Wyjeżdżasz na urlop? Zobacz, jak zadbać o samopoczucie i zdrowie
Atrakcyjny wygląd na plaży jest bez wątpienia marzeniem zarówno wielu kobiet, jak i mężczyzn. Co jednak jeżeli wypoczynek zbliża się wielkimi krokami, a nam zabrakło czasu na odpowiednie przygotowanie? W ramach Lata Centrum Praskiego Koneser eksperci podpowiadają, jak zadbać o siebie przed i na urlopie, by czuć się dobrze we własnym ciele i odpowiednio zregenerować się podczas wakacji.
Jedz mądrze i pij wodę
Kluczem do dobrego samopoczucia często jest… jedzenie. Odpowiednie odżywianie pozwala nie tylko zapobiegać wielu schorzeniom, ale także poprawić wygląd. I nie chodzi tu wyłącznie o zgubienie kilku zbędnych kilogramów. Zdrowe i lekkie posiłki z pewnością pomogą w uniknięciu problemów żołądkowych i przyczynią się do relaksu na plaży czy podczas górskiej wędrówki. Równie ważne dla naszego organizmu jest systematyczne picie wody. Bez względu na to czy preferujemy aktywny, czy bierny wypoczynek. – Wysoka temperatura, w połączeniu ze słońcem i nawet niewielkim wysiłkiem fizycznym, może w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia organizmu. A co za tym idzie, złego samopoczucia lub w skrajnych przypadkach utraty przytomności. Dlatego tak ważne jest regularne uzupełnianie płynów. Najlepiej postawić na wodę mineralną, która uzupełni utracone elektrolity. Dobrze także wybierać przekąski, takie jak arbuz czy ogórek, składające się w ponad 90 proc. z wody – zauważa mgr Celina Kinicka, dietetyk kliniczny z Centrum Medycznego Damiana Koneser.
Aktywność fizyczna wulkanem endorfin
Jeżeli przed wymarzonym wyjazdem nie udało się zgubić kilku zbędnych kilogramów, nie warto rezygnować z aktywnego wypoczynku. Ćwiczenia, zarówno podczas urlopu, jak i na co dzień, pozwolą na zbudowanie dobrej formy i… poprawienie nastroju. Endorfiny, czyli popularne hormony szczęścia, najintensywniej produkowane są właśnie podczas treningu. Co więcej, ich podwyższony poziom utrzymuje się do kilku godzin po wysiłku. – Nawet najbardziej wakacyjne kurorty to nie tylko woda i piasek. Odpoczywając nad morzem czy jeziorem warto spróbować nowej aktywności, która zmobilizuje ciało do wysiłku. Kitesurfing, windsurfing, kajakarstwo czy zwykłe pływanie to sporty, które pozwolą nam udanie spędzić urlop nad wodą. Oprócz aktywności na powietrzu podczas urlopu można skorzystać z treningów online na platformie Yes2Move.com – podkreśla Adrian Stachacz z klubu fitness ZDROFIT Koneser.
Bezpieczne opalanie
Podstawą bezpiecznych wakacji z pewnością jest krem z filtrem UV. Należy go aplikować co 2-3 godziny, a także po każdym kontakcie z wodą. Ważne, aby chronić nie tylko skórę, ale też włosy. Dlatego warto zaopatrzyć się w kosmetyki chroniące je przed promieniowaniem słonecznym, słoną wodą i wysoką temperaturą. Odpowiednie przygotowanie ciała do opalania pozwoli cieszyć się pięknym odcieniem skóry przez dłuższy czas. Przed kąpielą słoneczną warto zastosować preparat z beta-karotenem, czyli prowitaminą A. Oprócz tego, że nada on skórze zdrowego kolorytu, to jeszcze doskonale zabezpieczy przed promieniowaniem UV. Będzie także przeciwdziałał wolnym rodnikom, które powodują starzenie się skóry.
Odpowiednia pielęgnacja ciała
Jeszcze przed wyjazdem powinno się zadbać o odpowiednie nawilżenie całego ciała. Zdrowy wygląd skóry podczas letnich upałów pozwoli zachować nie tylko odpowiedni krem czy balsam. – Dobrym pomysłem jest regularne stosowanie szczotki do masażu, używanej na sucho, jak i mokro. W ten sposób można zarówno pozbyć się martwego naskórka, jak i poprawić mikrokrążenie. Dzięki temu skóra znacznie lepiej się regeneruje – mówi Mateusz Dudek z Świece Zapachowe Domkove.pl.
Przede wszystkim zdrowie
Najważniejszą receptą na udany urlop jest relaks i zapomnienie o codziennych sprawach. Nie należy odmawiać sobie również małych przyjemności, pamiętając jednak, że dieta i trening to nie tylko odchudzanie. To przede wszystkim lepsze samopoczucie. A przecież o to właśnie chodzi.

II EDYCJA AKCJI DROGERII ZIKO DERMO „WIELKIE TESTOWANIE” WYSTARTOWAŁA!

Tej wiosny ujędrnij i wygładź swoją buzię! Aktywne Serum do Twarzy od Nachemii
Zła kondycja włosów – winowajcą twarda woda?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Gwiazdy

Andrzej Sołtysik: Moim popisowym numerem jest jajecznica – specyficzna, wyborna i wytrawna. Szkoda, że żona nie pozwala mi spędzać więcej czasu w kuchni
Dziennikarz zapewnia, że drzemie w nim spory potencjał kulinarny, niestety nie miał jeszcze okazji, by w stu procentach rozwinąć skrzydła i pokazać, na co go stać. Szansą może być więc cykl "W marcu jak w garncu", który jest jedną z wiosennych nowości „Dzień Dobry TVN”. Andrzej Sołtysik z niecierpliwością czeka na swoją kolej i ma nadzieję, że jego finezyjne dania zachwycą niejednego konesera.
Farmacja
Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.
Edukacja
Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.