Komunikaty PR

Warszawa w obiektywie: „Art Lives Here by Leonardo Hotels” – rozstrzygnięcie ko

2024-07-29  |  12:00
Biuro prasowe

Sztuka nie uznaje granic ani barier językowych – na tym założeniu oparła się druga edycja konkursu i rezydencji artystycznej „Art Lives Here by Leonardo Hotels”. Właśnie ogłoszono jego zwycięzcę, którym jest Tianjun Li – pochodzący z Chin, a mieszkający aktualnie w Helsinkach młody artysta, fotograf i muzyk. Decyzją jury jego prace dołączą do kolekcji sztuki NYX Hotel Warsaw.

Spośród dziesiątek zgłoszeń do konkursu „Art Lives Here by Leonardo Hotels”, które z całej Europy napłynęły do organizatorów, jury wybrało trzy najbardziej niezwykłe i obiecujące. Artyści–fotografowie: Tianjun Li (Chiny), Maria Louceiro (Portugalia) i Urszula Śliz (Polska) przez blisko trzy tygodnie poznawali Warszawę i spoglądali na nią przez obiektywy swoich aparatów. Efektem ich pracy są serie pięciu fotografii inspirowanych krajobrazem miejskim, z których każda reprezentuje inny styl i technikę oraz wiele mówi o niezwykłej wyobraźni i wrażliwości twórcy. Jury konkursu w składzie: Iris Barak (kurator sztuki NYX Hotels), Jacek Sosnowski (kurator sztuki NYX Hotel Warsaw), Bogna Świątkowska (dziennikarka, promotorka kultury), Tomasz Gutkowski (Miesiąc Fotografii w Krakowie) i Nino Rosenlund (Leonardo Hotels) wybrało serię prac Tianjun Li jako tę, która dołączy do kolekcji sztuki NYX Hotel Warsaw. Ten pochodzący z Chin, a mieszkający na stałe w Helsinkach młody artysta ma według jury wielkie szanse na bycie docenionym w przyszłości w świecie fotografii i sztuki. Tego samego nie można odmówić żadnemu z uczestników zakończonej właśnie rezydencji – tym bardziej warto w najbliższym czasie zajrzeć do hoteli Leonardo Royal Warsaw i NYX Hotel Warsaw, w których zostaną zaprezentowane.

Art Lives Here by Leonardo Hotels”

„Art Lives Here by Leonardo Hotels” to projekt mający na celu inspirowanie i wspieranie artystów oraz danie im możliwości tworzenia i prezentacji dzieł w międzynarodowym kontekście. Już po raz drugi przybrał formę rezydencji artystycznej.

– Sztuka jest nieodłącznym elementem filozofii Leonardo Hotels, a we wnętrzach naszych obiektów trwa ciągły dialog między artystami a publicznością. Dzieła sztuki nie tylko upiększają nasze przestrzenie, ale też wzbogacają doświadczenia gości, łączą ludzi i podkreślają poczucie niezwykłości ich podróży mówi Nino D. Rosenlund, General Manager NYX Hotel Warsaw & Leonardo Royal WarsawCieszę się, że dzięki Art Lives Here do naszej kolekcji sztuki dołączają tak wartościowe dzieła zainspirowane miejskim krajobrazem Warszawy – dodaje.

 

O finalistach:

Tianjun Li (Timjune) zaprezentował serię pięciu fotografii zatytułowaną „Of Stone, Wood, Light and What”. Artysta inspirował się historią odbudowy Warszawy, szczególnie zrujnowaną kamienicą z napisem „KAMIEŃ I CO”, którą widział codziennie podczas swojego pobytu. Jego fotografie ukazują elementy niezbędne do odbudowy miasta: budowy na Starym Mieście, krzywizny na ścianach, światło miasta o północy oraz drewno w środku parku. Na te obrazy nałożył wizerunki ludzi, tworząc wyimaginowane krajobrazy miejskie, które łączą przeszłość z teraźniejszością. – Byłem zafascynowany i głęboko poruszony duchem ludzi, którzy wierzą w moc odbudowy z ruin. Moim celem było oddanie hołdu promiennemu duchowi Warszawiaków, dla których to miasto jest domem – powiedział Tianjun Li.

Maria Luceiro stworzyła serię fotografii inspirowanych ulotnymi chwilami, które uchwyciła, kiedy spacerowała wśród drapaczy chmur, mając poczucie delikatności wśród ogromu tych budynków. Jej prace ucieleśniają dwie perspektywy: małe polaroidowe zdjęcia krajobrazów, które w powiększeniu mają za zadanie podkreślić dynamikę i piękno miejskiego środowiska. – W mojej pracy starałam się uchwycić wrażenie miejskiego środowiska, kładąc nacisk na jego piękno i dynamikę – wyjaśnia Luceiro.

Urszula Śliz w swojej serii „Kalejdoskop” skupiła się na przestrzeni warszawskiej Woli, dokumentując nowe zjawiska i miejsca w krajobrazie miasta, które są na granicy zaniku w procesie zachodzących zmian społecznych. – Przedstawiony zestaw 5 fotografii jest sublimacją wrażeń i przemyśleń mojego dwutygodniowego pobytu – mówi Śliz, której prace są wizualnym efektem przekształcania miejskiej tkanki i ukazują miasto jako złożony konglomerat, gdzie wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Muzeum Powstania Warszawskiego łączy ludzi już od 20 lat Biuro prasowe
2024-07-29 | 12:10

Muzeum Powstania Warszawskiego łączy ludzi już od 20 lat

Ponad 10 mln odwiedzających, ponad 20 tys. przeprowadzonych lekcji muzealnych dla blisko 0,5 mln uczniów i prawie 0,5 mln obserwujących w mediach społecznościowych to jedynie kilka
Sztuka Z powierza na papier. Marcin Giba o wyjątkowej sztuce uwieczniania natury
2024-07-19 | 10:50

Z powierza na papier. Marcin Giba o wyjątkowej sztuce uwieczniania natury

Marcin Giba to znany polski fotograf, którego prace zyskały szerokie uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Unikalne podejście do fotografii, zdolność uchwycenia
Sztuka Wybitnie inny mural #hellendż: nowa atrakcja turystyczna na mapie stolicy
2024-07-17 | 14:20

Wybitnie inny mural #hellendż: nowa atrakcja turystyczna na mapie stolicy

Murale, czyli wielkoformatowe grafiki malowane bezpośrednio na ścianach budynków, stały się integralnym elementem architektonicznego krajobrazu wielu polskich miast. Warszawa

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Nauka

Młodym singlom coraz bardziej podoba się życie w pojedynkę. Znacząca zmiana w ciągu dekady

Dzisiejsi nastoletni single są bardziej zadowoleni z bycia stanu wolnego niż ich rówieśnicy 10 lat temu – wynika z badań niemieckiego Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. Ich autorzy podkreślają, że może to być następstwem obserwowanych w ostatnich latach trendów, kiedy spada liczba małżeństw i są one zawierane przez coraz starszych ludzi. Bycie singlem stało się  bardziej normalne i akceptowalne w społeczeństwie. Większej satysfakcji ze stanu wolnego badacze nie stwierdzili jednak wśród starszych grup badanych.

Ochrona środowiska

Patrzenie na zieleń może zwiększyć komfort życia mieszkańców miast. Najbardziej kojąco działał widok drzew

Zmniejszenie odczucia lęku i zwiększenie odprężenia to główne korzyści wynikające z nawet wzrokowego kontaktu z zielenią – dowiedli brytyjscy i izraelscy naukowcy. Okazało się, że największe korzyści czerpiemy z patrzenia na drzewa, a wyraźny dobroczynny wpływ natury na dobrostan psychiczny można zauważyć nawet po krótkim spacerze. To ważne wskazówki dla urbanistów, które mogą być pomocne w optymalnym planowaniu przestrzeni miejskiej. Kontakt wzrokowy z zielenią nie wpływa natomiast na zdolności poznawcze.