W Smolnikach pod Suwałkami powstanie kolejny ośrodek dla osób z zaburzeniami psy
Władze województwa podlaskiego wspólnie ze szpitalem psychiatrycznym w Suwałkach tworzą kolejny ośrodek leczenia zaburzeń psychicznych. Pomoc znajdą tam również osoby, które psychicznie nie poradziły sobie z pandemią. Placówka powstanie w budynku byłej szkoły w Smolnikach. Koszt tej inwestycji to blisko 10 milionów złotych.
16 lipca w suwalskim szpitalu psychiatrycznym została podpisana umowa dotacyjna. W spotkaniu wzięli udział Członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego: Wiesława Burnos i Marek Malinowski.
- Jest to szczególny dzień w historii suwalskiego szpitala psychiatrycznego. Dzięki władzom województwa podlaskiego udało się uzyskać środki na remont i przebudowę budynku po byłej szkole w Smolnikach. Obiekt został nam przekazany w 2013 roku, jednak do tej pory nie dysponowaliśmy środkami pieniężnymi. W nowo powstającym ośrodku zamierzamy uruchomić psychoterapię, terapię i opiekę środowiskową. Przebudowa jest zaplanowana na dwa lata – mówiła Bożena Łapińska, szefowa szpitala psychiatrycznego w Suwałkach.
Środki na inwestycję w Smolnikach pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego - to 7, 4 mln zł.
- Całość inwestycji została oszacowana na blisko 10 milionów złotych. Brakująca część pochodzi z budżetu województwa. W ramach inwestycji budynek będzie całkowicie przebudowany i dostosowany do potrzeb ośrodka terapeutycznego, zostaną zakupione sprzęty medyczne i informatyczne oraz meble – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego.
Smolniki to niewielka miejscowość oddalona o 18 kilometrów od Suwałk. Szpital psychiatryczny w Suwałkach, któremu placówka będzie podległa, ma już pozwolenie na budowę i wszystkie niezbędne dokumenty. W najbliższym czasie zostanie rozstrzygnięty przetarg na wykonawstwo.
ZDJĘCIA pochodzą z portalu WROTA PODLASIA

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.