Piękne i zdrowe włosy także zimą!
Włosy zimą, co im zagraża
Zima nie jest łaskawą porą roku dla włosów. Zmienna pogoda typowa dla tego okresu w naszym kraju, wystawia pasma na poważną próbę. Włosy narażone są wówczas na gwałtowne zmiany temperatur. Dużo czasu spędzamy w ciepłych pomieszczeniach biur czy domów, gdzie wilgotność powietrza z uwagi na działające ogrzewanie jest niska. Po czym wychodzimy na zewnątrz, a tam temperatura waha się już w okolicy zera stopni. Takie połączenie może okazać się niekorzystne dla kondycji naszych włosów, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej, a także samej skóry głowy.
Podstawy zimowej pielęgnacji
Nie ulega wątpliwości, że o włosy trzeba dbać cały rok – w zależności od pory roku, ale także aktualnych ich potrzeb. Są jednak pewne działania, które wdrożone do codziennej pielęgnacji właśnie zimą pozwalają na zwiększenie ochrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. My skupiliśmy się na czterech – naszym zdaniem szczególnie istotnych!
1. Postaw na nawilżanie
W ochronie przed suchym powietrzem warto zadbać o odpowiednie nawilżenie. Dotyczy to zarówno samych pasm, jak i skóry głowy. Suche powietrze powoduje nadmierne przesuszanie się skóry głowy i wpływa na mocniejsze niż zazwyczaj rozchylanie się łusek włosa. Wówczas włosy są bardziej podatne na uszkodzenia. Tu doskonale sprawdzą się delikatne szampony oparte o działanie naturalnych składników nawilżających pasma i delikatnie oczyszczających skalp. W codziennej pielęgnacji nie powinniśmy zapominać też o odżywkach, maskach czy kremach do włosów o działaniu nawilżającym i wygładzającym. Pamiętaj - solidna kurację nawilżająca to pogromca elektryzujących się włosów!
2. Zafunduj sobie włosowe SPA
Oprócz regularnej pielęgnacji raz na jakiś czas warto zaplanować coś ekstra i dodatkowo rozpieścić swoje włosy stosując np. olejowanie. Taki zabieg odżywia cebulki i zabezpiecza końcówki przed ich rozdwajaniem. Naturalne oleje natłuszczają pasma, chroniąc je jednocześnie przed utratą wilgoci. Ty podarujesz sobie chwilę relaksu, a Twoje włosy odwdzięczą Ci się niesamowitą miękkością, elastycznością, sprężystością i blaskiem – doskonałe win-win.
3. Czapka to Twój must have!
Nosić czy nie nosić? Wydawać by się mogło, że czapka pozbawia nasze włosy objętości, sprawia, że bardziej się one elektryzują czy nadmiernie przetłuszczają. Jednak w tej sytuacji należy przeprowadzić bilans zysków i strat, a ten zawsze wypada na korzyść czapki! Chroni ona skórę głowy i włosy przed bezpośrednim działaniem zimnego powietrza. Sposobem na to, by mimo wszystko zaprzyjaźnić się z nakryciem głowy, jest zakup takiego, które w składzie zawiera naturalne włókna jak wełna, bawełna czy szlachetne materiały- kaszmir lub jedwab. Zimą powinniśmy także zwrócić uwagę na to, by zbyt mocno nie przyciskać włosów szalikiem lub nie zakładać na ramię przykryte włosami torebki, co może spowodować uszkodzenie łuski włosa.
4. Masuj i wzmacniaj
Każdego dnia wypada nam kilkadziesiąt włosów – takie zjawisko jest całkowicie normalne i nie powinno być powodem do obaw. Zimą jednak możemy zaobserwować, że wypadnie się nasila. Najlepiej stosować wówczas kosmetyki wzmacniające włosy i ich cebulki. W tym zadaniu doskonale sprawdzają się wcierki. To dobry sposób na pobudzenie wzrostu, poprawę kondycji i wzmocnienie włosów od nasady, a także zatrzymanie ich wypadania. Wcierka jest preparatem przeznaczonym do użytku na skórę głowy. Jej aplikacja, jak sama nazwa wskazuje polega na wcieraniu płynu w skórę głowy za pomocą opuszków palców, specjalnych „grabek” czy masażerów.
Systematyczne wykonywanie masażu skóry głowy, pozytywnie wpływa na jej ukrwienie, a co za tym idzie składniki aktywne zawarte ze wcierce szybciej i lepiej działają na cebulki, które odpowiedzialne są za stan naszych włosów.
Zdrowa słodycz dla Twoich włosów
Jednym z najbardziej popularnych producentów wcierek na rynku jest Sattva Ayurveda. W ofercie firmy znajdują się m.in. naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów wytwarzane w myśl filozofii ajurwedyjskiej. Starannie dobrane mieszanki ziół i Indyjskich przypraw, zawarte w produktach firmy zapewniają skuteczną i naturalną pielęgnację.
Wśród produktów od Sattva Ayurveda znajdziemy 4 rodzaje wcierek dostosowanych do różnych potrzeb włosów i skóry głowy. Jedną z propozycji firmy jest wcierka rewitalizująca do skóry głowy anyż i lukrecja. Jej zapach – delikatnie, odświeżające słodkawe nuty- na pewno przypadnie do gustu wszystkim fanom słodyczy. Dzięki zawartości składników nawilżających takich jak: sok z aloesu czy ekstrakt z lukrecji produkt ten to idealna propozycja na zimowe wsparcie kondycji skóry głowy i włosów.
Zawarty we wcierce ekstrakt z anyżu wpływa na regulację sebum oraz wspomaga eliminację łupieżu. Jego działanie zostało wsparte olejkiem Tulsi, o podobnym działaniu oraz ekstraktem z korzenia Ashwaghandy, który wzmacnia działanie przeciwłupieżowe wcierki. To jeszcze nie wszystko! W składzie produktu znajdziesz także inne naturalne składniki – m.in. ekstrakt z amli, papryki i Nardostachys Jatamansi. Ich działanie wspomoże porost nowych, mocnych włosów, a być może także wysyp „baby hair”.
Sattva Ayurveda oferuje również akcesoria do włosów. Wśród nich znalazła się bambusowa szczotka, która będzie świetnym uzupełnieniem Twojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Zaokrąglone szpilki szczotki wykonane z woskowanego bambusa delikatnie masują skórę głowy, ułatwiają pielęgnację i zapewniają łatwe rozczesywanie. Używanie szczotki od Sattva ułatwia pielęgnację i zapewnia łatwe rozczesywanie długich włosów – nie szarpie ich i nie uszkadza ich struktury.
Taki duet włączony na stałe do Twojej rutyny pielęgnacyjnej to idealne wsparcie kondycji Twoich włosów podczas zimy!

3 mity o kosmetykach naturalnych, w które nie warto wierzyć

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

4 skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz starzenie się skóry
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.