Wystawa prac Klasyków Awangardy po 1945 roku
Niebieska linia, która zawładnęła wyobraźnią widzów na całym świecie. Prace wizjonera naśladujące język programowania jeszcze przed pojawieniem się komputerów. Artysta, który podniósł zwyczajny ołówek do rangi sztuki. Dzieła najwybitniejszych współczesnych twórców awangardy zobaczyć można będzie na wystawie „Sztuka współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 roku” w DESA Unicum (od 27 lutego). Zaprezentowane zostaną na niej prace m.in. Edwarda Krasińskiego, Ryszarda Winiarskiego, Andrzeja Szewczyka, Victora Vasarely’ego, Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora czy Teresy Pągowskiej.
Prosta błękitna linia. Tyle wystarczyło, uznawanemu za jednego z najwybitniejszych polskich artystów, Edwardowi Krasińskiemu do zakreślenia swojego „duchowego kręgu”. W ramach cyklu działań przestrzennych „Interwencje” z niebieskich linii budował nieoczekiwane struktury, skręcał w spiralę, pozwalał im żyć własnym życiem i pojawiać się w zaskakujących miejscach. Wypływały one z butelek i kranów, wydobywały się z maszynki do mięsa, stanowiły zakładkę do książki. W ten sposób Krasiński odbierał pierwotną funkcję przedmiotom codziennego użytku i poddawał je artystycznej refleksji. Prace z tego cyklu prezentowane są obecnie na wystawie stałej w nowojorskiej MoMa. W DESA Unicum zaprezentowany zostanie obraz Krasińskiego zatytułowany „Intervention”, który wchodzi w skład słynnej serii. Szaro-czarna geometryczna kompozycja została na nim zestawiona z legendarnym motywem błękitnej linii.
O Winiarskim mówi się, że nie tyle malował, ile programował swoje obrazy. Artysta słynął z tego, że szczegółowo określał wygląd danej kompozycji jeszcze przed jej namalowaniem. Niejednokrotnie swoje realizacje określał mianem efektów ubocznych i unikał nazywania ich obrazami. Winiarski z wykształcenia był zarówno malarzem, jak i inżynierem. Za cel obrał powiązanie sztuki z nauką i maksymalne uproszczenie środków wyrazu. W typowy dla siebie sposób opisywał sztukę za pomocą liczb, miar oraz kolorów. Na wystawie w DESA Unicum zaprezentowane zostaną aż cztery prace Winiarskiego. Wśród nich znalazł się dyptyk „Sto zdarzeń losowych 8 x 8”. W jego skład wchodzą dwie charakterystyczne dla stylu tego twórcy czarno-białe minimalistyczne kompozycje o geometrycznym charakterze. Analogiczna praca znajduje się w kolekcji warszawskiej Zachęty. Ponadto zobaczyć można będzie dzieła takie jak relief z cyklu „Penetracja przestrzeni realnej”, „Chance in game for one” i „Przypadek w pionowej grze 4x4”.
Kolejny twórca, który w swoich czasach zaskakiwał innowacyjnym podejściem do sztuki to Andrzej Szewczyk. Wszystkie jego artystyczne działania wynikały z konsekwentnego namysłu nad medium obrazu. Posługiwał się materiałami w sposób metaforyczny. Obrazy tego twórcy miały zdecydowanie nie malarski charakter, powstawały z materiałów uważanych za „nieartystyczne”. Szewczyk natomiast podnosił je do rangi sztuki. Chętnie używał skrawków ołówków, enkaustyki, kawałków drewna i intensywnie niebieskiej farby w odcieniu International Klein Blue. Na wystawie zaprezentowana zostanie jego praca z 1994 roku. Jest to asamblaż wykonany właśnie ze wspomnianych wcześniej ołówków i drewnianej deski.
Na wystawie obejrzeć będzie można w sumie ponad 80 prac. Zaprezentowana zostanie również twórczość m.in. Stefana Gierowskiego, Adama Marczyńskiego, Jana Tarasina, Jerzego Tchórzewskiego, Stanisława Fijałkowskiego czy Zbigniewa Makowskiego. Zobaczyć można będzie również dzieła klasyków lat 80. takich jak Tomasz Ciecierski, Tomasz Tatarczyk czy Jarosław Modzelewski. Twórca ten przynależał do legendarnej Gruppy uznawanej za jedną z najważniejszych polskich formacji artystycznych.
Miłośnikom sztuki lat 80. na pewno przypadnie do gustu również aukcja artystów związanych z Gruppą, która odbędzie się 17 marca. Wszystkie prace z wystawy „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 roku” zostaną zlicytowane 5 marca.
Wystawa Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy: 24 lutego – 5 marca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy: 5 marca 2019, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-cbft/

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.