Wystawa prac Macieja Świętego w Galerii Dominikańskiej
Od piątku, 26 kwietnia, w Galerii Dominikańskiej można zobaczyć wystawę prac wrocławskiego artysty – Macieja Świętego. Ekspozycję tworzą wyjątkowe plakaty, w różnych odsłonach prezentujące najbliższy jego sercu Wrocław. Wystawa odsłania pokaźną kolekcję wspaniałych prac, ukazujących drogę twórczą artysty w ostatnich latach.
Maciej Święty to znany wrocławski rysownik, który z pasji zrobił rzemiosło – artystyczne. Sztuka i projektowanie towarzyszy mu odkąd pamięta. Natomiast działalność twórczą rozpoczął na początku pandemii, projektując plakaty, grafiki i ilustracje. Rysuje w różnych stylach, kolorach i kreskach. Przedstawia rzeczywistość, którą zna i lubi. Bawi się barwami, technikami, interpretacjami.
Jak sam autor mówi, wszystkie pomysły powstają z miłości do Wrocławia i chęci przekazania jego energii miłośnikom sztuki plakatowej – zatracając się w wyjątkowej atmosferze miasta. Dlatego też przygotowywana ekspozycja składa się z prac przedstawiających kultowe, charakterystyczne lub wyjątkowo ważne dla artysty miejsca we Wrocławiu.
Wystawa podzielona została na kilka części. Pierwsza z nich gromadzi serię #minimalove, stanowiącą minimalistyczne, czarno-białe interpretacje miasta. Natomiast kolejne części ekspozycji tworzą kolorowe odsłony, będące rezultatem ostatnich dwóch lat twórczości.
Galeria Dominikańska już po raz drugi ma przyjemność wystawiać prace Macieja Świętego – pierwsza ekspozycja miała miejsce w maju w 2021 roku. Osobom , które znają jego twórczość, przedstawiać artysty nie trzeba. Natomiast dla tych wszystkich, dla których będzie to pierwsze spotkanie z jego dorobkiem twórczym, wystawa będzie doskonałą okazją do własnych interpretacji i spojrzenia na prace przez pryzmat osobistych doświadczeń i wrażeń.
Prace Macieja Świętego można oglądać codziennie, w godzinach otwarcia Galerii Dominikańskiej, od 9.30 do 21.00, z wyłączeniem niedziel niehandlowych. Wystawa ulokowana jest na poziomie +1 obok sklepu Hera w Galerii.
O artyście
Maciej Święty (wł. Święcicki) związany jest z Wrocławiem od ponad 20 lat, gdzie mieszka, pracuje i tworzy. Od wielu lat jako gitarzysta współtworzy wrocławską scenę muzyczną. Z zamiłowania działa też jako fotograf portretowy i kitesurfer. Od czterech lat realizuje swoją pasję rysując plakaty, których do tej pory powstało już ponad 1500! Najbliższe sercu artysty są tzw. serie miejskie, w tym wrocławska, poświęcone miejscom, które od lat inspirują go i dają mu energię do działania.
https://galeria-dominikanska.pl/ bądź na profilu Fb: https://www.facebook.com/GaleriaDominikanska/.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Mietek Szcześniak: Odremontowałem stare gospodarstwo, a na polu zrobiłem kwitnący ogród. Jestem dendrologiem amatorem, potrafię przywrócić stare drzewa do owocowania
Piosenkarz podkreśla, że kiedy tylko może, to ucieka z zatłoczonej stolicy na łono natury. Swoją ulubioną miejscówkę ma niedaleko Kalisza. Tam wyremontował stare gospodarstwo i na hektarowej działce założył imponujący ogród. Mietek Szcześniak zaznacza, że aktywność na świeżym powietrzu działa na niego niezwykle kojąco. Może się też pochwalić tym, że szczególnie potrafi zadbać o stare drzewa. Niektóre były już obumarłe, a teraz znów kwitną i wydają owoce.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Zdrowie
Doda: Udało mi się całkowicie zwalczyć przyczynę Hashimoto, a nie tylko skutki tej choroby. Nadal będę się dzielić moimi doświadczeniami i nie dam się zastraszyć

Niedawno piosenkarka podzieliła się swoim sposobem na wyleczenie się z hashimoto. Jak podkreśla, kiedy ona sama kilka lat temu usłyszała diagnozę, postanowiła zrobić wszystko, by zatrzymać rozwój przewlekłego zapalenia tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Przede wszystkim zaczęła prowadzić zdrowy styl życia i postawiła na restrykcyjną dietę. Skutecznym antidotum miały się też okazać suplementy. Jej wypowiedź wywołała spore kontrowersje. Lekarze podkreślają bowiem, że całkowite wyleczenie się z tego schorzenia nie jest możliwe, a rozwój choroby mogą powstrzymać wyłącznie leki.