Komunikaty PR

W Smolnikach pod Suwałkami powstanie kolejny ośrodek dla osób z zaburzeniami psy

2021-07-16  |  01:00
Biuro prasowe

Władze województwa podlaskiego wspólnie ze szpitalem psychiatrycznym w Suwałkach tworzą kolejny ośrodek leczenia zaburzeń psychicznych. Pomoc znajdą tam również osoby, które psychicznie nie poradziły sobie z pandemią. Placówka powstanie w budynku byłej szkoły w Smolnikach. Koszt tej inwestycji to blisko 10 milionów złotych.

16 lipca w suwalskim szpitalu psychiatrycznym została podpisana umowa dotacyjna. W spotkaniu wzięli udział Członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego: Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

- Jest to szczególny dzień w historii suwalskiego szpitala psychiatrycznego. Dzięki władzom województwa podlaskiego udało się uzyskać środki na remont i przebudowę budynku po byłej szkole w Smolnikach. Obiekt został nam przekazany w 2013 roku, jednak do tej pory nie dysponowaliśmy środkami pieniężnymi. W nowo powstającym ośrodku zamierzamy uruchomić psychoterapię, terapię i opiekę środowiskową. Przebudowa jest zaplanowana na dwa lata – mówiła Bożena Łapińska, szefowa szpitala psychiatrycznego w Suwałkach.
Środki na inwestycję w Smolnikach pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego - to 7, 4 mln zł.
- Całość inwestycji została oszacowana na blisko 10 milionów złotych. Brakująca część pochodzi z budżetu województwa. W ramach inwestycji budynek będzie całkowicie przebudowany i dostosowany do potrzeb ośrodka terapeutycznego, zostaną zakupione sprzęty medyczne i informatyczne oraz meble – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego.
Smolniki to niewielka miejscowość oddalona o 18 kilometrów od Suwałk. Szpital psychiatryczny w Suwałkach, któremu placówka będzie podległa, ma już pozwolenie na budowę i wszystkie niezbędne dokumenty. W najbliższym czasie zostanie rozstrzygnięty przetarg na wykonawstwo.
ZDJĘCIA pochodzą z portalu WROTA PODLASIA

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.