Komunikaty PR

WIELCY POECI, KTÓRZY NIE DOSTALI NOBLA – KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI

2023-10-17  |  11:00
Biuro prasowe

WIELCY POECI, KTÓRZY NIE DOSTALI NOBLA – KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI

Nie dostali Nagrody Nobla, lecz ich poezja niezmiennie inspiruje i porusza kolejne pokolenia. Organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi już w najbliższą niedzielę, 22 października, sięgną po twórczość poetów, którzy nie zdobyli najważniejszego literackiego lauru. W Teatrze Muzycznym w Łodzi znakomici aktorzy: Maria Gładkowska, Bronisław Wrocławski oraz Bronisław Maj czytać będą wiersze m.in. Rainera Marii Rilkego, Jamesa Joyce’a czy Tadeusza Różewicza.

Wyboru wierszy, jak zawsze, dokonał Bronisław Maj, który czuwa nad artystyczną formą Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi.

–  Nieco na przekór noblomanii, która zawsze sięga zenitu w czasie, gdy przyznawana jest  ta prestiżowa nagroda, przypominamy teksty poetów uważanych za jedne z najwybitniejszych postaci w świecie poezji, mimo że nie zostali uhonorowani Noblem – zapowiadają organizatorzy. 

Program spotkania wypełnią teksty Rainera Marii Rilkego, Bolesława Leśmiana, Jamesa Joyce’a, Franka O'Hary czy Tadeusza Różewicza, których wrażliwość i artystyczna wizja znacznie wyprzedzały swoje czasy. Interpretacji wierszy podjęli się Maria Gładkowska, Bronisław Wrocławski i Bronisław Maj, a oprawę muzyczną spotkania z poezją zapewni utalentowana altowiolistka Gabriela Graboń z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Aktorów, którzy wystąpią w czasie niedzielnego Salonu nikomu w Łodzi nie trzeba przedstawiać. Bronisław Wrocławski, aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi,  absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, to wszechstronny artysta, odnoszący sukcesy zarówno w teatrze, kinie, jak i telewizji. Jego role w monodramach E. Bogosiana przyniosły mu uznanie i wiele prestiżowych nagród. Z kolei Maria Gładkowska to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka PWST im. A Zelwerowicza, na co dzień związana z Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. 

XI Krakowski Salon Poezji w Łodzi odbędzie się w niedzielę, 22 października, o godzinie 12:00 w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Bilety można kupić online lub bezpośrednio w kasie teatru przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki wynosi 10 złotych. Następne spotkanie, poświęcone poezji Anny Świrszczyńskiej, zaplanowano na 26 listopada.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA Biuro prasowe
2024-07-22 | 10:00

URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA

  URODZINOWE BUSZOWANIE ZA KULISAMI PINOKIA Jakie cuda skrywają pracownie artystyczne? Co kryje się za kulisami dwóch scen? Czym jest Pokój Spokój? Odpowiedzi na
Teatr S·PLOT – NOWY FESTIWAL TEATRU PINOKIO W ŁODZI
2024-07-11 | 01:00

S·PLOT – NOWY FESTIWAL TEATRU PINOKIO W ŁODZI

Jaki powinien być festiwal teatralny adresowany do młodego widza? Co zrobić, żeby wpisał się w kalendarz istotnych europejskich wydarzeń? Na te pytania odpowie S·PLOT Międzynarodowy
Teatr Night Fever Dinner Show w Manuarte
2024-06-27 | 11:00

Night Fever Dinner Show w Manuarte

Restauracja Manuarte w Manufakturze zaprasza w niesamowitą podróż przez świat tańca, smaku i najlepszej zabawy. W odmienionej przestrzeni klubowej na piętrze zabytkowego budynku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść

Zdaniem Rafała Zawieruchy, żeby zostać aktorem, trzeba poczuć w sobie powołanie do wykonywania tego zawodu, mieć talent i charyzmę, ale też być świadomym tego, że niesie on ze sobą wiele trudności i niełatwych decyzji. Na dobrą rolę i na sukces trzeba ciężko zapracować, ale sława jest ulotna, konkurencja duża i szybko można zostać zapomnianym. Artysta sądzi też, że nawet zdobywając dużą popularność i będąc na szczycie, nie wolno się wywyższać, uważać się za wyrocznię i dyktować innym, co mają robić i jak żyć.

Nauka

Sztuczna inteligencja wspiera lekarzy przy leczeniu niepłodności. Z rozwiązań polskiej firmy korzystają kliniki na całym świecie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność może dotyczyć ok. 17,5 proc. dorosłej populacji. To oznacza, że średnio jedna osoba na sześć doświadcza problemów z niepłodnością. W Polsce to może być ok. 1,5 mln par, z których część decyduje się na procedurę in vitro. Z pomocą lekarzom w jej trakcie przychodzi sztuczna inteligencja. Polska firma MIM Fertility opracowała aplikacje, które optymalizują pracę embriologów i lekarzy. – Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale wspiera ich w podejmowaniu decyzji – mówi ich współtwórca prof. Piotr Sankowski.

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.