Wrzesień – idealna pora na rower w Małopolsce
Dla rodzin – na spokojnie. Dla sportowców – odważnie. Dla wzrokowców – widokowo! Małopolska ma najdłuższą sieć szlaków w Polsce i nowoczesne trasy rowerowe dla wszystkich wielbicieli jazdy na dwóch kółkach. A jesień jest idealną porą na takie eskapady. Mówisz „rower jesienią” - myślisz: „Małopolska”. Swoimi ulubionymi trasami i miejscami wartymi odwiedzenia dzielą się ambasadorzy kampanii „Małopolska. Poznajmy się”.
O trasie potocznie zwanej VeloCzorsztyn, która częściowo pokrywa się z VeloDunajec mówi Anna Mazurek, mama dwójki dzieci: Dla naszej aktywnej rowerowo rodziny najważniejsze jest bezpieczeństwo, a piękny odcinek z Czorsztyna do Huby to wspaniała trasa dla rodziców z dziećmi: ścieżka biegnie wzdłuż brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, jest w całości pokryta asfaltem, czujemy się na niej bezpiecznie. I dodaje: Po drodze napotykamy na niewielkie podjazdy, ale dzieci spokojnie sobie z nimi poradzą. Zatrzymujemy się też na postój na pięknej, zielonej polance. Kto tu był – ten wie…. Obłędne widoki zapierają dech w piersiach. Każdy turysta powinien choć raz wybrać się na rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. W tej okolicy mamy także możliwość zwiedzenia dwóch zamków: w Niedzicy oraz ruin w Czorsztynie, a od maja do września dodatkową atrakcją są gondole, którymi rowerzyści przepływają pomiędzy zamkami. Czemu by nie połączyć sportu i rekreacji ze zwiedzaniem i uciechą dla oczu? A co jeśli rośnie w nas rowerowa ambicja?
Trudniej, wyżej, fajniej...
Oczekującym nieco trudniejszych wyzwań polecamy przejechać malowniczą trasą wokół jeziora od Dębna do Zamku w Niedzicy – pomiędzy Frydmanem a Falsztynem czeka na nas jeden bardzo długi podjazd. Jeśli nie uda nam się wjechać, możemy popchnąć rower – opowiada z zapałem Anna Mazurek. W Niedzicy wypożyczymy rower, odpoczniemy na przepięknej plaży z hamakami, a dzieci będą świetnie się bawić, korzystając z tyrolki nad jeziorem i basenu ze zjeżdżalnią.
Uwielbiamy także wracać na trasę Przełomem Dunajca, skąd podjeżdżamy kawałek do Schroniska PTTK u stóp najsłynniejszego pienińskiego szczytu Trzy Korony w Sromowcach Niżnych. Nasze dzieci bawią się na placu i sali zabaw, wspólnie podziwiamy przepiękny widok na Trzy Korony, a także odpoczywamy na dużym tarasie na zewnątrz. Schronisko jest genialnie przystosowane dla całych rodzin – kontynuuje Anna Mazurek. Dzięki temu, że trasy są dobrze oznakowane i wyposażone z myślą o rowerzystach, bez problemu możemy zjechać do ulubionego miejsca i odpocząć w dogodnym dla siebie miejscu.
Kto przyjeżdża do Małopolski całą rodziną koniecznie musi także sprawdzić trasę z Ostrowa do Wietrzychowic. Przez odcinek 26 km tylko 2 km prowadzą po ulicy o niewielkim ruchu samochodowym. Cały czas jedziemy wzdłuż Dunajca, a po drodze napotkamy informację, aby zjechać i zobaczyć, jak łączy się on z Wisłą. Na tym odcinku robimy postój w Wietrzychowicach – dzieci bawią się na placu zabaw obok tamtejszej szkoły podstawowej – dodaje Anna Mazurek.
Dla profesjonalistów
Trasy w Małopolsce to wyzwanie także dla prawdziwych kolarzy… Oto ulubione miejsca Anny Szafraniec, kolarki górskiej: Dla wszystkich, którzy chcą pojeździć w ciężkim terenie, a brakuje im pary na większe górki, polecam trasę Mogilany-Las Bronaczowa. Szybką, godzinną pętlę MTB zaczniemy na parkingu leśnym w Głogoczowie przy biwaku, dokąd w łatwy sposób dotrzemy z Zakopianki. Jest to trasa o urozmaiconej nawierzchni – od szerokiej szutrówki, po wąskie gruntowe drogi. Napotkamy na niej trochę kamieni, korzeni i błota, szczególnie w okresach po opadach deszczu. Niektóre odcinki mogą być trudniejsze do jazdy ze względu na okresowo prowadzoną ścinkę drzew. I dodaje: Polecam wjechać także na sam szczyt góry Chełm. Startujemy z Myślenic z parkingu przy Arenie Sport w kierunku Uklejny i wybieramy boczną drogę, prowadzącą cały czas przez las. Świeże powietrze i śpiew ptaków sprawiają, że zawsze lubiłam tam trenować. Uwieńczeniem wysiłku jest wspaniała panorama Myślenic. Na Górę Chełm możemy także wejść pieszo i wjechać koleją krzesełkową, a na szczycie spokojnie odpocząć i posilić się w restauracji.
Jesteśmy dumni, że kilka lat temu postawiliśmy na turystykę rowerową i dzięki jej dofinansowaniu, Małopolska przyciąga zarówno całe rodziny, jak i osoby, które poszukują mocniejszych rowerowych wrażeń – mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. To tu realizowany jest największy w Polsce projekt budowy tras rowerowych VeloMałopolska i większość z nich udało się nam już zbudować. Ale oprócz rekreacyjnych tras, do wyboru mamy trudniejsze górskie szlaki rowerowe, kilka Bike Parków i pumptrucków. Sportowych emocji dostarczają także wydarzenia, które na stałe zagościły w kalendarzu Małopolski: Rodzinne Rajdy Rowerowe, Małopolska Joy Ride Festiwal, a także największy w Polsce festiwal filmów MTB – Małopolska MTB Film Festival.
Rowerem w Tatry
Wszyscy rowerowi miłośnicy Tatr będą zachwyceni Szlakiem Rowerowym Wokół Tatr. To przepiękna trasa z zapierającymi dech w piersiach widokami. Docelowo napotkamy na niej łagodne odcinki, a także podjazdy wymagające dobrego przygotowania kondycyjnego – mówi Anna Szafraniec. Ten historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak to polsko-słowacki projekt, który zakłada realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi i biegowymi. Już dziś po polskiej stronie szlak jest zrealizowany w całości, a od Trsteny do Krempach trasa niestraszna jest nawet początkującym kolarzom.
Dzięki wyprawom rowerowym po Małopolsce poznamy dziesiątki malowniczych, być może nieodkrytych wcześniej miejsc i co najpiękniejsze – dotrzemy do nich w ekologicznym stylu. Przed wyprawą warto zapoznać się z informacjami i mapami na stronie www.narowery.visitmalopolska.pl – mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. I dodaje: Małopolska stale myśli o rowerzystach, dlatego w regionie właśnie rusza system certyfikacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, dzięki któremu bez problemu znajdziemy lokalizacje z m.in. bezpiecznymi, nieodpłatnymi parkingami, narzędziami do podstawowych napraw rowerów czy możliwością skorzystania z noclegu.
Zachęceni? Poznajmy się! Do zobaczenia w Małopolsce oraz na www.poznajmysie.malopolska.pl.
O kampanii: Kampania „Małopolska. Poznajmy się.” ma na celu aktywizację mieszkańców Polski do realizacji podróży turystycznych do Małopolski oraz ukazanie regionu jako idealnego miejsca do wypoczynku w duchu „slow”, czyli niespiesznego, uważnego podróżowania. Podkreśla również bezpieczeństwo – Małopolska jest liderem w skali kraju co do liczby obiektów posiadających certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej „Obiekt bezpieczny higienicznie”. Kampania promocyjna realizowana przez Województwo Małopolskie i Małopolską Organizację Turystyczną potrwa do końca 2020 r. Więcej informacji: www.poznajmysie.malopolska.pl.
Kontakt do mediów:
Paulina Zając
e-mail: paulina.zajac@lbrelations.pl
Tel. +48 720-809-836
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.