W powietrzu już czuć smog. Rekuperacja w domu może nas przed nim uchronić
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Temat smogu powraca jak bumerang. To zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami przybiera na sile szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Przedostaje się również do naszych domów, stanowiąc zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak zadbać o jakość powietrza i zredukować smog? Rekuperacja może nam w tym pomóc.
Jak sprawić, aby nasz dom stał się strefą wolną od smogu?
Smog to narastający problem polskich miast. Niestety od kilku lat notuje się stałe pogorszenie jakości powietrza, co skłania nas do refleksji i podjęcia działań, które zminimalizują skutki oddziaływania tego zjawiska na nasze zdrowie. O zagrożeniach związanych ze smogiem mówią lekarze, międzynarodowe organizacje i eksperci ochrony środowiska. Wbrew pozorom to nie tylko pojazdy spalinowe są główną przyczyną smogu, problem tkwi również w zanieczyszczeniach emitowanych w naszych gospodarstwach domowych. Mowa tutaj przede wszystkim o piecach grzewczych, które nie spełniają obowiązujących norm spalania. To wszystko sprawia, że smog przedostaje się do naszych domów, narażając nas na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. W konsekwencji wpływa to na nasze zdrowie. Odczuwamy bóle głowy, stajemy się podatni na infekcje i alergie. Co więcej wzrost zanieczyszczenia w dłuższych okresach zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów, chorób serca, powoduje również wzrost liczby zawałów i udarów. Kiedy w powietrzu pojawia się smog, rekuperacja wyposażona w odpowiednie filtry, może sprawić, że nasz dom stanie się zdrową strefą wolną od zanieczyszczeń.
Rekuperacja a smog
Głównym celem rekuperacji w naszych domach jest zapewnienie optymalnej wymiany powietrza oraz odzysku ciepła. Dzięki takiej instalacji szybciej suszymy pranie, nie parują nam szyby, a grzyby i pleśń nie rozprzestrzeniają się w naszych czterech kątach. Do listy zalet wynikających z posiadania sytemu rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można zaliczyć również oczyszczanie powietrza ze smogu. Jest to możliwe za sprawą odpowiednich filtrów antysmogowych, które zatrzymują cząsteczki zanieczyszczeń pyłowych.
Smog - rekuperacja i filtry antysmogowe
Vasco Group, producent systemu VASO SILENT VENTILATION, właśnie wprowadził do swojej oferty nowy filtr antysmogowy cleanAir. To łatwy do montażu filtr kanałowy, skrzyniowy, skonstruowany w taki sposób, aby nie wymagał dużo miejsca, a jednocześnie pomieścił w sobie filtry o odpowiedniej gęstości i dużej powierzchni materiału filtrującego. Skrzynia zawiera nadający się do mycia filtr wstępny dla ochrony zasadniczych filtrów przez zanieczyszczeniami i prowadnice do włożenia 2 filtrów plisowanych.
W systemie VASCO można wybrać stopień zabezpieczania przed smogiem, uwzględniający rodzaj zanieczyszczenia występujący w danej okolicy. Podstawowy filtr antysmogowy to cleanAirFilter ISO ePM1 80%, który jest dobrym rozwiązaniem dla większość obszarów, ponieważ chroni przed smogiem pochodzącym z niskiej emisji, czyli ze spalania węgla, drewna i śmieci w domowych paleniskach. Drugim filtrem systemu VASCO SILENT VENTILATION jest cleanAirFilter NOx, SOx. To rozwiązanie dedykowane mieszkańcom dużych, zakorkowanych ruchem samochodowym miast, a także obszarów w sąsiedztwie autostrad i zakładów przemysłowych. Filtr ma też właściwości przeciwzapachowe.
Jak zredukować smog? Rekuperacja z odzyskiem ciepła wyposażona w odpowiednie filtry to najskuteczniejsze rozwiązanie, które nie tylko ochroni nas przed zanieczyszczonym powietrzem, ale również przyczyni się do oszczędności energii.
Więcej informacji na stronie: https://vasco.eu/pl/vasco-silent-ventilation
Profil Instagram: https://www.instagram.com/vascorekuperacja/
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Gram na trąbce i na fortepianie. Nie mogę jednak ćwiczyć w domu, bo sąsiedzi interweniują
W utworze „Gdy nikt nie widzi” artysta nagrał partię trąbki, ale jak przekonuje, nie było to dla niego szczególnie duże wyzwanie. Mimo dłuższej przerwy w grze szybko udało mu się wrócić do formy, choć nie mógł pozwolić sobie na ćwiczenie w domu, bo miał świadomość, że może być to uciążliwe dla sąsiadów. Zdarzały się już takie interwencje, więc teraz jest bardziej ostrożny. Krystian Ochman podkreśla, że umie jeszcze grać na fortepianie, ale żałuje, że będąc nastolatkiem, nieco z lenistwa nie kontynuował nauki gry na gitarze. Teraz chce to nadrobić.
Ochrona środowiska
Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
Na „Czerwonej liście ptaków Polski” jest ponad 40 gatunków, których liczebność spada w gwałtownym tempie. W bliższej lub dalszej perspektywie są zagrożone wyginięciem – alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Problem dotyczy głównie gatunków związanych z krajobrazem łąkowym, a także wodno-błotnym. Coraz mniej w naszym środowisku jest m.in. czajek i gawronów.
Uroda
Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
W trakcie swojej kariery sportowej lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 m odniósł wiele sukcesów i zdobył medale na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Ale jak się okazuje, w domu nie jest jedynym mistrzem. Jego żona bowiem również może się poszczycić tytułem mistrzyni świata, ale nie w sporcie. Renata Kszczot specjalizuje się w microbladingu, czyli metodzie makijażu permanentnego brwi. Olimpijczyk jest niezwykle dumny z osiągnięć partnerki, wspiera ją i stwarza jej przestrzeń potrzebną do rozwijania pasji. W zamian za to ona wprowadza go w tajniki swojej pracy.