Komunikaty PR

Wystawa prac Klasyków Awangardy po 1945 roku

2020-02-24  |  12:00
Biuro prasowe

Niebieska linia, która zawładnęła wyobraźnią widzów na całym świecie. Prace wizjonera naśladujące język programowania jeszcze przed pojawieniem się komputerów. Artysta, który podniósł zwyczajny ołówek do rangi sztuki. Dzieła najwybitniejszych współczesnych twórców awangardy zobaczyć można będzie na wystawie „Sztuka współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 roku” w DESA Unicum (od 27 lutego). Zaprezentowane zostaną na niej prace m.in. Edwarda Krasińskiego, Ryszarda Winiarskiego, Andrzeja Szewczyka, Victora Vasarely’ego, Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora czy Teresy Pągowskiej.

Prosta błękitna linia. Tyle wystarczyło, uznawanemu za jednego z najwybitniejszych polskich  artystów, Edwardowi Krasińskiemu do zakreślenia swojego „duchowego kręgu”. W ramach cyklu działań przestrzennych „Interwencje” z niebieskich linii budował nieoczekiwane struktury, skręcał w spiralę, pozwalał im żyć własnym życiem i pojawiać się w zaskakujących miejscach. Wypływały one z butelek i kranów, wydobywały się z maszynki do mięsa, stanowiły zakładkę do książki. W ten sposób Krasiński odbierał pierwotną funkcję przedmiotom codziennego użytku i poddawał je artystycznej refleksji. Prace z tego cyklu prezentowane są obecnie na wystawie stałej w nowojorskiej MoMa. W DESA Unicum zaprezentowany zostanie obraz Krasińskiego zatytułowany „Intervention”, który wchodzi w skład słynnej serii. Szaro-czarna geometryczna kompozycja została na nim zestawiona z legendarnym motywem błękitnej linii.

O Winiarskim mówi się, że nie tyle malował, ile programował swoje obrazy. Artysta słynął z tego, że szczegółowo określał wygląd danej kompozycji jeszcze przed jej namalowaniem. Niejednokrotnie swoje realizacje określał mianem efektów ubocznych i unikał nazywania ich obrazami. Winiarski z wykształcenia był zarówno malarzem, jak i inżynierem. Za cel obrał powiązanie sztuki z nauką i maksymalne uproszczenie środków wyrazu. W typowy dla siebie sposób opisywał sztukę za pomocą liczb, miar oraz kolorów. Na wystawie w DESA Unicum zaprezentowane zostaną aż cztery prace Winiarskiego. Wśród nich znalazł się dyptyk „Sto zdarzeń losowych 8 x 8”. W jego skład wchodzą dwie charakterystyczne dla stylu tego twórcy czarno-białe minimalistyczne kompozycje o geometrycznym charakterze. Analogiczna praca znajduje się w kolekcji warszawskiej Zachęty. Ponadto zobaczyć można będzie dzieła takie jak relief z cyklu „Penetracja przestrzeni realnej”, „Chance in game for one” i „Przypadek w pionowej grze 4x4”. 

Kolejny twórca, który w swoich czasach zaskakiwał innowacyjnym podejściem do sztuki to Andrzej Szewczyk. Wszystkie jego artystyczne działania wynikały z konsekwentnego namysłu nad medium obrazu. Posługiwał się materiałami w sposób metaforyczny. Obrazy tego twórcy miały zdecydowanie nie malarski charakter, powstawały z materiałów uważanych za „nieartystyczne”. Szewczyk natomiast podnosił je do rangi sztuki. Chętnie używał skrawków ołówków, enkaustyki, kawałków drewna i intensywnie niebieskiej farby w odcieniu International Klein Blue. Na wystawie zaprezentowana zostanie jego praca z 1994 roku. Jest to asamblaż wykonany właśnie ze wspomnianych wcześniej ołówków i drewnianej deski.

Na wystawie obejrzeć będzie można w sumie ponad 80 prac. Zaprezentowana zostanie również twórczość m.in. Stefana Gierowskiego, Adama Marczyńskiego, Jana Tarasina, Jerzego Tchórzewskiego, Stanisława Fijałkowskiego czy Zbigniewa Makowskiego. Zobaczyć można będzie również dzieła klasyków lat 80. takich jak Tomasz Ciecierski, Tomasz Tatarczyk czy Jarosław Modzelewski. Twórca ten przynależał do legendarnej Gruppy uznawanej za jedną z  najważniejszych polskich formacji artystycznych.  

 

Miłośnikom sztuki lat 80. na pewno przypadnie do gustu również aukcja artystów związanych z  Gruppą, która odbędzie się 17 marca. Wszystkie prace z wystawy „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 roku” zostaną zlicytowane 5 marca. 

Wystawa Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy: 24 lutego – 5 marca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy: 5  marca 2019, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-cbft/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.