Komunikaty PR

Wizyta w aquaparku, kąpiel w morzu lub jeziorze – super, ale co na to twoje oczy

2021-08-06  |  11:00
Biuro prasowe

Lato trwa w najlepsze. W tym okresie bardzo często za cel naszego urlopu wybieramy odpoczynek nad wodą, która pozwala na przyjemne ochłodzenie w upalny dzień i sprzyja wielu aktywnościom, jak pływanie, gra w siatkówkę czy opalanie. Podczas błogiego relaksu nie powinniśmy jednak zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu naszego ciała przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, dlatego niezbędny jest krem z filtrem oraz nakrycie głowy. A czy pamiętamy, by zadbać również o nasze  oczy, które mogą ulec podrażnieniu?

 

Dlaczego woda może podrażniać nasze oczy?

 

Choć przebywanie nad wodą w upalny dzień stanowi ulgę od wysokiej temperatury, to warto pamiętać, że dla oczu jest to spore wyzwanie. Często po pływaniu zarówno w basenie, jak i w morzu czy jeziorze, nasze oczy stają się suche, czerwone i podrażnione. W przypadku basenów i aquaparków, przyczyną takich problemów są najczęściej: chlor, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom pH wody. Pływając w morzu, największym wrogiem oczu jest po prostu sól, która, gdy tylko się do nich dostanie może powodować duże podrażnienia. Woda z jezior jest natomiast najczęściej zanieczyszczona związkami, wchodzącymi w skład nawozów chemicznych i środków ochrony roślin spływających z okolicznych pól i łąk. Właśnie dlatego często zdarza się, że po kąpieli zaczynamy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Oczywiście, duży wpływ na suchość i zmęczenie oczu ma też ciepłe powietrze i promienie słoneczne, przed którymi powinniśmy się chronić, używając okularów z odpowiednim filtrem UV.

Co możemy zrobić, by minimalizować problem podrażnionych oczu?

  1. Zdejmuj soczewki kontaktowe wchodząc do wody – zarówno woda w basenie, morzu, jak i jeziorze jest pełna bakterii i różnych mikroorganizmów, które mogą osadzać się na powierzchni naszych soczewek, dlatego też ryzyko podrażnienia jest znacznie większe w przypadku pływania w szkłach kontaktowych niż bez nich.
  2. Używaj okularów do pływania – dobrym rozwiązaniem ochrony oczu podczas kąpieli są specjalne okulary. Ważna jest przede wszystkim ich szczelność i przyleganie do twarzy tak, by nie przepuszczały wody, która może podrażniać nasz narząd wzroku. Takie gogle powinny mieć regulowany pasek i dopasowany kształt, dzięki czemu unikniemy ucisku, a tym samym wydłużymy swoje przyjemne chwile spędzone w wodzie.
  3. Nawilżaj oczy – gdy odczuwasz dyskomfort po wyjściu z wody, tzn. pieczenie, suchość, zaczerwienienie, warto sięgnąć po krople nawilżające do oczu (np. Hyal-Drop multi). Przyniesie Ci to ulgę i zmniejszy odczucie zmęczenia wzroku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dodać do stałego ekwipunku urlopowego obok bidonu z wodą i kremu z filtrem, także krople do oczu.
  4. Nie dotykaj oczu – na naszych dłoniach osadzają się różne bakterie oraz drobnoustroje. By uniknąć podrażnień, staraj się nie przecierać i nie zbliżać rąk do oczu, zwłaszcza w trakcie oraz tuż po kąpieli.

Podczas czasu wolnego regenerujemy nasze ciało i zdrowie psychiczne. Pamiętajmy, by robić to jednak kompleksowo i dbać także o oczy, które na co dzień są bardzo przeciążone. Dzięki temu wypoczynek będzie bardziej wydajny, a my z nową energią wrócimy po urlopie do swoich obowiązków.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.