Komunikaty PR

Wysoka Grzęda Baja Poland - najważniejszy rajd w sezonie

2020-07-16  |  11:00
Biuro prasowe

Światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta - to nas czeka na początku września w Szczecinie, Drawsku Pomorskim i Dobrej. Rajdowe trasy Wysoka Grzęda Baja Poland będą areną zmagań o tytuły Pucharu Świata FIA, a emocji jak co roku na pewno nie zabraknie.

 

Wysoka Grzęda Baja Poland będzie dla Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) imprezą, która wznowi sezon międzynarodowych rajdów terenowych. Do tej pory odbyły się tylko Rajd Dakar na początku stycznia oraz Northern Forest Baja Russia i Manateq Qatar Cross-Cross Country Rally w lutym. Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, a także trudna sytuacja gospodarcza spowodowały, że wiele tegorocznych rajdów odwołano, a zaledwie kilka zmieniło swoje terminy na drugą połowę roku.

Wysoka Grzęda Baja Poland dzięki wsparciu nowego sponsora tytularnego - producenta jaj ekologicznych Wysoka Grzęda, oraz stabilnych partnerów, czyli Miasta Szczecin oraz Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie, utrzymała status rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja i będzie imprezą najwyższej rangi sportu samochodowego w Polsce.

“Baja Poland to aktualnie impreza najwyższej rangi sportu samochodowego w Polsce. Bardzo się cieszę, że udało się utrzymać status Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych. Te prestiżowe zawody nie mogłyby się odbyć bez wsparcia Urzędu Miasta Szczecin, Urzędu Miejskiego Drawsko Pomorskie, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie, 12. Brygady Zmechanizowanej oraz oczywiście sponsora tytularnego Fermy Wysoka Grzęda, za co bardzo dziękuję. Zachęcam zawodników do udziału w tych widowiskowych zawodach, które co roku dostarczają nam wielu emocji oraz niezapomnianych wrażeń.” - mówi Prezes Polskiego Związku Motorowego Michał Sikora.

Rajdówki, samoloty i żaglówki

W porównaniu z poprzednimi latami rajd się zmieni. Impreza została skrócona o jeden dzień - rozpocznie się w piątek 4 września, a zakończy w niedzielne popołudnie 6 września. Z kolei miasteczko rajdowe przeniesiono z nabrzeża szczecińskiej Łasztowni na lotnisko Szczecin-Dąbie oraz do Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

"Rajd Baja Poland to jeden ze znaków rozpoznawczych Szczecina. Jest z nami już od 11 lat i rozwija się wspólnie ze Szczecinem. Zaczynaliśmy w roku 2009 na strzelnicy wojskowej przy ul. Szafera. W 2014 roku rajd przeniósł się do nowo otwartej Hali Widowiskowo-Sportowej przy tej samej ulicy, która stała się miejscem tętniącym sportem i rozrywką. Następnie rajd na kilka lat zawitał na zrewitalizowane nadbrzeże Łasztowni, które stało się centrum kulturalnym miasta. Teraz, ze względu na ciągły rozwój wydarzenia, rosnącą liczbę uczestników i kibiców, przenosimy się na teren lotniska Dąbie oraz do Centrum Żeglarskiego." - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Lotnisko Szczecin-Dąbie oraz Centrum Żeglarskie zapewniają lepsze warunki do zachowania wymaganego dystansu społecznego oraz znacznie ułatwią komunikację pomiędzy miasteczkiem rajdowym i odcinkami specjalnymi.

"Mam nadzieję, że obecność Baja Poland podniesie atrakcyjność tych wyjątkowych miejsc, a widok obok siebie aut rajdowych, samolotów i żaglówek na terenie lotniska w Dąbiu i Centrum Żeglarskiego, będzie czymś niespotykanym. Zapraszam wszystkich zawodników do udziału w rajdzie." - dodaje prezydent Szczecina.

Jeszcze więcej gwiazd w Wysoka Grzęda Baja Poland

W nowym kalendarzu Pucharu Świata FIA są tylko cztery rajdy baja. Po Wysoka Grzęda Baja Poland zaplanowano jeszcze Baja Portalegre 500 oraz Dubai International Baja. Dlatego każdy kilometr tras w okolicach Szczecina, Drawska Pomorskiego i Dobrej będzie miał ogromne znaczenie dla walczących o tytuły. Na straty punktowe nikt nie może sobie pozwolić.

“Przygotowaliśmy 444 kilometry odcinków specjalnych dla najlepszych kierowców i pilotów. Spodziewamy się podczas Wysoka Grzęda Baja Poland więcej gwiazd niż dotychczas. Zawodnicy mają bardzo dobrą okazję do walki o tytuły, bo rajdów jest mniej. Dodatkowo, jeżeli planują wystartować w Rajdzie Dakar 2021, to muszą się do tego solidnie przygotować i jak najwięcej trenować. Idealnie do tego nadają się wymagające trasy Wysoka Grzęda Baja Poland.” - podkreśla dyrektor rajdu Marcin Fiejdasz.

Liderem Pucharu Świata FIA po pierwszej rundzie jest Władimir Wasiliew, który w dwóch ostatnich edycjach rajdu był trzeci i stawał na podium razem z Krzysztofem Hołowczycem i Kubą Przygońskim. Nikt częściej nie wygrywał tej imprezy od Hołowczyca, który ma na swoim koncie aż sześć zwycięstw. Z kolei Przygoński triumfował w Baja Poland w 2018 roku. Wszystko wskazuje na to, że ponownie w Polsce będzie ścigał się trzykrotny zwycięzca Rajdu Dakar Nasser Al-Attiyah. Katarczyk do tej pory dwukrotnie wygrywał Baja Poland. To główny rywal Przygońskiego w Pucharze Świata FIA i zwycięzca lutowego Rajdu Kataru, w którym Polak był trzeci.

Do walki o zwycięstwo na pewno włączą się polscy i europejscy kierowcy. Spodziewany jest powrót Bernharda ten Brinke, który podobnie jak Wasiliew ma w swoim dorobku dwa trzecie miejsca w Baja Poland. Holender jest kierowcą fabrycznym zespołu Toyota GAZOO Racing i można go wymienić w gronie faworytów. Rękawicę podejmą też kierowcy dobrze znani z krajowych mistrzostw. Miroslav Zapletal stanie do walki nie tylko o podium, ale także w obronie tytułu mistrza Polski i mistrza FIA CEZ, a rajdowe małżeństwo Michała i Julity Małuszyńskich też celuje w najwyższe lokaty.

“W tym roku ponownie zobaczymy zaciętą walkę na trasach Wysoka Grzęda Baja Poland. Zapraszamy wszystkich zawodników do udziału w rajdzie i mamy nadzieję, że spodobają im się nie tylko trasy, ale także nowa lokalizacja bazy rajdu.” - mówi dyrektor rajdu.

Wszystkich zawodników startujących w Wysoka Grzęda Baja Poland poznamy 28 sierpnia, kiedy zostaną opublikowane listy zgłoszeń do rajdu.

Skrócony Program Wysoka Grzęda Baja Poland 2020

4 września - piątek

9.00-14.00 - Odcinek Testowy - Lotnisko Szczecin-Dąbie

17.40 - Prezentacja zawodników - Szczecin, ul. Szafera

18.00 - Odcinek Kwalifikacyjny “Szczecin” - Szczecin, ul. Szafera

20.45 - Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców - Lotnisko Szczecin-Dąbie

 

5 września - sobota

8.45 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie” - Poligon Drawsko Pomorskie

14.35 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie” - Poligon Drawsko Pomorskie

 

6 września - niedziela

8.50 - Odcinek Specjalny “Szczecin-Dobra” - Szczecin, ul. Szafera / Dobra

9.30 - Odcinek Specjalny “Lubieszyn-Dobra” - Dobra

12.30 - Odcinek Specjalny “Szczecin-Dobra” - Szczecin, ul. Szafera / Dobra

13.10 - Odcinek Specjalny “Lubieszyn-Dobra” - Dobra

14.30 - Ceremonia Mety - Lotnisko Szczecin-Dąbie

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Promenada Bike Challenge – rozpocznij wakacje sportową rywalizacją! Biuro prasowe
2024-06-26 | 15:00

Promenada Bike Challenge – rozpocznij wakacje sportową rywalizacją!

Świętuj początek lata na Pradze Południe i rozpocznij wakacje w doskonałym humorze! W sobotę 29 czerwca przed centrum handlowym Promenada stanie platforma rowerowa Bike Challenge
Sport ASICS SUPERBLAST 2. Responsywna amortyzacja i energia na każdym kroku
2024-06-26 | 09:30

ASICS SUPERBLAST 2. Responsywna amortyzacja i energia na każdym kroku

ASICS wprowadza na rynek drugą odsłonę jednych z najszybszych treningówek na rynku – SUPERBLAST 2. Odświeżona wersja tego popularnego obuwia biegowego zawiera między innymi
Sport Nie psuj sobie lata – jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
2024-06-26 | 01:00

Nie psuj sobie lata – jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Wybierając blokadę, należy wziąć pod uwagę mocne i słabe strony każdego rodzaju zabezpieczenia. Aby zdecydować się na odpowiedni wariant, warto zastanowić się, w jakich sytuacjach i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.