Zapomniane Dzieci, Niezapomniane Ferie
W idealnym świecie każde dziecko rośnie w atmosferze miłości i bezpieczeństwa, mając przestrzeń do swobodnej zabawy i odkrywania świata. Niestety, rzeczywistość dzieci z pieczy zastępczej jest często złożona i pełna wyzwań. Według danych GUS, na początku 2023 roku ich liczba wynosiła ponad 72 tysiące. Wartość ta z roku na rok stale wzrasta. Teraz zapomniane przez system dzieci potrzebują naszego wsparcia, aby przeżyć niezapomniane ferie. Dołącz do zrzutki Fundacji To się uda! i pomóż im odkryć radość, poczuć bezpieczeństwo i daj możliwość przeżyć beztroskie dzieciństwo. Każdy gest się liczy, a wspólnie możemy stworzyć dla nich świat pełen marzeń!
W Polsce system pieczy zastępczej stanowi istotny element opieki nad dziećmi i młodzieżą pozbawionymi opieki rodzicielskiej. Istnieje jednak szereg wyzwań i problemów związanych z funkcjonowaniem tego systemu. Jednym z nich może być liczba miejsc w placówkach opiekuńczych oraz liczba dzieci potrzebujących wsparcia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na początku 2023 roku rodzinna piecza zastępcza funkcjonowała w formie rodzin zastępczych, których było 35 439 oraz w ramach 781 rodzinnych domów dziecka. Dane alarmują również, że liczba dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej stale rośnie. Przejście przez proces umieszczania w instytucjach opiekuńczych samo w sobie może być dla najmłodszych traumatycznym wydarzeniem, wpływającym negatywnie na ich rozwój emocjonalny i psychiczny.
Prawie 73 tysięcy dzieci po przejściach
Dane GUS pokazują, że na początku ubiegłego roku w pieczy zastępczej przebywały prawie 73 tysiące dzieci. Istotnym wyzwaniem jest stworzenie dla nich warunków, które pozwolą im funkcjonować na równi z rówieśnikami pochodzącymi z tradycyjnych rodzin, zapewniając pełniejszy rozwój i integrację społeczną. Piecza zastępcza wynika głównie z dysfunkcyjności rodziny biologicznej. NIK wskazuje na uzależnienie rodziców w ok. 41%, bezradność w sprawach opiekuńczo wychowawczych ok. 28% oraz przemoc w rodzinie na poziomie ok. 3,8% przypadków jako na powody umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej. Szczególną grupę stanowią też dzieci, które straciły jednego lub oboje rodziców. Często doświadczają one podwójnej traumy - utraty najbliższych oraz konieczności dostosowania się do nowego środowiska opieki. Piecza zastępcza z powodu sieroctwa, wg NIK dotyczy ok. 4% dzieci, natomiast z powodu półsieroctwa ta wartość wzrasta do ok. 7%. Mimo chęci i zaangażowania opiekunów zastępczych, podopiecznym często brakuje stabilności oraz tego, co najważniejsze - poczucia bezpieczeństwa. W takiej rzeczywistości, ich droga do poznawania świata i rozwoju jest bardziej wyboista. Jak alarmował GUS, wśród dzieci przebywających w rodzinnej pieczy znajduje się aż 6565 podopiecznych, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Dla nich, wsparcie emocjonalne i materialne stają się kluczowe, aby umożliwić im zdrowy rozwój pomimo doświadczonych strat. Dla wielu z nich, początki nowego życia są trudne i pełne niepewności, a wejście w dorosłe życie staje się kolejnym wyzwaniem. Te same dane wskazują także, że spośród wychowanków, którzy opuścili pieczę zastępczą po ukończeniu 18. roku życia 1723 miało problem z usamodzielnieniem się.
Podarujmy dzieciom odpoczynek
Fundacja To się Uda! od 2020 roku prowadzi akcje charytatywne dla dzieci z pieczy zastępczej. Jedną z nich jest zbiórka Podaruj Wakacje, której zimowa edycja niedawno się rozpoczęła. Do tej pory Fundacja, dzięki wsparciu innych, zebrała łącznie ponad 500 000 zł i wysłała na wyjątkowe wakacje i ferie ponad 560 dzieci! Co najważniejsze – celem Fundacji To się Uda! jest wysłanie na ferie wszystkich dzieciaków z danej rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. Będzie to zatem okazja nie tylko do pogłębienia interakcji między wypoczywającymi, ale także szansa na chwilę zasłużonego odpoczynku dla opiekunów.
Też możesz pomóc!
Misja Fundacji To się uda! nadal trwa, a teraz otwiera się kolejna okazja do wsparcia ich przedsięwzięcia. Zbliżające się ferie zimowe stanowią impuls do rozszerzenia działań Fundacji i dostarczenia jeszcze większej liczbie podopiecznych niezapomnianych doświadczeń podczas tego okresu. Fundacja To się Uda! zorganizowała internetową zrzutkę. Im więcej pieniędzy uda się w jej ramach zebrać, tym więcej dzieciaków będzie mogło wziąć udział w wyjeździe feryjnym. Z racji na zbliżający się okres feryjny czasu na dołączenie do zrzutki nie pozostało dużo.
![Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_574828242,w_299,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
![Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce](/files/_uploaded/glownekonf_262925430,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
![Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa](/files/_uploaded/glownekonf_1377003196,w_230,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.