Wystawa Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989
Jej przepełniona erotyzmem sztuka budzi skrajne emocje. Kobiecą cielesność ukazuje w sposób niezwykle bezpośredni. Zakrawający o ekshibicjonizm obraz Agaty Bogackiej zatytułowany „Tak” pojawi się na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 roku” w DESA Unicum. Zobaczyć można będzie też prace najważniejszych, często kontrowersyjnych współczesnych twórców takich jak Rafał Bujnowski, Wilhelm Sasnal, Artur Żmijewski, Piotr Janas czy Mirosław Bałka. 29 września zostaną zlicytowane.
Skandalizująca aura towarzyszyła Agacie Bogackiej od samego początku artystycznej kariery. Ogromną rolę w jej twórczości odgrywają zagadnienia związane z płcią i bliskimi relacjami międzyludzkimi. Artystka niezwykle umiejętnie potrafi wykorzystać je do wyrażania stanu ducha swojego pokolenia. Prezentowana na wystawie praca pojawiła się na jej indywidualnej wystawie zatytułowanej „Ja krwawię!” w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Bogacka w swojej twórczości chętnie wykorzystuje wątki autobiograficzne, będące niejako zapisem stanów samotności. Główną bohaterką większości obrazów z cyklu jest młoda kobieta ukazana w sieci skomplikowanych, często erotycznych w wydźwięku relacji. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że pojawiająca się na płótnach postać jest reprezentacją samej artystki. Bogacka ukazała ją jako świadomą swojej atrakcyjności kobietę, która bez skrępowania zwraca się do siebie na poziomie ciała oraz fizjologii. O cielesności i seksualności mówi wprost. Nie ukrywa swoich stanów psychicznych, które wahają się pomiędzy euforią a depresją.
Zupełnie inną, bo abstrakcyjną twórczość, zobaczymy na wystawie w realizacjach Rafała Bujnowskiego. Artysta jest jedną z najciekawszych postaci współczesnej polskiej sceny artystycznej. Rozgłos przyniosła mu działalność w grupie „Ładnie”. W indywidualnej twórczości Bujnowski kontynuuje niektóre z problemów poruszanych przez ugrupowanie. Wiele prac artysty wiąże się z przestrzenią publiczną oraz zagadnieniem obrotu pieniędzy w świecie (nie tylko) sztuki. W jego dorobku można znaleźć realizacje, w których dzieło traktowane jest i sprzedawane jako tani towar (seria „Obrazy-Przedmioty”) lub produkt, który łatwo można zmultiplikować. Od wielu lat artysta konsekwentnie zajmuje się malarstwem. Prezentowana na wystawie praca, „Interior” jest kompozycją na granicy abstrakcji i przedstawieniowości. Czarna, błyszcząca farba umiejętnie rozprowadzona na płótnie tworzy wrażenie trójwymiarowości. Przy mistrzowskim użyciu bardzo prostych środków, artysta wykreował złudzenie przestrzeni.
Na wystawie pokazana zostanie również przełomowa praca Wilhelma Sasnala z 2002 roku. To w tym czasie Fundacja Galerii Foksal na targach Art Basel pokazała monograficzną wystawę prac artysty. Obrazy Sasnala niemal natychmiast wzbudziły olbrzymie zainteresowanie krytyki i publiczności, a on sam został zaproszony do wzięcia udziału w niezwykle głośnych i ważnych międzynarodowych wystawach malarstwa. Rok wcześniej, w 2001 roku, Sasnal zamknął okres swojej twórczości, określany mianem „pop-banalistycznym” oraz odszedł od działającej przez pięć lat krakowskiej grupy „Ładnie”. Prezentowana w DESA Unicum praca utrzymana jest w charakterystycznej dla „nowego Sasnala” czerni i bieli. Artysta sprowadza malowane kształty do prostego, graficznego znaku. W przypadku prezentowanej kompozycji, gdzie z pozoru trywialna scena zyskuje miano sytuacji, którą warto uwiecznić. Tym samym Sasnal sugeruje, że źródła inspiracji tkwią nawet w najbardziej banalnej historii czy najprostszym obiekcie.
Na wystawie pojawią się również dzieła m.in. Radka Szlagi, Maurycego Gomulickiego i Normana Leto. 29 września zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 19-29 września 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 29 września 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-osr2/

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.