Komunikaty PR

Wyjazd samodzielny czy z biurem podróży? Jak podróżować mądrze i bezpiecznie

2021-08-25  |  11:23
Biuro prasowe

Planując podróż, niezależnie, czy na wakacje, na jesienną szarugę czy też na Sylwestra, najczęściej zaczynamy od pytania, gdzie chcemy odpocząć i jak ten wyjazd zorganizujemy. Na rynku jest przecież tyle różnych opcji: wyjazdy lokalne i zagraniczne; dające wiele swobody samodzielne wędrówki i wymarzony urlop w pięciogwiazdkowym hotelu. Czasami podróżujemy w grupie, z rodziną lub przyjaciółmi, innym razem mamy ochotę na samotny wypad do egzotycznego kraju. Co więc wybrać? Czy zdecydować się na pomoc biura podróży, czy też organizować cały wyjazd na własną rękę? Odpowiedzi na te pytania powinny zależeć od naszych oczekiwań i tego, jak chcemy spędzić nasz wolny czas.

Dla kogo all inclusive?

Wybierając tę opcję, zapewniamy sobie niemal nieograniczony dostęp do wszystkich wygód i udogodnień na terenie danego obiektu. W cenę wliczone są posiłki, napoje i przekąski. Nie musimy więc martwić się o jedzenie i koszty z nimi związane.

Z prywatnego i zawodowego doświadczenia wiem, że osobom, które chcą wyjechać z dziećmi, najlepiej sprawdzi się właśnie opcja all inclusive. – mówi Victoria Iwanowska, właścicielka agencji [vi:], organizatorka eventów i Incentive Travel. Dodaje: W cenę podróży są wówczas wliczone, oprócz standardowych posiłków, także ulubione atrakcje dzieci, np. pizza, frytki, lody i aquapark.

Camper, a może campervan?

To dobry wybór dla tych bardziej niezależnych. Podróżowanie camperem lub campervanem (mniejszą wersją campera) stało się popularne w czasie pandemii. Wiele osób stawiało właśnie na tę formę, by nie narażać się na kontakt z innymi ludźmi. Camper, jako większy, jest też oczywiście bardziej wygodny. Warto się upewnić, czy posiada toaletę i ogrzewanie także w przypadku braku podłączenia do prądu. Campervan sprawdzi się, jeśli wyjeżdżamy do miejsc, gdzie jest ciepło, a ciągłe składanie i rozkładanie łóżka/stolika oraz mało miejsca nie wydaje się być problemem. Niestety – obecnie, kiedy ceny poszły w górę, podróżowanie w ten sposób stało się bardzo drogie. Często za taki wyjazd musimy zapłacić więcej niż za opcję all inclusive.

Z biurem podróży czy na własną rękę? Która opcja jest tańsza?

Przy planowaniu wyjazdu podliczamy koszty i zastanawiamy się, która opcja opłaci nam się bardziej. I znów pojawia się odpowiedź: wszystko zależy od tego, na ile chcemy wyjechać. Jeśli decydujemy się na krótki urlop, trwający 2-3 dni, a uda nam się znaleźć loty w promocyjnych cenach, to nie ma na co czekać! Warto zorganizować taką podróż samodzielnie. Jeśli jednak planujemy dłuższy, np. tygodniowy wyjazd do dalej położonych miejsc takich jak Kuba czy Malediwy, lepiej powierzyć swoje pieniądze biuru podróży.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jak wygląda sytuacja z zabezpieczeniem środków, które przeznaczyliśmy na podróż? Tutaj odpowiedź jest już jednoznaczna. Biuro podróży zapewnia o wiele większą pewność. Przede wszystkim łatwiej jest zmienić datę wyjazdu i lotu. Przy samodzielnej organizacji, pieniądze mogą po prostu przepaść. Podobnie jest w sytuacji, kiedy bankrutuje zarezerwowany przez nas hotel lub linia lotnicza. Jeśli współpracujemy z biurem, to ono załatwia za nas wszystkie sprawy. Nie trzeba się też martwić, kiedy bankrutuje samo biuro. Podróżni mają wówczas pewność zwrotu wszystkich środków. Chronią ich prawo unijne oraz dwa rodzaje zabezpieczeń – gwarancja ubezpieczeniowa, a gdyby tych środków zabrakło, reszta pokrywana jest z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Warto przypomnieć, że dotyczy to jedynie legalnie działających biur, należy poprosić o wypis organizatora turystycznego oraz sprawdzić ten numer w ewidencji UFG.

W dobie pandemii pojawił się też kolejny problem. Ograniczenia we wjazdach do innych państw, spowodowały, że wielu samodzielnych podróżnych straciło nie tylko szansę na podróż, ale i pieniądze. W przypadku wyjazdów organizowanych przez biuro, to biuro podróży szuka rozwiązań.

– Biuro podróży jest zdecydowanie lepszą opcją, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Gdy podróżujemy samodzielnie, jesteśmy zdani tylko na siebie. Dzisiejsze nowoczesne podejście do organizacji nie pozbawia poczucia wolności – dla osób bardziej samodzielnych organizujemy także wyjazdy np. z wypożyczeniem samochodu, dajemy do ręki trasę, mapę i rezerwujemy noclegi. Przy wyjazdach z biurem osoby wyjeżdżające są objęte ubezpieczeniem oraz wsparciem lokalnego rezydenta, a w przypadku jakiegoś zagrożenia, mają zapewnioną opiekę oraz powrót do kraju. – mówi Victoria Iwanowska.

Wybierając się w podróż, pamiętajmy, że dobra organizacja to podstawa. Ona zapewni nam spokój i bezpieczeństwo. Dlatego też, zanim wyjedziemy, zastanówmy się, czego oczekujemy od tej wyprawy i czy oprócz poczucia wolności nie warto także zapewnić sobie opieki biura podróży na wszelki wypadek.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić? Biuro prasowe
2025-06-24 | 08:50

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Czerwiec jest miesiącem o którym marzy większość uczniów – oznacza on odpoczynek i planowanie wymarzonych wakacji. Co ciekawe, w tym roku Polacy stawiają na
Podróże Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę
2025-06-05 | 12:20

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Z najnowszych badań serwisu turystycznego e-wczasy.pl wynika, że w 2025 roku Polacy coraz częściej odkładają planowanie wakacji na ostatnią chwilę. Ten trend potwierdzają
Podróże Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
2025-05-26 | 15:30

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre

Corendon Airlines, jeden z wiodących europejskich przewoźników lotniczych, uczcił 20. lecie swojego istnienia podczas wyjątkowej gali zorganizowanej w Antalya Cosmos Theatre.

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.