZATROSZCZYĆ SIĘ O SWÓJ MIKROBIOM?
Com&Media
Bagatela 11, lok. 18
00-585 Warszawa
paulina.bonarek|com-and-media.pl| |paulina.bonarek|com-and-media.pl
+48 539 622 032
www.com-and-media.pl
Aktualna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zmusza nas wszystkich do tymczasowego odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Chwilowo jesteśmy zmuszeni do pozostania w domach i nie wychodzenia z nich bez wyraźnej potrzeby, nie możemy wyjść do kina, restauracji, ani spotkać się ze znajomymi. Możemy za to poświęcić więcej czasu sobie i zatroszczeniu się o swoje zdrowie. O właściwej ochronie skóry i jej pielęgnacji opowiada dermatolog, dr Aleksandra Jagielska z warszawskiej kliniki Sthetic.
Zachowanie higieny na najwyższym poziomie jest niezwykle ważne – w szczególności teraz, gdy mamy do czynienia z pandemią koronawirusa. Aktualnie potrafimy myć lub dezynfekować ręce co najmniej kilkanaście razy dziennie. Coraz więcej osób zaczyna skarżyć się na przesuszoną, piekącą i często popękaną skórę dłoni. Dlaczego tak się dzieje? – Gdy często myjemy lub dezynfekujemy ręce, może dojść do naruszenia bariery hydrolipidowej, której zadaniem jest ochrona skóry. Niestety zawarte w mydłach detergenty przyczyniają się do przesuszania skóry, która jak już zostało wspomniane – może być podrażniona i piekąca – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska ze Sthetic Kliniki dr Jagielskiej. By nie doprowadzić do takiej sytuacji należy poświęcić pielęgnacji dłoni nieco więcej uwagi. – Myślę, że to, w jaki sposób i jak długo należy myć ręce, wiedzą już chyba wszyscy. Nie wszyscy mogą jednak wiedzieć, że niezwykle ważne jest dokładne osuszenie dłoni oraz zastosowanie kremu do rąk. Składnikami, których powinniśmy teraz szukać w kremach są witaminy A i E, pantenol, mocznik w niskich stężeniach i aloes – tłumaczy dr Jagielska.
Dlaczego tak ważna jest właściwa ochrona skóry?
Chociaż przesuszona i popękana skóra dla wielu osób może wydawać się błahostką, prawda jest taka, że jest ona bardziej podatna na infekcje. – Gdy bariera ochronna skóry zostaje naruszona, wszelkie drobnoustroje mają do niej jeszcze lepszy „dostęp”. O wiele łatwiej o infekcję, mogą również nasilać się alergie kontaktowe – wyjaśnia ekspert. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest dbanie o nasz mikrobiom. Jak to zrobić? – Bardzo ważne jest wymienione już regularne natłuszczanie skóry, które przyczynia się do poprawy funkcjonowania skórnego mikrobiomu. Ale równie ważne jest zadbanie o siebie od wewnątrz i wsparcie dla naturalnej flory bakteryjnej – dodaje dr Jagielska. Sposobów na poprawę odporności jest wiele – w tym niekorzystnym dla nas okresie warto częściej sięgać po kiszonki, a także po kefiry czy jogurty. Równie istotne jest także unikanie słodyczy, fastfoodów i wysoko przetworzonej żywności. Im krótszy skład produktu tym lepiej – warto o tym pamiętać!
Czym właściwie jest mikrobiom?
O mikrobiomie słyszeli z pewnością wszyscy, ale nie wszyscy wiedzą czym on tak właściwie jest. Mikrobiom określany jest również jako mikrobiota lub mikroflora, jest to nic innego, jak zbiór mikroorganizmów charakterystycznych dla danego siedliska – w tym przypadku skóry, ale wyróżniamy jeszcze mikrobiom jelit, dróg rodnych czy jamy ustnej. Prawidłowy mikrobiom gwarantuje zdrową i promienną skórę, a także ochronę przez infekcjami.

3 mity o kosmetykach naturalnych, w które nie warto wierzyć

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

4 skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz starzenie się skóry
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Dorota Szelągowska: Tęsknię za Darkiem „Stolarzem” przed kamerą. Ale mamy ze sobą kontakt i będziemy razem robić jakieś rzeczy youtube’owe
Prezenterka zaznacza, że wraz z ostatnim klapsem na planie zdjęciowym programu, który wcześniej realizowała z Darkiem „Stolarzem”, nie zakończyła się ich znajomość. Nadal utrzymują ze sobą kontakt i planują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Dorota Szelągowska uważa, że każdy powinien maksymalnie wykorzystywać swój potencjał, dlatego nie można siedzieć bezczynnie, tylko trzeba podejmować nowe wyzwania, korzystać z dostępnych propozycji i szans. Teraz co prawda obydwoje pracują dla konkurencyjnych stacji, ale nie rywalizują ze sobą, tylko nadal się wspierają.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Robotyka i SI
Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.