Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
![]() |
Organizacja Pracodawców Rada Przedsiębiorców - Adam Abramowicz, prezes Organizacji Pracodawców Rada Przedsiębiorców |
Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia absencji pracownika, wystąpiła do premiera Donalda Tuska oraz szefów partii tworzących koalicję rządową Organizacja Pracodawców Rada Przedsiębiorców. W specjalnym liście do polityków prezes Rady Przedsiębiorców – Adam Abramowicz podkreślił, że obietnica ta została wpisana do umowy koalicyjnej, więc tym bardziej nic nie powinno stać na przeszkodzie, by prawo to jak najszybciej, jeszcze przed wyborami prezydenckimi, wprowadzić w życie.
„Miarą wiarygodności rządu jest dotrzymywanie zobowiązań przedwyborczych. Partie tworzące obecnie koalicje rządową, w trakcie kampanii w 2023 r. przedstawiły szereg deklaracji, które zostały pozytywnie przyjęte przez przedsiębiorców. Jedną z nich była zapowiedź, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmie wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia absencji pracownika. Mimo że zapowiedź ta stała się częścią umowy koalicyjnej, przedsiębiorcy ponad rok nie mogli się doczekać ze strony rządu na informację, na jakim etapie prac znajduje się projekt” – przypomina w liście Adam Abramowicz, były rzecznik MŚP, obecnie prezes Organizacji Pracodawców Rada Przedsiębiorców.
W ubiegłym tygodniu, podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw rynku pracy, przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznali, że projekt jest gotowy i w marcu trafi pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.
Według Abramowicz, środowisko przedsiębiorców z satysfakcją przyjęło tę informację.
– Niestety, nikt z przedstawicieli rządu ani posłów koalicji rządowej nie był w stanie odpowiedzieć, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie. Dlatego nauczeni negatywnymi doświadczeniami długiego procedowania ustaw ważnych dla rozwoju gospodarki, czego ostatnim przykładem jest chociażby ustawa deregulacyjna, domagamy się, by zarówno premier Donald Tusk, jak i osoby, które wraz z nim podpisały się pod umową koalicyjną, czyli marszałek Szymon Hołownia, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty oraz europoseł Robert Biedroń objęli osobistym nadzorem prace nad projektem tak, by odpowiednie przepisy zostały uchwalone jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Wtedy będzie można uznać, że w tym aspekcie partie tworzące koalicję rządową serio potraktowały tę konkretną obietnicę złożoną w trakcie kampanii wyborczej – zaznacza prezes Organizacji Pracodawców Rada Przedsiębiorców.
W liście Adam Abramowicz dodaje, że wprowadzenie takiego rozwiązania byłoby realnym dużym wsparciem dla polskich firm, zwłaszcza tych z sektora MŚP, które w ostatnich latach bardzo mocno odczuły kryzysy na skutek pandemii, wojny na Ukrainie, wysokiego poziomu cen energii oraz braku rąk do pracy. Dlatego ze strony środowisk gospodarczych ustawodawcy mogą liczyć na aktywny udział w pracach legislacyjnych i na wykorzystanie kompetencji eksperckich.
– Zmiana regulacji dotyczących wypłaty zasiłku chorobowego będzie silnym impulsem do przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski. Ponieważ za realizację umowy koalicyjnej odpowiadają wszyscy jej sygnatariusze, oczekujemy stanowczych i pilnych działań w tej sprawie od wszystkich szefów partii tworzących obecny rząd – kończy Adam Abramowicz.
KONTAKT:
e-mail: biuro|radaprzedsiebiorcow.org| |biuro|radaprzedsiebiorcow.org
Źródło informacji: Organizacja Pracodawców Rada Przedsiębiorców

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Tylko 7% Polaków wie, co oznacza pierwotna czystość wody
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.