Rozwiązania dla skóry z problemami. Kosmetolodzy o terapii kwasem azelainowym.
Festcom
ul. Admiralska
00-910 Warszawa
agnieszka.nowakowska|festcom.pl| |agnieszka.nowakowska|festcom.pl
660777909
www.festcom.pl
Skóra z problemami to taka, która wymaga szczególnie przemyślanej pielęgnacji – trafiającej w samo sedno. Trądzik pospolity, różowaty, przebarwienia i stany zapalne to dolegliwości, które chcemy łagodzić natychmiast - „tu i teraz”. Czym? Kwasami! Kwas azelainowy w różnych stężeniach stosowany jest w kosmetyce gabinetowej i domowej. I, jak wskazują kosmetolodzy, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwzaskórnikowe.
Świat kosmetyki docenił kwas azelainowy. Od lat składnik ten stosowany jest podczas zabiegów o działaniu terapeutycznym – przeciwtrądzikowym, przeciwzaskórnikowym i gojącym. Od niedawna, w mniejszych stężeniach (ok. 5 proc.) stosowany jest także w profesjonalnej kosmetyce domowej – jako dopełnienie zabiegów, ale także jako samodzielna propozycja dla osób o szczególnych potrzebach skóry.
Składnik do zadań specjalnych
Kwas – brzmi groźnie? Nie powinien! Często słowo „kwas” budzi skojarzenie z inwazyjnymi zabiegami kosmetycznymi, które wymagają dłuższej rekonwalescencji ze względu na złuszczenia czy zaczerwienienia, jakie niekiedy powodują. Kwas azelainowy – w stężeniach, które zalecają kosmetolodzy, ma łagodne działanie o charakterze przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, a jego naturalne właściwości pobudzają skórę do regeneracji, a w efekcie – przynoszą ukojenie.
– Działanie za pomocą kwasów może mieć zastosowanie gojąco-przeciwzapalne, a więc wspomagające leczenie zmian trądzikowych lub związanych z trądzikiem różowatym i innymi zmianami zapalnymi. Idealnie działającym kwasem o takim właśnie zastosowaniu jest kwas azelainowy – mówi Agnieszka Kowalska, Medical Advisor marki Peel Mission®. – Z uwagi na swoje potwierdzone właściwości przeciwzapalne, jest on podstawą całych kuracji zalecanych przez kosmetologów, a także bazą poszczególnych kosmetyków, którymi uzupełniamy działania gabinetowe poprzez pielęgnację domową – dodaje.
Kwas i naturalne składniki – połączenie idealne
Kosmetolodzy wskazują, że idealne wsparcie działania kwasu azelainowego stanowią wyciągi z komponentów naturalnych, takich jak olej z pestek malin czy olej z dzikiej róży, a także hydrolat z rumianku. – Wyciągi roślinne mają bardzo cenne właściwości przeciwzapalne, które wspierają terapię kwasami. Olej z pestek malin zawarty w Peel Mission® AZA Cream przywraca skórze równowagę i normalizuje działanie gruczołów łojowych. Hydrolat z rumianku rzymskiego zawarty w Peel Mission® AZA Tonic – koi i łagodzi – mówi Agnieszka Kowalska. – To bardzo istotne, żeby, w przypadku skóry szczególnie wymagającej, reaktywnej, wspierać cenne właściwości kwasów, składnikami pochodzącymi z natury – dodaje.
Ręka w rękę z kosmetologiem
Jak dobrać odpowiednią kurację kwasami? Koniecznie wspólnie z kosmetologiem! – Pierwszym krokiem zawsze powinna być wizyta w gabinecie kosmetycznym i dermokonsultacja. Nigdy nie próbujmy diagnozować skóry samodzielnie – mówi Agnieszka Kowalska. – Dermokonsultacja zwykle składa się dwóch etapów – wnikliwego wywiadu i analizy wyglądu oraz kondycji skóry. Na ich podstawie kosmetolog dokonuje diagnozy dotyczącej stanu cery i jej potrzeb, a następnie ustalany jest plan zabiegów oraz postępowania w pielęgnacji domowej. Pacjent otrzymuje także rekomendację dotyczącą doboru kosmetyków pielęgnacyjnych. Często zdarza się, że w przypadku występowania objawów trądziku lub innych stanów zapalnych, składnikiem pierwszego wyboru jest właśnie kwas azelainowy – dodaje.
Produkty z kwasem azelainowym - Peel Mission®
Peel Mission® AZA Gel
- Produkt stworzony z myślą o codziennej pielęgnacji cery trądzikowej, wrażliwej (także z problemem trądziku różowatego), skłonnej do podrażnień i zaczerwienia.
- Zawiera 5% stężenie kwasu azelainowego, który wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz sebostatyczne.
- Łagodzi i wygładza skórę, nie powodując jednocześnie efektu złuszczania się naskórka.
Pojemność: 30 ml
Cena: 115 zł
Peel Mission® AZA Cream
- Krem przeznaczony do pielęgnacji skóry trądzikowej, także z problemem trądziku różowatego.
- Kluczowy składnik formuły to kwas azelainowy - o działaniu przeciwtrądzikowym i przeciwbakteryjnym, Składniki kremu wpływają na zmniejszenie liczby mikrozaskórników.
- Działanie antybakteryjne kremu wzmacnia srebro, często nazywane „naturalnym antybiotykiem”. Recepturę uzupełniają oleje o drogocennych właściwościach dla cery trądzikowej - olej z owoców dzikiej róży (zawierający naturalny kwas trans-retinowy) oraz olej z pestek malin (bogaty w kwas elagowy, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe).
- Krem zawiera hydrolat z rumianku – o działaniu łagodzącym i kojącym.
- Oleje intensywnie nawilżają i zmiękczają skórę, wpływając na normalizację wydzielania sebum.
Pojemność: 50 ml
Cena: 176 zł
Peel Mission® AZA Tonic
- Tonik do pielęgnacji skóry twarzy z kwasem azelainowym o udowodnionym działaniu minimalizującym problem trądziku, także różowatego.
- Wpływa na zmniejszenie przebarwień po trądziku sterydowym, polekowym, młodzieńczym czy opryszczce.
- Doskonale wycisza skórę skłonną do rumienia, wrażliwą i płytko unaczynioną.
Pojemność: 200 ml
Cena: 99 zł
Maść Rokitnikowa
Efekt wow przed „wielkim wyjściem”
Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.