Kompleksowe rozwiązanie problemu opadających powiek
U wielu osób opadające powieki stanowią nie tylko defekt kosmetyczny, ale mogą też przyczyniać się do rozwoju zaburzeń czynnościowych i niedowidzenia, wynikających z przesłonięcia źrenicy. Z powodu opadającej powieki może rozwinąć się astygmatyzm, różnowzroczność, a także choroba zezowa. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i nawet jeśli nie powoduje problemów z widzeniem, to dodaje lat i zaburza pewność siebie.
– Skutecznym i mało inwazyjnym rozwiązaniem redukującym opadające powieki – stosowanym w naszej poradni medycyny estetycznej – jest zabieg z wykorzystaniem plazmy azotowej przy użyciu aparatury Intraject marki Biotec– poleca Agnieszka Żyła, kosmetolog z Regionalnego Centrum Zdrowia w Zbąszyniu.
Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna, wrażliwa i podatna na działanie czynników zewnętrznych. Jej grubość jest znacznie mniejsza niż w innych partiach twarzy. Pozbawiona jest gruczołów potowych, a ilość gruczołów łojowych i warstwy podskórnej jest niewielka, co sprawia, że woda znacznie szybciej z niej odparowuje. Efektem jest przedwczesna utrata elastyczności i jędrności. Wpływ na kondycję skóry okolic oczu mają również nasze codzienne wybory: styl życia, stres, brak snu, brak ochrony UV, używki, zła dieta czy zaniedbania w codziennej pielęgnacji. Nie bez znaczenia są też mechanizmy, na które nie mamy wpływu, takie jak wzmożona mimika, wahania hormonalne, infekcje czy przewlekłe schorzenia.
– Urządzenie Intraject marki Biotec łączy w sobie wiele technologii stosowanych w kosmetologii i medycynie estetycznej. W szybki i mało inwazyjny sposób redukuje problemy skórne związane z procesem starzenia. Spośród wielu zabiegów, które oferujemy w naszym Centrum, na szczególną uwagę zasługuje niechirurgiczny lifting opadających powiek. Zastosowanie plazmy azotowej daje możliwości opracowania partii, które są wyjątkowo delikatne i wrażliwe. Przy opadających, wiotkich powiekach metoda ta pozwala zredukować nadmiar skóry i cieszyć się młodym, wypoczętym spojrzeniem – mówi kosmetolog.
Plazma to czwarty stan skupienia najbardziej rozpowszechniony we wszechświecie, ale zarazem najmniej trwały. Powstaje na skutek jonizacji gazu (azotu). Impulsy elektryczne prowadzą do mikrowyładowań – efektu uderzenia pioruna w skali mikro. Pomiędzy igłą urządzenia Intraject a skórą tworzy się łuk elektryczny. Wysoka temperatura plazmy odparowuje wodę z powierzchni skóry, tworząc perforacje. Dzięki wykorzystaniu tych zjawisk fizycznych nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu igły ze skórą. Bezpośredni efekt pozabiegowy to kontrolowane liczne uszkodzenia powierzchni skóry powiek i miejscowe opuchnięcie. Skóra pokryta jest drobnymi brązowymi strupkami, które następnie schodzą, a skóra w ich miejscu naturalnie i intensywnie się regeneruje. Wszelkie procedury zabiegowe odbywają się z zachowaniem najwyższej czystości, z wykorzystaniem jałowych materiałów.
– Rekonwalescencja pozabiegowa trwa zwykle około tygodnia Istnieje też specjalny żel kolagenowy, który może wspomóc proces regeneracji i przyspieszyć gojenie. Miesiąc po zabiegu powieki są wyraźnie uniesione, a skóra gładsza, jędrniejsza i młodsza. Zabieg pozwala nam dogłębnie zregenerować i odmłodzić skórę. Uzyskujemy spektakularny efekt liftingu – wyjaśnia Agnieszka Żyła.
Maść Rokitnikowa
Efekt wow przed „wielkim wyjściem”
Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.