Wizyta w aquaparku, kąpiel w morzu lub jeziorze – super, ale co na to twoje oczy
Lato trwa w najlepsze. W tym okresie bardzo często za cel naszego urlopu wybieramy odpoczynek nad wodą, która pozwala na przyjemne ochłodzenie w upalny dzień i sprzyja wielu aktywnościom, jak pływanie, gra w siatkówkę czy opalanie. Podczas błogiego relaksu nie powinniśmy jednak zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu naszego ciała przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, dlatego niezbędny jest krem z filtrem oraz nakrycie głowy. A czy pamiętamy, by zadbać również o nasze oczy, które mogą ulec podrażnieniu?
Dlaczego woda może podrażniać nasze oczy?
Choć przebywanie nad wodą w upalny dzień stanowi ulgę od wysokiej temperatury, to warto pamiętać, że dla oczu jest to spore wyzwanie. Często po pływaniu zarówno w basenie, jak i w morzu czy jeziorze, nasze oczy stają się suche, czerwone i podrażnione. W przypadku basenów i aquaparków, przyczyną takich problemów są najczęściej: chlor, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom pH wody. Pływając w morzu, największym wrogiem oczu jest po prostu sól, która, gdy tylko się do nich dostanie może powodować duże podrażnienia. Woda z jezior jest natomiast najczęściej zanieczyszczona związkami, wchodzącymi w skład nawozów chemicznych i środków ochrony roślin spływających z okolicznych pól i łąk. Właśnie dlatego często zdarza się, że po kąpieli zaczynamy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Oczywiście, duży wpływ na suchość i zmęczenie oczu ma też ciepłe powietrze i promienie słoneczne, przed którymi powinniśmy się chronić, używając okularów z odpowiednim filtrem UV.
Co możemy zrobić, by minimalizować problem podrażnionych oczu?
- Zdejmuj soczewki kontaktowe wchodząc do wody – zarówno woda w basenie, morzu, jak i jeziorze jest pełna bakterii i różnych mikroorganizmów, które mogą osadzać się na powierzchni naszych soczewek, dlatego też ryzyko podrażnienia jest znacznie większe w przypadku pływania w szkłach kontaktowych niż bez nich.
- Używaj okularów do pływania – dobrym rozwiązaniem ochrony oczu podczas kąpieli są specjalne okulary. Ważna jest przede wszystkim ich szczelność i przyleganie do twarzy tak, by nie przepuszczały wody, która może podrażniać nasz narząd wzroku. Takie gogle powinny mieć regulowany pasek i dopasowany kształt, dzięki czemu unikniemy ucisku, a tym samym wydłużymy swoje przyjemne chwile spędzone w wodzie.
- Nawilżaj oczy – gdy odczuwasz dyskomfort po wyjściu z wody, tzn. pieczenie, suchość, zaczerwienienie, warto sięgnąć po krople nawilżające do oczu (np. Hyal-Drop multi). Przyniesie Ci to ulgę i zmniejszy odczucie zmęczenia wzroku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dodać do stałego ekwipunku urlopowego obok bidonu z wodą i kremu z filtrem, także krople do oczu.
- Nie dotykaj oczu – na naszych dłoniach osadzają się różne bakterie oraz drobnoustroje. By uniknąć podrażnień, staraj się nie przecierać i nie zbliżać rąk do oczu, zwłaszcza w trakcie oraz tuż po kąpieli.
Podczas czasu wolnego regenerujemy nasze ciało i zdrowie psychiczne. Pamiętajmy, by robić to jednak kompleksowo i dbać także o oczy, które na co dzień są bardzo przeciążone. Dzięki temu wypoczynek będzie bardziej wydajny, a my z nową energią wrócimy po urlopie do swoich obowiązków.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.