Wystawa Refika Anadola „Rumi Dreams” – połączenie archiwów Rumiego ze sztuką cyf
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Światowej sławy artysta multimedialny Refik Anadol zaprezentował swój najnowszy projekt „Rumi Dreams” podczas największego wydarzenia kulturalnego i artystycznego w Stambule, Festiwalu na Szlaku Kulturowym Beyoğlu (Beyoğlu Culture Route Festival). Nowe multisensoryczne dzieło tureckiego artysty powstało w wyniku wizualizacji bogatej kolekcji dokumentów związanych z XIII-wiecznym mistykiem Mevlâną Dżalaloddinem Rumim, za pomocą technologii opartej na sztucznej inteligencji. W celu przedstawienia wizji Rumiego szerokiemu gronu odbiorców powstał trwający 6 i pół minuty spektakl łączący ruch, światło i dźwięk.
Artysta multimedialny Refik Anadol zaprezentował swój nowy projekt „Rumi Dreams” na największym wydarzeniu kulturalnym i artystycznym w Stambule - Festiwalu na Szlaku Kulturowym Beyoğlu (Beyoğlu Culture Route Festival). Od debiutu w kultowym Centrum Kultury Atatürka w Stambule cyfrowa instalacja cieszy się dużym zainteresowaniem. Wystawa „Rumi Dreams”, stworzona dla uczczenia 750 rocznicy śmierci legendarnego mistyka, oferuje 6,5-minutowe multisensoryczne doświadczenie inspirowane naukami Rumiego i jego spuścizną kulturową.
Miliony dokumentów zebranych w celu przedstawienia wszechświata Rumiego
Refik Anadol wraz ze swoim studiem zebrał szeroki katalog twórczości Rumiego, w tym kopie monumentalnego dzieła „Masnawi” w 26 językach, miliony dokumentów archiwalnych, manuskryptów, nagrań muzyki i przedstawień sufickich. Dzieła kultury wykorzystane w instalacji zostały zgromadzone we współpracy z władzami miasta Konya, Archiwum Państwowym Prezydenta Republiki Türkiye (Turcji), Archiwum Państwowym Premiera, Muzeum Mevlâny w Konyi, Biblioteką Gazi Husrev Bey w Sarajewie, Uniwersytetem Selçuk i innymi instytucjami. W Muzeum Mevlâny w Konyi wykonano fotografie, aby dołączyć do katalogu zdjęcia miejsc związanych z Rumim. W zbiorze twórczości znalazły się też plany architektoniczne i świadectwa powstania wszystkich bractw mewlewitów na świecie.
Jako jedna z ikon kultury, Rumi znany jest ze swojej poezji i tekstów z zawartymi mądrościami. Wystawa „Rumi Dreams”, zainspirowana wezwaniem do „odnalezienia światła wewnętrznego”, ma na celu przedstawienie wszechświata Mevlâny Dżalaloddina Rumiego szerokiemu gronu odbiorców. Refik Anadol i jego zespół stwierdzili, że przedstawienie wezwania Rumiego jest możliwe tylko dzięki sztuce cyfrowej. Z tym przekonaniem postanowili przekazać odezwę mistyka, odwołując się do zmysłów wzroku i słuchu, tworząc inspirowany Rumim spektakl oparty na sztucznej inteligencji. Jako artystyczny wyraz przejścia między znaczeniami światła, wiedzy i ruchu, „Rumi Dreams” zaprasza zwiedzających, zgodnie ze słowami mistyka do „odnalezienia swojego wewnętrznego światła, które rozjaśnia świat”.
„Rumi Dreams”: Pierwsza taka wystawa na świecie
„Rumi Dreams” Refika Anadola to pierwsza na świecie wystawa o takim zasięgu. Multisensoryczny projekt zabiera zwiedzających w świat Rumiego, przedstawiając nauki poety i mistyka wraz z transcedentalną tradycją sufizmu.
Największy poeta i mistyk suficki na świecie, Mevlâna Dżalaloddin Rumi, jest znany ze swoich tekstów i eposu „Masnawi”. Pisma Rumiego wywarły ogromny wpływ na myśl mistyczną i literaturę na całym świecie, a jego popularność stała się globalnym fenomenem kulturowym. UNESCO ogłosiło 2007 rok – „Międzynarodowym Rokiem Rumiego”, a jego „jednym z wielkich humanistów, filozofów i poetów, którzy należą do całej ludzkości”.
Śmierć Rumiego jest co roku upamiętniana ceremoniami Seb-i Arus („noc poślubna”) w Konyi, podczas których odbywają się liczne wystawy, konferencje, koncerty i pokazy „sema”.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.