Skuteczna profilaktyka czerniaka - sprawdź swoją skórę wideodermoskopem
Przeciętnie człowiek na skórze posiada około dwudziestu znamion barwnikowych. Mogą być one wrodzone, czyli widoczne już w momencie urodzenia lub nabyte, pojawiające się w okresie dzieciństwa i w pierwszych latach życia dojrzałego. Zdarza się, że niektóre z nich są źródłem niebezpiecznego dla zdrowia czerniaka. Chcąc uchronić się od rozwinięcia choroby najważniejsze jest profilaktyczne badania wideodermoskopem oraz regularna obserwacja skóry. Więcej opowiada dermatolog z kliniki Projekt Skóra, dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz.
Znamiona barwnikowe popularnie nazywane pieprzykami należą do najczęściej występujących zmian skórnych u człowieka. Są zwykle niegroźne, ale niewielki procent może przekształcić się w niebezpieczny nowotwór skóry nazywany czerniakiem. Lato to okres, w którym istnieje największe ryzyko jego rozwinięcia, stąd tak istotne jest okresowe badanie w gabinecie dermatologa, szczególnie po upalnych wakacjach - wyjaśnia dr Małgorzata Marcinkiewicz.
Okresowe badanie wideodermoskopem
Najbardziej wyspecjalizowanym i nowoczesnym sposobem na sprawdzenieznamionpod kątem czerniakajest badanie wideodermoskopem. To sprzęt medyczny, który pozwala powiększyć zmiany skórne nawet 140-krotnie. Działa przy wykorzystaniu potencjału sztucznej inteligencji. Maszyna uczy się naszej skóry i tworzy mozaikę znamion. Grupuje wszelkie przebarwienia i ocenia, które z nich są potencjalnie niebezpieczne. Umożliwia również archiwizację zdjęć wszelkich przebarwień. Dzięki temu specjalista jest w stanie na przestrzeni czasu ocenić, czy faktycznie konkretny pieprzyk uległ widocznym zmianom i powinien zostać usunięty. Zaleca się, aby takie badanie wykonywane było co najmniej raz w roku, a najlepszy moment to tuż po powrocie z wakacji, jeśli oczywiście lekarz nie zalecił inaczej.
Regularna obserwacja
Warto jednak zauważyć, że czerniak nie wybiera czasu ani godziny, stąd może pojawić się w każdym momencie. Dlatego powinniśmy swoje ciało bacznie obserwować przez cały rok nie tylko, gdy zaczynają się upalne pogody. Zalecam, aby raz w miesiącu obejrzeć skórę pod kątem nowych czy nietypowych zmian. Latem natomiast należy być szczególnie ostrożnym. To okres, w którym znacznie intensywniej eksponujemy się na słońce, a powtarzające się częste oparzenia słoneczne sprzyjają powstawaniu zmian. Dlatego przypominam swoim pacjentom o używaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym, noszeniu nakrycia głowy oraz przyciemnianych okularów.
Wstępne rozpoznanie
Jak może wyglądać czerniak i co może wzbudzać nasz niepokój? To zmieniający się wygląd pieprzyka powinien zwrócić naszą uwagę - jego nietypowy kształt, czy znaczące powiększenie. Nowe zmiany barwnikowe, które pojawią się po opalaniu, mogą stać się również niebezpieczne. Wśród czerniaków około 40% powstaje z „uzłośliwienia” znamienia już istniejącego, a 50% tworzy się de novo, a więc na skórze wcześniej niezmienionej, stąd ta samoobserwacja jest tak istotna. Czerniak ma wiele cech charakterystycznych, które określa się za pomocą skali ABCDE, gdzie A to asymetria, B oznacza kształt, brzeg, C – kolor, D – rozmiar, a E - ewolucja znamienia. Najistotniejsze jest zatem obserwacja własnego ciała oraz konsultacja z precyzyjnym badaniem wideodermoskopem. Pacjent, u którego czerniak zostanie wcześnie wykryty ma on od 90 do 100% szans na wyleczenie - konkluduje dr Małgorzata Marcinkiewicz.
Na badanie wideodermoskopemdostępne jest w klinice Projekt Skóra.

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

4 skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz starzenie się skóry

Maść Rokitnikowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.