Wysoka Grzęda Baja Poland - najważniejszy rajd w sezonie
Światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta - to nas czeka na początku września w Szczecinie, Drawsku Pomorskim i Dobrej. Rajdowe trasy Wysoka Grzęda Baja Poland będą areną zmagań o tytuły Pucharu Świata FIA, a emocji jak co roku na pewno nie zabraknie.
Wysoka Grzęda Baja Poland będzie dla Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) imprezą, która wznowi sezon międzynarodowych rajdów terenowych. Do tej pory odbyły się tylko Rajd Dakar na początku stycznia oraz Northern Forest Baja Russia i Manateq Qatar Cross-Cross Country Rally w lutym. Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, a także trudna sytuacja gospodarcza spowodowały, że wiele tegorocznych rajdów odwołano, a zaledwie kilka zmieniło swoje terminy na drugą połowę roku.
Wysoka Grzęda Baja Poland dzięki wsparciu nowego sponsora tytularnego - producenta jaj ekologicznych Wysoka Grzęda, oraz stabilnych partnerów, czyli Miasta Szczecin oraz Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie, utrzymała status rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja i będzie imprezą najwyższej rangi sportu samochodowego w Polsce.
“Baja Poland to aktualnie impreza najwyższej rangi sportu samochodowego w Polsce. Bardzo się cieszę, że udało się utrzymać status Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych. Te prestiżowe zawody nie mogłyby się odbyć bez wsparcia Urzędu Miasta Szczecin, Urzędu Miejskiego Drawsko Pomorskie, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie, 12. Brygady Zmechanizowanej oraz oczywiście sponsora tytularnego Fermy Wysoka Grzęda, za co bardzo dziękuję. Zachęcam zawodników do udziału w tych widowiskowych zawodach, które co roku dostarczają nam wielu emocji oraz niezapomnianych wrażeń.” - mówi Prezes Polskiego Związku Motorowego Michał Sikora.
Rajdówki, samoloty i żaglówki
W porównaniu z poprzednimi latami rajd się zmieni. Impreza została skrócona o jeden dzień - rozpocznie się w piątek 4 września, a zakończy w niedzielne popołudnie 6 września. Z kolei miasteczko rajdowe przeniesiono z nabrzeża szczecińskiej Łasztowni na lotnisko Szczecin-Dąbie oraz do Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.
"Rajd Baja Poland to jeden ze znaków rozpoznawczych Szczecina. Jest z nami już od 11 lat i rozwija się wspólnie ze Szczecinem. Zaczynaliśmy w roku 2009 na strzelnicy wojskowej przy ul. Szafera. W 2014 roku rajd przeniósł się do nowo otwartej Hali Widowiskowo-Sportowej przy tej samej ulicy, która stała się miejscem tętniącym sportem i rozrywką. Następnie rajd na kilka lat zawitał na zrewitalizowane nadbrzeże Łasztowni, które stało się centrum kulturalnym miasta. Teraz, ze względu na ciągły rozwój wydarzenia, rosnącą liczbę uczestników i kibiców, przenosimy się na teren lotniska Dąbie oraz do Centrum Żeglarskiego." - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
Lotnisko Szczecin-Dąbie oraz Centrum Żeglarskie zapewniają lepsze warunki do zachowania wymaganego dystansu społecznego oraz znacznie ułatwią komunikację pomiędzy miasteczkiem rajdowym i odcinkami specjalnymi.
"Mam nadzieję, że obecność Baja Poland podniesie atrakcyjność tych wyjątkowych miejsc, a widok obok siebie aut rajdowych, samolotów i żaglówek na terenie lotniska w Dąbiu i Centrum Żeglarskiego, będzie czymś niespotykanym. Zapraszam wszystkich zawodników do udziału w rajdzie." - dodaje prezydent Szczecina.
Jeszcze więcej gwiazd w Wysoka Grzęda Baja Poland
W nowym kalendarzu Pucharu Świata FIA są tylko cztery rajdy baja. Po Wysoka Grzęda Baja Poland zaplanowano jeszcze Baja Portalegre 500 oraz Dubai International Baja. Dlatego każdy kilometr tras w okolicach Szczecina, Drawska Pomorskiego i Dobrej będzie miał ogromne znaczenie dla walczących o tytuły. Na straty punktowe nikt nie może sobie pozwolić.
“Przygotowaliśmy 444 kilometry odcinków specjalnych dla najlepszych kierowców i pilotów. Spodziewamy się podczas Wysoka Grzęda Baja Poland więcej gwiazd niż dotychczas. Zawodnicy mają bardzo dobrą okazję do walki o tytuły, bo rajdów jest mniej. Dodatkowo, jeżeli planują wystartować w Rajdzie Dakar 2021, to muszą się do tego solidnie przygotować i jak najwięcej trenować. Idealnie do tego nadają się wymagające trasy Wysoka Grzęda Baja Poland.” - podkreśla dyrektor rajdu Marcin Fiejdasz.
Liderem Pucharu Świata FIA po pierwszej rundzie jest Władimir Wasiliew, który w dwóch ostatnich edycjach rajdu był trzeci i stawał na podium razem z Krzysztofem Hołowczycem i Kubą Przygońskim. Nikt częściej nie wygrywał tej imprezy od Hołowczyca, który ma na swoim koncie aż sześć zwycięstw. Z kolei Przygoński triumfował w Baja Poland w 2018 roku. Wszystko wskazuje na to, że ponownie w Polsce będzie ścigał się trzykrotny zwycięzca Rajdu Dakar Nasser Al-Attiyah. Katarczyk do tej pory dwukrotnie wygrywał Baja Poland. To główny rywal Przygońskiego w Pucharze Świata FIA i zwycięzca lutowego Rajdu Kataru, w którym Polak był trzeci.
Do walki o zwycięstwo na pewno włączą się polscy i europejscy kierowcy. Spodziewany jest powrót Bernharda ten Brinke, który podobnie jak Wasiliew ma w swoim dorobku dwa trzecie miejsca w Baja Poland. Holender jest kierowcą fabrycznym zespołu Toyota GAZOO Racing i można go wymienić w gronie faworytów. Rękawicę podejmą też kierowcy dobrze znani z krajowych mistrzostw. Miroslav Zapletal stanie do walki nie tylko o podium, ale także w obronie tytułu mistrza Polski i mistrza FIA CEZ, a rajdowe małżeństwo Michała i Julity Małuszyńskich też celuje w najwyższe lokaty.
“W tym roku ponownie zobaczymy zaciętą walkę na trasach Wysoka Grzęda Baja Poland. Zapraszamy wszystkich zawodników do udziału w rajdzie i mamy nadzieję, że spodobają im się nie tylko trasy, ale także nowa lokalizacja bazy rajdu.” - mówi dyrektor rajdu.
Wszystkich zawodników startujących w Wysoka Grzęda Baja Poland poznamy 28 sierpnia, kiedy zostaną opublikowane listy zgłoszeń do rajdu.
Skrócony Program Wysoka Grzęda Baja Poland 2020
4 września - piątek
9.00-14.00 - Odcinek Testowy - Lotnisko Szczecin-Dąbie
17.40 - Prezentacja zawodników - Szczecin, ul. Szafera
18.00 - Odcinek Kwalifikacyjny “Szczecin” - Szczecin, ul. Szafera
20.45 - Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców - Lotnisko Szczecin-Dąbie
5 września - sobota
8.45 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie” - Poligon Drawsko Pomorskie
14.35 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie” - Poligon Drawsko Pomorskie
6 września - niedziela
8.50 - Odcinek Specjalny “Szczecin-Dobra” - Szczecin, ul. Szafera / Dobra
9.30 - Odcinek Specjalny “Lubieszyn-Dobra” - Dobra
12.30 - Odcinek Specjalny “Szczecin-Dobra” - Szczecin, ul. Szafera / Dobra
13.10 - Odcinek Specjalny “Lubieszyn-Dobra” - Dobra
14.30 - Ceremonia Mety - Lotnisko Szczecin-Dąbie
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.