Przygotowania do lata – jak nie wpaść w obsesję wyglądu?
Lato wielu osobom kojarzy się ze stresem związanym z wyglądem i sezonem, na który koniecznie trzeba się przygotować. W mediach czytamy o najlepszych dietach i treningach, które mają pomóc nam w dopasowaniu się do panujących kanonów piękna i staramy się nadążyć za najnowszymi poradami. Tymczasem, jak mówi Aleksandra Dejewska, by przygotować się do lata potrzebujemy jedynie dwóch rzeczy: własnego ciała i kremu z filtrem 50 – a od reszty warto się „odczepić”!
Atrakcyjność jest w Tobie!
Atrakcyjność wcale nie opiera się jedynie na wyglądzie, jak często nam się wydaje. O wiele ważniejsze jest nasze podejście do swego ciała, to czy o siebie dbamy, jak o sobie myślimy i czy jesteśmy ze sobą szczerzy. Atrakcyjne ciało to przede wszystkim zdrowe ciało. - wskazuje Aleksandra Dejewska – terapeutka, autorka książki Bulimia. Historia mojej choroby, która pomaga pacjentom odzyskać radość z życia oraz zbudować zdrową relację z samym sobą.
Co jednak kryje się za sformułowaniem „zdrowe ciało”? To przede wszystkim zdrowa relacja ze swoim ciałem. Kluczowe jest tutaj nasze myślenie. Kiedy ta relacja przestaje być zdrowa? Kiedy zaczynamy obwiniać się o swój wygląd lub złe samopoczucie z tym związane, zarzucamy sobie, że niedostatecznie się staramy, że wszystkiemu winne są negatywne cechy naszego charakteru. To wtedy pojawiają się też wyrzuty sumienia. W ten sposób człowiek sam siebie unieszczęśliwia, a przecież chodzi o coś zupełnie przeciwnego. Podobnie jest, kiedy nieustannie sobie czegoś odmawiamy, a nawet karzemy się za nadprogramowe kalorie lub brak ruchu.
Czy ruch to zawsze zdrowie?
Ruch oczywiście przyczynia się do naszego zdrowia, ale również w tej kwestii należy być rozsądnym.
Jeśli dobrze czujemy się w jakiejś dyscyplinie sportu, to śmiało możemy poświęcić jej swój czas. Pamiętajmy jednak, by dopasować aktywności do swoich preferencji – nie musimy od razu pokonać maratonu, wystarczy spacer. Sport również może być zagrożeniem dla zdrowia, kiedy staje się narzędziem obsesyjnej kontroli wyglądu i masy ciała. Zwłaszcza teraz, kiedy po długiej bezczynności spowodowanej pandemią wymagamy od swojego ciała zbyt wiele, co może prowadzić do przemęczenia organizmu, a także powodować poważne kontuzje. – podkreśla Aleksandra Dejewska.
Dlatego, myśląc o nadchodzących ciepłych miesiącach, warto wybrać się na przyjemny spacer, zamiast od razu forsować się podczas długodystansowego biegu.
Przede wszystkim - odpoczynek
Lato to wspaniała okazja do odpoczynku: plażowanie, kąpiele w jeziorze czy w morzu, spędzanie czasu z rodziną lub ze znajomymi. Przygotowując się do czekających nas urlopów, nie dajmy się wpędzić w obsesję „idealnej” sylwetki, zadbajmy o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, akceptujmy siebie, bo właśnie wtedy jesteśmy najbardziej atrakcyjni. Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie: pamiętajmy o obowiązkowym kremie z filtrem i przestrzeganiu obostrzeń związanych z pandemią.
Maść Rokitnikowa
Efekt wow przed „wielkim wyjściem”
Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.