Komunikaty PR

Wystawa i aukcja Komiks. Superbohaterowie

2020-05-25  |  17:30
Biuro prasowe

Komiksy były oknem na świat całych generacji. Były (i są) ponadpokoleniowe, a wraz z historiami superbohaterów powrócić możemy do czasów dzieciństwa i beztroski. Na wystawie „Komiks. Superbohaterowie” prezentowane są unikatowe plansze kolekcjonerskie stworzone przez najwybitniejszych twórców komiksu i ilustracji. Warto również wspomnieć o dynamicznym wzroście wartości komiksów. W 2014 roku plansza Man of Steel” sprzedana została za rekordową kwotę ponad 3 milionów dolarów. 

 

Tytusa, Romka i A'Tomka nie trzeba przedstawiać nikomu. Tę trójkę przyjaciół wymyślił Henryk Jerzy Chmielewski uznawany za  jednego z ojców polskiego komiksu. Jego trzej bohaterowie dzięki szalonym przygodom stali się ikonicznymi postaciami. Losy tego komiksu w czasach PRL nie były jednak proste. Władze piętnowały go ze względu na „imperialistyczne korzenie”. Uznaje się, że najlepsze zeszyty z całej serii  ukazywały się właśnie w latach 70. i 80. To z tego okresu pochodzą plansze biorące udział w wystawie i aukcji: dwie z księgi „Tytus Olimpijczykiem’’ gdzie tytułowy bohater rozwija swój talent bokserski  i trzy z  księgi „Tytus Geologiem’’, w którym to Papcio Chmiel stworzył bogaty podziemny świat. Warto przypomnieć, że to do Papcia Chmiela należy rekord na rynku plansz komiksowych. Okładka XX tomu serii „Tytus, Romek i A'Tomek” sprzedała się za 88,5 tys.

 

Mówiąc o superbohaterach należy wspomnieć oczywiście o twórczości najwybitniejszego rysownika komiksów z gatunku sci-fi. To zmarły w tym roku Bogusław Polch, spod ręki którego wyszły takie kultowe serie jak „Kapitan Żbik”, „Ekspedycja”, „Funky Koval” oraz „Wiedźmin”. Ten ostatni powstał na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego. Przygody Wiedźmina zostały zekranizowane przez platformę Netflix i stały się globalnym hitem, będąc jedną z najpopularniejszych produkcji 2019 roku. Komiksy Polcha doczekały się aż 13 wersji językowych, a ich łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy. Twórca w swoich pracach w sposób niesamowity operuje słowem i obrazem, dzięki czemu jego historie są dynamiczne i fascynujące. Na ich potrzeby od podstaw wymyślał obce cywilizacje. Na wystawie „Komiks. Superbohaterowie” w DESA Unicum prezentowana będzie okładka jego komiksu „Wiedźmin” z I tomu przygód Geralta z Rivii  i aż 8 unikatowych plansz. 

 

Na wystawie zobaczyć można będzie też m.in. prace Janusza Christy, w tym kultowe przygody Kajka i Kokosza. Christa uznawany jest za jednego z największych polskich twórców komiksowych historii, a jego prace są wyjątkowo lubiane przez kolekcjonerów. Stworzył prawie 5000 komiksowych pasków, 700 plansz i nizeliczoną ilość ilustracji. Bohaterowie jego komiksów pochodzili z bliżej nieokreślonej rzeczywistości, a ich przygody były pełne niezwykłych zdarzeń. Wszystko po to, by uniknąć problemów w cenzurą ówczesnej władzy. Nie zabraknie oczywiście legendarnego Kapitana Klossa autorstwa Mieczysława Wiśniewskiego, ale również prac Szarloty Pawel jak „Jonka, Jonek i Kleks” czy „Na wypadek wszelki woda, soda i Bąbelki” Tadeusza Baranowskiego.

 

2 czerwca wszystkie obiekty pójdą pod młotek. Licytować można będzie online, za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych największego polskiego domu aukcyjnego DESA Unicum, a wszystkie prace można obejrzeć zarówno w jego siedzibie na Pięknej 1A, jak i na stronie internetowej. 

Wystawa Komiks. Superbohaterowie: 27 maja – 2 czerwca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Komiks. Superbohaterowie: 2 czerwca 2020, godz. 20.30, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/komiks-i-ilustracja-u6ss/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.