Przygotowania do lata – jak nie wpaść w obsesję wyglądu?
Lato wielu osobom kojarzy się ze stresem związanym z wyglądem i sezonem, na który koniecznie trzeba się przygotować. W mediach czytamy o najlepszych dietach i treningach, które mają pomóc nam w dopasowaniu się do panujących kanonów piękna i staramy się nadążyć za najnowszymi poradami. Tymczasem, jak mówi Aleksandra Dejewska, by przygotować się do lata potrzebujemy jedynie dwóch rzeczy: własnego ciała i kremu z filtrem 50 – a od reszty warto się „odczepić”!
Atrakcyjność jest w Tobie!
Atrakcyjność wcale nie opiera się jedynie na wyglądzie, jak często nam się wydaje. O wiele ważniejsze jest nasze podejście do swego ciała, to czy o siebie dbamy, jak o sobie myślimy i czy jesteśmy ze sobą szczerzy. Atrakcyjne ciało to przede wszystkim zdrowe ciało. - wskazuje Aleksandra Dejewska – terapeutka, autorka książki Bulimia. Historia mojej choroby, która pomaga pacjentom odzyskać radość z życia oraz zbudować zdrową relację z samym sobą.
Co jednak kryje się za sformułowaniem „zdrowe ciało”? To przede wszystkim zdrowa relacja ze swoim ciałem. Kluczowe jest tutaj nasze myślenie. Kiedy ta relacja przestaje być zdrowa? Kiedy zaczynamy obwiniać się o swój wygląd lub złe samopoczucie z tym związane, zarzucamy sobie, że niedostatecznie się staramy, że wszystkiemu winne są negatywne cechy naszego charakteru. To wtedy pojawiają się też wyrzuty sumienia. W ten sposób człowiek sam siebie unieszczęśliwia, a przecież chodzi o coś zupełnie przeciwnego. Podobnie jest, kiedy nieustannie sobie czegoś odmawiamy, a nawet karzemy się za nadprogramowe kalorie lub brak ruchu.
Czy ruch to zawsze zdrowie?
Ruch oczywiście przyczynia się do naszego zdrowia, ale również w tej kwestii należy być rozsądnym.
Jeśli dobrze czujemy się w jakiejś dyscyplinie sportu, to śmiało możemy poświęcić jej swój czas. Pamiętajmy jednak, by dopasować aktywności do swoich preferencji – nie musimy od razu pokonać maratonu, wystarczy spacer. Sport również może być zagrożeniem dla zdrowia, kiedy staje się narzędziem obsesyjnej kontroli wyglądu i masy ciała. Zwłaszcza teraz, kiedy po długiej bezczynności spowodowanej pandemią wymagamy od swojego ciała zbyt wiele, co może prowadzić do przemęczenia organizmu, a także powodować poważne kontuzje. – podkreśla Aleksandra Dejewska.
Dlatego, myśląc o nadchodzących ciepłych miesiącach, warto wybrać się na przyjemny spacer, zamiast od razu forsować się podczas długodystansowego biegu.
Przede wszystkim - odpoczynek
Lato to wspaniała okazja do odpoczynku: plażowanie, kąpiele w jeziorze czy w morzu, spędzanie czasu z rodziną lub ze znajomymi. Przygotowując się do czekających nas urlopów, nie dajmy się wpędzić w obsesję „idealnej” sylwetki, zadbajmy o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, akceptujmy siebie, bo właśnie wtedy jesteśmy najbardziej atrakcyjni. Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie: pamiętajmy o obowiązkowym kremie z filtrem i przestrzeganiu obostrzeń związanych z pandemią.

3 mity o kosmetykach naturalnych, w które nie warto wierzyć

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

4 skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz starzenie się skóry
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.