Must have w zimowej pielęgnacji włosów!
Zdrowe, gęste i lśniące włosy to atrybut kobiecości. Każdego dnia dbamy o ich wygląd zewnętrzny, często zapominając, że to odpowiednia dieta bogata w konkretne składniki, da im siłę i wzrost. Biotyna, krzem, cynk i miedź to ważna część zespołu od zadań specjalnych! Szczególnie zimą warto zadbać o ich obecność w codziennej diecie.
Z badania Instytutu Trychologii [1] wynika, że nawet 75% Polaków zwraca się po pomoc do specjalisty, kiedy jest już za późno. Polacy skarżą się na przetłuszczone i zniszczone włosy, suchą skórę głowy oraz swędzenie. Jednak dopiero wypadanie włosów skłania ich do wizyty u trychologa. Teraz, gdy temperatura na zewnątrz spada, nasze włosy tracą siłę i blask, częściej wypadają oraz szybciej się przetłuszczają. Aby holistycznie zadbać o ich właściwą kondycję potrzeba odpowiedniego zestawu naprawczego.
Mocne i zdrowe włosy? Z nimi to żaden problem!
Podstawowym budulcem włosów, paznokci oraz skóry jest keratyna. Dlatego pierwszym tropem przy jakichkolwiek problemach jest cynk. Jego obecność jest niezbędna do syntetyzowania i wytwarzania keratyny, która stanowi 80% łodygi włosa. Cynk również reguluje pracę gruczołów łojowych. W okresie zimowym, pod czapką, włosy mają tendencję do szybszego przetłuszczania się. Warto więc zadbać o obecność cynku w naszej diecie. To mocny zawodnik w walce o piękną i zdrową fryzurę.
Gdy organizmowi brakuje miedzi kolor włosów ma tendencję do blaknięcia, włosy stają się słabe, końcówki zaczynają się rozdwajać a w skrajnych przypadkach pojawiają się nawet siwe kosmyki. Ten niepozorny pierwiastek wspomaga produkcję melaniny, czyli pigmentu, który odpowiada za nasycenie barwy włosów i skóry. Im więcej jej znajduje się w macierzy włosa, tym jest on ciemniejszy. Warto zwrócić uwagę na podaż miedzi w codziennej diecie, jest nieocenionym składnikiem przy tego typu problemach. Wszak piękny, intensywny kolor i zdrowie włosów to marzenie wielu kobiet.
Witamina H, czyli sławna i lubiana biotyna. Znamy ją również jako witaminę B7. Podobnie, jak cynk wpływa na produkcję keratyny. Jednak jej najbardziej cennym działaniem jest wpływ na zdrowie cebulki włosa. Nadchodzi z pomocą, gdy włosy się nadmiernie przetłuszczają i wypadają, co zimą zdarza się niestety bardzo często. Biotyna działa też korzystnie na skórę oraz paznokcie. Kompleksowo wspiera organizm w walce ze skutkami zimnych miesięcy. Dzięki kumulacji cząsteczek siarki, które następnie są transportowane do włosa szybciej rosną i są mocniejsze.
Bambus to piękna i imponująco twarda trawa. Znana jest z zawrotnego tempa wzrostu, wytrzymałości i elastyczności. Jest też najbogatszym źródłem cennego dla włosów składnika - krzemionki. Suplementacja ekstraktem z bambusa sprawia, że włosy wzmacniają się, rosną szybciej i regenerują, a paznokcie twardnieją, dzięki czemu przestają się łamać i rozdwajać. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość krzemionki – zwanej też pierwiastkiem młodości. Obok zbawiennego wpływu na włosy i paznokcie, odpowiada też za młody wygląd skóry. Dzięki niemu jest elastyczna i lepiej się regeneruje.
Jak sobie pomóc?
Współczesna kobieta jest wymagająca i wie, czego chce. Żyje w zawrotnym tempie, które daje mnóstwo możliwości rozwoju, ale bywa trudne jeśli chodzi o utrzymywanie w pełni zbilansowanej diety. Sytuacji nie ułatwia fakt zdecydowanie mniejszej dostępności świeżych warzyw czy owoców, co dodatkowo utrudnia to zadanie. A podczas zimnych miesięcy włosy potrzebują specjalnego traktowania. Specjalnie dla kobiet powstał suplement diety Vitapil. Pomaga wzbogacić zimową dietę w ważne dla zdrowia i urody składniki odżywcze. Produkt zawiera 15 unikalnych składników - wszystko, co jest potrzebne włosom w tym trudnym czasie. Obok wspomnianych wcześniej miedzi, cynku, biotyny oraz krzemionki, której bogatym źródłem jest bambus, w składzie znajduje się również kompleks AMIN Q3, aminokwasów m. in. budujących łodygę włosa (L-cysteina, L-lizyna, L-metionina). Vitapil zawiera także witaminy z grupy B (B3, B5, B9 i B12) oraz jod, które wpływają doskonale na procesy komórkowe w skórze i włosach, żelazo, niezbędne w procesach krwiotworzenia, mangan i resweratrol, o działaniu przeciwutleniającym, czyli chroniącym przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.
Dlaczego akurat Vitapil?
Dzięki odpowiednio dobranym składnikom odżywczym, Vitapil nie tylko wzmacnia włosy, ale również dba o piękną, młodo wyglądającą skórę i wzmacnia płytkę paznokcia. Nie zawiera też TiO2, czyli dwutlenku tytanu. To szkodliwy, rakotwórczy związek stosowany między innymi jako wypełniacz
w suplementach diety. Producent Vitapilu, NutroPharma, szczególną uwagę zwraca na wysoką jakość produktu. Każda partia produktu poddawana jest nadobowiązkowej certyfikacji w niezależnych laboratoriach pod kątem bezpieczeństwa składu, zawartości substancji aktywnych oraz zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Jego skuteczność jest również na bieżąco konsultowana
z konsumentami.
Aby cieszyć się piękną, zdrowo wyglądającymi włosami również zimą, obok standardowych działań pielęgnacyjnych warto zadbać o dietę, w tym odpowiednią podaż składników odżywczych szczególnie ważnych dla pięknych i zdrowych włosów, skóry i paznokci. Ponadto unikanie wychodzenia na mróz prosto po suszeniu gorącym powietrzem i noszenie czapki z naturalnych materiałów tak, aby mogły oddychać - to recepta na piękne i zdrowe włosy zimą.
[1] https://infowire.pl/generic/release/482133/polacy-traca-wlosy-i-zbyt-pozno-zglaszaja-sie-po-pomoc-do-specjalisty-wyniki-badania
Maść Rokitnikowa
Efekt wow przed „wielkim wyjściem”
Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.