Jak sprawdzić, jaki masz typ cery? Dermokonsultacje trendem w sektorze beauty.
Festcom
ul. Admiralska
00-910 Warszawa
agnieszka.nowakowska|festcom.pl| |agnieszka.nowakowska|festcom.pl
660777909
www.festcom.pl
Wyróżniamy cztery główne typy cery – suchą, normalną, tłustą i mieszaną. Do tego dochodzi pięć fototypów i indywidualne skłonności organizmu. Od tego, jakie właściwości ma Twoja skóra, zależy to, jakie kosmetyki są dla Ciebie odpowiednie, a także – jakie zabiegi kosmetyczne mogą być wskazane. Jak rozpoznać swój typ cery? Przy udziale kosmetyczki lub kosmetologa. Dermokonsultacje to obecnie prawdziwy must-have rynku beauty.
Cztery typy cery plus pięć fototypów skóry – nie trzeba być matematykiem, żeby już na tym etapie zauważyć, że możemy otrzymać kilkadziesiąt kombinacji odpowiedzi na pytanie: „jaką mam skórę”. A jeśli dodamy do tego proces starzenia, który wprowadza do cery kolejne parametry i skłonności (takie jak utrata napięcia skóry, odwodnienie, zmarszczki) oraz rozmaite dolegliwości (atopię, alergię, rozszerzone naczynka)… wybór kosmetyku do demakijażu lub kremu do twarzy może przyprawić o zawrót głowy! Co wybrać? Właściwe pytanie nie brzmi „co?”, a „z kim?”. Najlepiej z kosmetyczką lub kosmetolożką.
Dermokonsultacja, czyli spotkanie 1:1 ze specjalistą
Rynek beauty w ostatnim czasie opanował termin: dermokonsultacja. Co to takiego? – Dermokonsultacje to indywidualne spotkania z kosmetyczką lub kosmetolożką, które zwykle składają się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to wnikliwy wywiad obejmujący tendencje skóry, jej reakcje na kosmetyki, a także zwyczaje pacjentki w odniesieniu do pielęgnacji ciała. Drugi etap obejmuje analizę samego wyglądu i kondycji skóry, przeprowadzane przy użyciu dermatoskopu lub innych urządzeń diagnostycznych – powiedziała Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX®. – Po spotkaniu z kosmetolożką pacjentka otrzymuje diagnozę dotyczącą typu skóry oraz rekomendację odnośnie do doboru odpowiednich dla niej kosmetyków pielęgnacyjnych – dodaje.
Cera mieszana, sucha… czy wrażliwa?
Jak wskazują specjaliści, do czterech głównych typów cery, jakie wyróżniamy, musimy dodać jej indywidualne predyspozycje. Jakie? Skłonność do rozszerzonych naczynek lub jej brak. Wrażliwość, czy nawet skłonność do atopii lub alergii. Nasza skóra może także, przecież, cierpieć na dolegliwości związane ze stanami zapalnymi – jak w przypadku trądziku młodzieńczego lub różowatego. Wskazane przez lekarza sposoby leczenia schorzenia można dodatkowo łagodzić poprzez odpowiednią pielęgnację.
– W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych do skóry wrażliwej lub atopowej, czy linii do pielęgnacji cery trądzikowej. Naszym kapitałem jest zawsze dokładna wiedza na temat rodzaju skóry oraz jej indywidualnych parametrów. Świadomość w tym zakresie i zapotrzebowanie na dermokonsultacje ciągle rośnie. To bardzo pozytywne zjawisko. Dermokonsultantki SOLVERX® regularnie spotykają się z pacjentkami – ostatnio w drogeriach Jawa i Hebe. Terminy spotkań są na bieżąco zamieszczane na naszym Instagramie – powiedziała Agnieszka Kowalska. – Panie (nie tylko, bo także panowie, co niezmiernie nas cieszy) zadają rzeczowe pytania, analizują potrzeby swojej cery i coraz skuteczniej dobierają kosmetyki. Skóra to bardzo reaktywny organ. Szybko „daje znać”, kiedy stosowane preparaty są dla niej właściwe, odpłacając pięknym i zdrowym wyglądem. Dlatego właśnie odpowiedni wybór preparatów jest tak ważny – dodaje.
PODSTAWOWE TYPY CERY:
- CERA MIESZANA
Najbardziej charakterystyczne dla tego typu cery jest błyszczenie „strefy T”, czyli obszaru obejmującego nos, czoło i środkową część policzków. Skóra wykazuje skłonność do powstawania zaskórników, nadmiernego rozszerzenia porów, a także do przesuszania.
- CERA SUCHA
Cera sucha bywa szorstka, ze skłonnością do złuszczania się wierzchnich warstw naskórka. Skóra jest mało elastyczna i matowa, w skrajnych przypadkach – może być zaczerwieniona i podrażniona. Wykazuje skłonność do mikrouszkodzeń.
- CERA NORMALNA
Skóra jędrna, delikatna, bez widocznych naczynek. Nie wykazuje problemów ze stopniem nawodnienia, ani z powstawaniem zaskórników i stanów zapalnych.
- CERA TŁUSTA
Charakteryzuje ją nadmierne błyszczenie i ziemisty lub nierówny koloryt. Często taka skóra ma skłonność do powstawania zaskórników.
WYRÓŻNIAMY TAKŻE:
- CERĘ NACZYNKOWĄ
Charakterystyczne są dla niej popękane lub mocno rozszerzone naczynka. Skóra jest zaczerwieniona i nadwrażliwa na bodźce – szczególnie negatywnie reaguje na ekspozycję na słońce.
- CERĘ WRAŻLIWĄ
Czyli nadreaktywną. Skóra bardzo mocno reaguje na bodźce, takie jak np. temperatura, dobór kosmetyków, alkohol, ostre przyprawy. Często występują na niej podrażnienia, zaczerwienienia, w ekstremalnych przypadkach może dochodzić do alergii i atopii. Skóra wrażliwa może przyjmować cechy tłustej, suchej lub naczynkowej.
PIANKA DO MYCIA I DEMAKIJAŻU twarz i oczy, skóra atopowa i bardzo sucha
SERIA ATOPIC SKIN
- Łagodna pianka do mycia i demakijażu twarzy i oczu przeznaczona do skóry atopowej i bardzo suchej.
- Pozostawia skórę doskonale oczyszczoną i przygotowaną na przyjęcie kolejnych produktów pielęgnacyjnych.
- Zawarty w składzie olej z otrąb ryżowych zmiękcza i wygładza skórę.
- Olej z nasion wiesiołka wykazuje silne działanie nawilżające, a olej z nasion smoczego owocu ujędrnia skórę, uelastyczniają i wyrównuje koloryt.
- Receptura została wzbogacona w prebiotyki wspierające naturalny mikrobiom skóry.
Pojemność: 200 ml
Cena: 16,99zł
OLEJEK DO DEMAKIJAŻU twarz i oczy, skóra wrażliwa i naczynkowa
SERIA SENSITIVE SKIN
- Doskonale oczyszcza skórę, regeneruje ją i pomaga odbudować jej warstwę hydrolipidową.
- Zawarty w recepturze olej z nasion słonecznika wykazuje działanie regenerujące i zmiękczające naskórek.
- Olej z otrąb ryżowych tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody.
- Po zastosowaniu produktu skóra jest perfekcyjnie oczyszczona, pozostaje miękka i przyjemna w dotyku, odpowiednio przygotowana do przyjęcia kolejnych kroków pielęgnacyjnych.
Pojemność: 150 ml
Cena: 19,99zł

3 mity o kosmetykach naturalnych, w które nie warto wierzyć

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

4 skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz starzenie się skóry
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Dorota Gardias: Do sklepu czy na działkę najczęściej jeżdżę rowerem. W drodze do pracy ciężko byłoby mi utrzymać fryzurę, a przed kamerą muszę dobrze wyglądać
Pogodynka zachęca do refleksji nad swoimi nawykami i wprowadzania takich zmian, które mogą mieć długofalowe korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. Jej zdaniem nawet drobne gesty, takie jak: oszczędzanie wody, unikanie plastiku czy korzystanie z roweru zamiast jazdy samochodem, mają wpływ na poprawę jakości naszej planety. Dorota Gardias przekonuje, że kiedy tylko może, to nie wsiada za kierownicę auta, ale wybiera jednoślad, bo w ten sposób przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i dba o czystsze powietrze w swojej okolicy.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Farmacja
Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.