Przebarwienia na zębach – jak z nimi walczyć?
Przebarwienia są skutkiem zazwyczaj kontaktu zębów z barwiącymi produktami spożywczymi, ale nie tylko. W jaki sposób minimalizować ryzyko powstawania plam nazębnych? Odpowiada higienistka marki Rapid White.
– Przyczyny przebarwień na zębach możemy podzielić na wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. Pierwsze związane są z zaburzoną pracą naszego organizmu wywołaną np. chorobami, drugie zaś dotyczą oddziaływania na zęby z zewnątrz. Chodzi o barwniki, które dostają się do jamy ustnej razem z jedzeniem, napojami, lekami czy używkami. Powodują one przebarwienie cienkiej błonki pokrywającej zęby oraz powierzchownych warstw szkliwa, dlatego są łatwiejsze do usunięcia. O ile w przypadku czynników wewnętrznych nie wiele możemy zrobić, o tyle możemy wprowadzić pewne modyfikacje w naszym stylu życia, szczególnie w aspekcie higieny jamy ustnej i diety – tłumaczy higienistka Anna Drobkiewicz.
Ulubiona kawa, przez słomkę
Nie musimy rezygnować z ulubionych potraw czy napojów, które osadzają pigmenty na powierzchni zębów, istnieją jednak sposoby na to, jak ograniczyć ich kontakt. Poranną kawę albo herbatę możemy pić… przez słomkę. W ten sam sposób warto również pić napary z ziół, które także przyczyniają się do powstawania przebarwień. Im mocniejsza kawa, tym większe ryzyko, że zostawi po sobie niepożądane plamy. Zaleca się również po spożyciu barwiących pokarmów przepłukać jamę ustną wodą.
Bardziej dokładna higiena zębów
Jagody, czerwone wino, przyprawy orientalne takie jak kurkuma czy curry – wiele osób nie wyobraża sobie jadłospisu bez tych pozycji. Jeżeli ciężko jest nam ograniczyć ich spożywanie, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na nasze przyzwyczajenia dotyczące higieny jamy ustnej. Po kontakcie z barwiącymi substancjami powinniśmy umyć zęby. Może jednak okazać, ze pasta do zębów, nawet wybielająca, nie wystarczy. Warto wówczas włączyć do codziennej pielęgnacji uśmiechu płyn do płukania ust, np. Rapid White Extend-A-White, który zapobiega powstawaniu przebarwień. Jest szczególnie polecany osobom, które skorzystały z wybielania zębów – pozwala wydłużyć efekty zabiegu oraz pomaga utrzymać jasny kolor naszych zębów.
Rapid White Extend-A-White
Płyn do płukania ust
- zapobiega powstawaniu przebarwień nawet o 50%
- polecany do stosowania po zabiegu wybielania zębów – zarówno metodami domowymi (paski wybielające, systemy wybielające, pasty wybielające), jak i profesjonalnymi u stomatologa
- sprawdza się także jako płyn do płukania jamy ustnej do codziennego stosowania niezwiązanego z zabiegami wybielania zębów
- produkt dostępny w drogeriach Rossmann
- pojemność: 500 ml, cena: 15,99 zł
Maść Rokitnikowa
Efekt wow przed „wielkim wyjściem”
Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.