Komunikaty PR

Z brodą Marylin Monroe czyli korekcja podbródka

2020-11-17  |  12:00
Biuro prasowe

 

O tym, że kształt podbródka ma wpływ na rysy całej twarzy ,  dobrze wiedziała największa seks bomba światowego kina. Mało kto jednak zdawał sobie sprawę, że w początkach swojej kariery, Monroe nazywano „gwiazdą bez brody”. Z tego też powodu zdesperowana aktorka poddała się operacji plastycznej. Niestety, finalnie zabieg nie był dość udany, wszczepiony implant zaczął się rozpuszczać. Od tego czasu minęło ponad 70 lat. Jak dziś medycyna radzi sobie ze zmianą kształtu brody opowiada dr n. med. Marcin Baran ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Nasze twarze, zwykle w niedużym stopniu są asymetryczne. Zdarza się jednak, że asymetria ta, mocno jest nasilona. Problem ten może dotyczyć różnych okolic twarzy, a w tym okolicy bródkowej. Inne defekty okolicy bródkowej mogą być związane z m.in. z niekorzystną projekcją tej części twarzy (cofnięty lub wystający podbródek), szerokością czy wysokością. Na szczęście, dzięki plastyce części bródkowej żuchwy oraz zabiegom chirurgicznym na tkankach miękkich okolicy bródkowej możliwe jest skorygowanie wad zarówno rozwojowych jak i nabytych np. w wyniku urazu – wyjaśnia dr Marcin Baran ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Czym jest genioplastyka

Genioplastyka (plastyka okolicy bródkowej kości żuchwy) to operacja plastyczna z zakresu chirugii szczękowo-twarzowej, która pozwala skorygować wygląd podbródka, zgodnie z zakładanymi oczekiwaniami. W celu zmiany kształtu i wielkości okolicy bródkowej wykonuje się cięcia kości z przesunięciami części bródkowej i jej zespoleniem w nowym odpowiednim położeniu. Tą metodą chirurgiczną można zmniejszyć lub powiększyć omawianą okolicę zgodnie z potrzebami. Alternatywnymi sposobami powiększenia i modelowania okolicy bródkowej są metody z zastosowaniem implantów, wypełniaczy i własnej tkanki tłuszczowej pobranej z innych okolic ciała - wyjaśnia dr Baran.

Dla kogo?

Genioplastykę przeprowadzamy u osób, które mają kompleksy, nie są zadowolone z wyglądu swojej twarzy, z powodu kształtu i wielkości okolicy bródkowej.  Niekorzystne cechy związane z nieestetycznym przejściem twarzy w szyję ( zatarcie fałdu bródkowo-szyjnego, podwójny podbródek)  też mogą stanowić wskazanie do wykonania tej operacji. Zwykle pacjenci chcą uzyskać efekt estetyczny, lepszy profil– tłumaczy dr Baran. –W niektórych przypadkach genioplastykę przeprowadzamy ze względów leczniczych lub w połączeniu z innymi zabiegami wykonywanymi na twarzy. Tak jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, kandydatem idealnym do przeprowadzenia genioplastyki jest osoba pełnoletnia (genioplastyka powinna być wykonywana po zakończeniu wzrostu twarzoczaszki) i ciesząca się dobrym zdrowiem ogólnym. W przypadku występowania bardziej złożonego problemu niezbędne może się okazać leczenie ortodontyczne i zaplanowanie genioplastyki w połączeniu z operacją przesunięcia szczęki lub żuchwy wraz z uzębieniem, ponieważ nieprawidłowości położenia kości szczęk często wiążą się ze zmianą ułożenia zębów – dodaje ekspert.

Jak wygląda zabieg?

Genioplastyka jest krótkim zabiegiem przeprowadzanym  w znieczuleniu ogólnym. Trwa zwykle od 1 do 2 godzin. Operację zaczyna się od cięcia błony śluzowej, wewnątrz ust, czego zaletą jest brak jakichkolwiek ran a następnie blizn na twarzy. Po cięciu wewnątrzustnie, chirurg dostaje się do części bródkowej żuchwy. W zależności od tego, jaki rodzaj korekty wykonujemy, lekarz przecina odpowiednio kość w tej okolicy, przesuwa jej odłamy, modeluje i zespala przesunięty odłam za pomocą płytek i śrub tytanowych. Następnie zakładane są szwy. Czasami konieczne jest powiększenie części bródkowej z zastosowaniem przeszczepu kości z talerza biodrowego. Nowy kształt okolicy bródkowej warunkowany jest zmienionym położeniem przeciętego i przesuniętego segmentu kości – wyjaśnia dr Baran – Po operacji pacjent ma założony opatrunek na brodę, dostaje również środki przeciwbólowe. Tuż po zabiegu pacjent ma prawo odczuwać dyskomfort i lekki ból. Po zabiegu zaleca się przyjmowanie pokarmów wyłącznie płynnych, a po dwóch tygodniach następuje powrót do normalnego odżywiania. Jak po praktycznie każdej operacji występuje obrzęk  i zasinienie, które powinny ustąpić w ciągu kilkunastu dni – wyjaśnia dr Baran – Co ważne, ryzyko jakie niesie ze sobą korekcja brody jest stosunkowo niewielkie, a wynik operacji często jest postrzegany jako spektakularny.

Niemal codziennie, ludzie na całym świecie szukają sposobów na poprawę swojego wyglądu. Nierzadko szukają wtedy pomocy w chirurgii szczękowo-twarzowej i plastycznej, która na szczęście dziś jest dostępna praktycznie dla każdego, a której możliwości są nieocenione.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Uroda Maść Rokitnikowa Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:10

Maść Rokitnikowa

Działanie MAŚCI ROKITNIKOWEJ związane jest z naturalnymi właściwościami ekstraktu z rokitnika, nagietka lekarskiego, alantoiny, panthenolu (prowitaminy B5) oraz leczniczej wody mineralnej:
Uroda Efekt wow przed „wielkim wyjściem”
2024-12-30 | 10:10

Efekt wow przed „wielkim wyjściem”

Grudzień i styczeń to czas, kiedy szczególnie zależy nam na tym, by błyszczeć. Święta, noc sylwestrowa i upragnione, karnawałowe szaleństwa, które czekają nas już za
Uroda Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą
2024-12-30 | 08:00

Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą

Jednym z kluczowych zimowych problemów skóry jest utrata blasku, świeżości i witalności. To właśnie teraz najwyraźniej dostrzegamy zmęczenie i szarość cery. Kosmetolodzy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.