Przyprawy dla urody, czyli domowe kosmetyki z Appetitą
Naturalne kosmetyki w ostatnich czasach wracają do łask. Nic dziwnego – od stuleci dbanie o urodę sprowadzało się do wykorzystywania w tym celu produktów posiadanych w domu. Marka Appetita proponuje skuteczne, zdrowe i pozbawione chemii przepisy na specyfiki, które każdy może przyrządzić we własnym zakresie i cieszyć się ich upiększającym działaniem.
Choć przyprawy kojarzone są głównie z kuchnią, mają też szereg różnych zastosowań poza kulinarnych. Jednym z chyba najbardziej niedocenianych jest kosmetyka. Na bazie przypraw można własnoręcznie zrobić niezwykłe i skuteczne maseczki oraz peelingi, które będą aromatycznym wsparciem codziennej pielęgnacji skóry. Należy jednak zawsze pamiętać, że nawet naturalne kosmetyki zrobione w domu mogą uczulać. Przed użyciem każdego produktu trzeba zrobić test alergiczny, nanosząc niewielką ilość np. na wewnętrzną część nadgarstka.
Przy problematycznej cerze świetnie sprawdza się cynamon. Charakterystyczne laski o pięknym zapachu kryją w sobie substancje o właściwościach pobudzających krążenie, rozgrzewających oraz antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Cynamon w połączeniu z oliwą z oliwek tworzy peeling o działaniu ujędrniającym i antycellulitowym. Stosowany na twarz zlikwiduje wypryski, oczyści i rozjaśni cerę oraz załagodzi przebarwienia. Wystarczy wymieszać w proporcjach 1:1 mielony cynamon z miodem i nałożyć na twarz na ok. 20 minut; po tym czasie zmyć letnią wodą. Podane składniki można dodatkowo połączyć z jogurtem naturalnym, który zadziała łagodząco i chłodząco. Może pojawić się lekkie pieczenie i zaczerwienienie skóry, które w ciągu 30 minut od zmycia powinno zniknąć. Nie należy się stosować kosmetyków z cynamonu częściej, niż raz w tygodniu.
Kolejna przyprawa, nad którą warto się pochylić, to kurkuma. Łagodzi ona podrażnienia, działa antybakteryjnie i łagodnie wyrównuje koloryt skóry, dlatego jest ceniona w leczeniu przebarwień. Jej wyjątkowe właściwości sprawiły, że stosuje się ją w domowych kosmetykach od wieków. Maseczka z jej dodatkiem działa rozświetlająco, nawilżająco, odmładzająco i wspierająco w leczeniu trądziku i łuszczycy. Wystarczy połączyć kurkumę z miodem i jogurtem i nałożyć na twarz na 30 minut, następnie zmyć ciepłą wodą.
Korzeń imbiru to niezwykle popularna przyprawa. Dodana do potraw ma właściwości rozgrzewające i pobudzające krążenie. Podobne działanie wykazuje stosowana na skórę, dlatego jest jednym z głównych składników stosowanych w kosmetykach wyszczuplających i ujędrniających. Świetnie sprawdza się też w pielęgnacji włosów, pobudzając cebulki. Używając imbiru w domowych kosmetykach, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w nadmiernych ilościach może podrażniać. Aby stworzyć perfekcyjną maskę na włosy, należy wymieszać sproszkowany imbir z ulubionym olejkiem do włosów (lub oliwą z oliwek) w proporcjach 1:1 i nałożyć na skórę głowy na 10-15 minut, ale nie więcej, niż 20. Po takim czasie umyć głowę szamponem.
Dobre, naturalne kosmetyki nie muszą być drogie. Z przyprawami Appetita każdy może wyczarować w swoim domu perfekcyjne, skuteczne produkty, które mają bardzo dobry i prosty skład, a jakością nie odstają od tych zakupionych w drogerii.
Maść Rokitnikowa
Efekt wow przed „wielkim wyjściem”
Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.