OBOWIĄZKOWA MASECZKA A NASZA SKÓRA – CZY TO BEZPIECZNE POŁĄCZENIE?
Com&Media
Bagatela 11, lok. 18
00-585 Warszawa
paulina.bonarek|com-and-media.pl| |paulina.bonarek|com-and-media.pl
+48 539 622 032
www.com-and-media.pl
Od kilku tygodni noszenie w miejscach publicznych maseczek zakrywających usta i nos jest naszą rutyną i obowiązkiem. Wiele osób zastanawia się czy zasłanianie twarzy aby na pewno jest bezpieczne dla naszej skóry. Jakich zasad musimy przestrzegać i jak właściwie pielęgnować skórę w tym niełatwym czasie? Opowiada dr Aleksandra Jagielska, dermatolog z kliniki Sthetic dr Jagielskiej.
Noszenie maseczek – czy aby na pewno jest dobre?
Temat ten wzbudza sporo wątpliwości. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że noszenie maseczek w miejscach publicznych na ten moment jest naszym obowiązkiem i do odgórnego nakazu powinniśmy bezapelacyjnie się stosować. Nie zmienia to jednak faktu, że skóra, która przez wiele godzin przykryta jest maseczką narażona jest na niekorzystny, wilgotny mikroklimat. Ten niestety jest idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii, drożdżaków i innych drobnoustrojów. W efekcie na skórze mogą pojawiać się niedoskonałości oraz podrażnienia. Niestety noszenie maski może prowadzić do zaostrzenia zmian trądzikowych, dlatego warto stosować odpowiednią pielęgnację.
Jaką maseczkę wybrać?
Wybór dostępnych na rynku maseczek jest ogromny. Jednymi z najczęściej wybieranych są bawełniane maseczki domowej roboty. Bawełna jest dobrym wyborem, a kontakt z taką maseczką jest w miarę bezpieczny dla skóry. Jeszcze lepszym wyborem będzie bawełna organiczna. Niezwykle istotne jest to, by materiał był jak najbardziej „czysty” – im mniej wszelkiego rodzaju domieszek czy barwników, tym lepiej dla skóry. O taką maseczkę należy odpowiednio dbać – pierzemy ją w temperaturze 60 stopni Celsjusza, używamy do tego celu delikatnych detergentów. Nie zaleca się stosowania płynów do płukania, a w szczególności tych o intensywnym zapachu, ale jednocześnie należy pamiętać o bardzo dokładnym wypłukaniu maski.
Pielęgnacja w czasie pandemii
W czasie, gdy nieustannie nosimy maseczki ochronne, niezwykle istotna jest właściwa pielęgnacja skóry. Ważne jest, by zachować jej naturalną barierę ochronną. Powinniśmy stosować żele i pianki myjące skórę o neutralnym pH. W przypadku kremów – należy odpowiednio dobierać je do typu skóry, w składach warto szukać witamin A i E, aloesu czy nagietka, które mają właściwości łagodzące, warto również korzystać z dobrodziejstwa ceramidów czy olejów, np. pestek malin, wiesiołka czy migdałów. Warto również pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej – w szczególności, gdy wychodzimy z domu na dłużej. Kremów z filtrem nie musimy stosować pod maskę, ale o czole czy okolicy pod oczami warto pamiętać.
Noszenie masek może być również niezbyt komfortowe dla osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Niestety objawy AZS mogą się nasilać, noszenie maseczki może prowadzić do powstawania podrażnień i alergii kontaktowych. Właśnie dlatego niezwykle istotny jest dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, które najlepiej, gdy będą produktami aptecznymi lub specjalistycznymi demokosmetykami. To ważne, by produkty do pielęgnacji były bezzapachowe, a także pozbawione barwników i konserwantów, które dodatkowo mogą podrażniać skórę.
By noszenie maseczki miało sens – ta musi dokładnie przylegać do twarzy. Niestety skóra może się pocić, mogą pojawiać się otarcia. Co zrobić w sytuacji, gdy nie uda nam się temu zapobiec? Z pomocą przychodzą różnego rodzaju natłuszczające kremy i maści. Dobrze sprawdzą się np. te z witaminą A i E oraz tlenkiem cynku. W przypadku poważniejszych problemów, utrzymujących się dłuższy czas, niezbędna jest konsultacja z dermatologiem.

3 mity o kosmetykach naturalnych, w które nie warto wierzyć

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

4 skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz starzenie się skóry
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Dorota Szelągowska: Tęsknię za Darkiem „Stolarzem” przed kamerą. Ale mamy ze sobą kontakt i będziemy razem robić jakieś rzeczy youtube’owe
Prezenterka zaznacza, że wraz z ostatnim klapsem na planie zdjęciowym programu, który wcześniej realizowała z Darkiem „Stolarzem”, nie zakończyła się ich znajomość. Nadal utrzymują ze sobą kontakt i planują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Dorota Szelągowska uważa, że każdy powinien maksymalnie wykorzystywać swój potencjał, dlatego nie można siedzieć bezczynnie, tylko trzeba podejmować nowe wyzwania, korzystać z dostępnych propozycji i szans. Teraz co prawda obydwoje pracują dla konkurencyjnych stacji, ale nie rywalizują ze sobą, tylko nadal się wspierają.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Robotyka i SI
Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.