Wpływ tenisa ziemnego na zdrowie psychiczne
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Marka ASICS przeprowadziła unikalny eksperyment jeszcze przed rozpoczęciem wielkoszlemowego French Open. Z badania, w którym wzięła udział najlepsza tenisistka świata, Iga Świątek, wynika, że zaledwie 15 minut na tenisowym korcie wystarczy, aby zredukować poziom stresu o 35%.
Eksperyment został przeprowadzony w Paryżu w odpowiedzi na badanie, które wykazało, że aż 65% mieszkańców uważa stolicę Francji za stresujące miejsce do życia. Za dyskomfort psychiczny w głównej mierze odpowiadają ruch uliczny (61%), zanieczyszczenie powietrza (56%), transport publiczny (48%), brak miejsc parkingowych (42%) oraz praca (39%). Wspomniane punkty stresogenne „ożyły” na specjalnie przygotowanej „ścianie stresu”, dając paryżanom możliwość odreagowania za pomocą tenisowej rakiety.
W badaniu w czasie rzeczywistym wzięła udział między innymi Iga Świątek. – Tenis zabiera mnie z powrotem do czasów młodości i daje mi olbrzymie szczęście. Zawsze uważałam go za najlepszy sport na świecie. Widać, że ludzie czują się swobodniej, gdy mogą odreagować codzienne zmartwienia i dosłownie zapominają o stresie, uderzając piłkę – powiedziała ambasadorka ASICS.
Ten nowatorski eksperyment pogłębia naszą wiedzę na temat siły tenisa w łagodzeniu stresu. Badanie daje solidną ilustrację pozytywnego wpływu, jaki ten sport ma na zdrowie psychiczne. Wyniki są dla nas bardzo istotne, ponieważ dostrzegamy, że tenis ogrywa ważną rolę w redukcji odczuwania problemów czy zmartwień mentalnych – dodał koordynujący projekt dr Brendon Stubbs.
Uczestnicy zostali poproszeni o ogólną ocenę kondycji psychicznej na przestrzeni ostatniego miesiąca. Następnie grali w tenisa w towarzystwie Igi Świątek dokładnie przez 15 minut i 9 sekund, co wprost przełożyło się na obniżenie poziomu stresu.
Naszą misją jest wspieranie w doświadczaniu korzyści wynikających z uprawiania sportu zarówno dla ciała, jak i umysłu. Nasz eksperyment pozwolił paryżanom znaleźć tenisową odskocznię od codzienności. Całość poparliśmy realnymi danymi. Uprawianie tego sportu przekłada się na redukcję stresu oraz poczucie szczęścia. Nie mogliśmy wybrać lepszego miejsca na nasz projekt niż właśnie Paryż, który przez najbliższy czas będzie światową stolicą tenisa – stwierdził Gary Raucher, wiceprezes ASICS EMEA.
Badanie ankietowe zostało zrealizowane na próbie 503 mieszkańców Paryża w okresie 21-25 kwietnia br.

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.