Zdrowie to nie siara! “Zdrowe Porty” - wydarzenie o zdrowiu mężczyzn w Sopocie
- Już 9 listopada w Centrum Kultury Mamuszki w Sopocie odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia Zdrowe Porty, poświęconego zdrowiu mężczyzn.
-
Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości w kluczowych obszarach zdrowia mężczyzn, takich jak zdrowie fizyczne, psychiczne, hormonalne i reprodukcyjne.
-
W programie znajdą się wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty, które odczarują temat zdrowia mężczyzn, pokazując, że dbanie o siebie to sposób na lepsze życie i większą satysfakcję.
-
Organizatorami wydarzenia są Masterki Cyklu, Wiktor Wawrzak oraz Miasto Sopot.
Dlaczego zdrowie mężczyzn?
Organizatorki wydarzenia, które z sukcesem prowadzą festiwal zdrowia kobiet “Babki w Kurorcie”, zauważyły potrzebę zorganizowania podobnej inicjatywy skierowanej do mężczyzn.
- Organizując Babki w Kurorcie, często słyszałyśmy, że powinnyśmy zrobić coś podobnego dla facetów. Początkowo byłyśmy tymi głosami zaskoczone, jednak później zrozumiałyśmy, że to właściwa droga do prawdziwej równości. Zdrowy partner, ojciec czy syn to dla kobiety spokój wewnętrzny - mówi Aleksandra Trościankowska, wiceprezeska Stowarzyszenia Masterki Cyklu.
W dzisiejszych czasach wielu mężczyzn zmaga się z presją społeczną, problemami emocjonalnymi oraz zdrowotnymi, co wpływa nie tylko na ich życie, ale także na życie ich bliskich.
Co więcej, w Polsce mężczyźni zdecydowanie rzadziej odwiedzają lekarzy niż kobiety, co znajduje potwierdzenie w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego. Dane pokazują, że odsetek mężczyzn poddających się badaniom lekarskim waha się między 55 a 64 procent, podczas gdy wśród kobiet jest on o 10 procent wyższy. Wielu mężczyzn uważa za powód do dumy to, że unikają wizyt u lekarza aż do starszego wieku, co niestety ma tragiczne konsekwencje dla ich zdrowia. Zdrowe Porty ma na celu przeciwdziałanie tym tendencjom, otwierając przestrzeń na rozmowy o zdrowiu i profilaktyce.
- Wciąż panuje przekonanie, że mężczyzna musi być silny i nie może okazywać słabości, co sprawia, że zwraca się o pomoc dopiero, gdy ból jest już nie do zniesienia. Chcemy to zmienić, tworząc przestrzeń, gdzie rozmowa o zdrowiu i dbaniu o siebie to powód dumy, a nie wstydu - mówi Wiktor Wawrzak, współorganizator wydarzenia i autor profilu @zdrowa.meskosc na Instagramie.
Z kim się spotkamy?
Na scenie Zdrowych Portów zobaczymy wyjątkowych prelegentów i prelegentki, w tym:
-
Piotra Szwieca, trenera przygotowania motorycznego polskiej kadry narodowej Surfingu,
-
Michała Sawickiego, psychologa, seksuologa i terapeutę par, autora książki „Seks bez presji”,
-
dr. hab. Macieja Błaszaka, profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kognitywistę i biologa,
-
Kamilę Raczyńską, edukatorkę wyróżnioną przez Vogue Polska, Wysokie Obcasy, Forbes Women i Ofeminin.
-
Mikołaja Trzaskę, ikonę jazzowej awangardy, saksofonistę i klarnecistę basowego.
Warsztaty i atrakcje
Oprócz wykładów, na uczestników czekają również inspirujące warsztaty, takie jak „Dzienna dawka ruchu dla siedzących byków” czy „Jak radzić sobie z gniewem w relacjach”. Warsztaty te mają na celu nie tylko edukację, ale i aktywne zaangażowanie uczestników, dając im konkretne narzędzia do dbania o swoje zdrowie.
Dodatkowe atrakcje to między innymi seans filmu „Najpiękniejszy chłopiec na świecie”, na który zaprasza Art Inkubator Goyki 3 oraz wystawa twórców komiksowych w kawiarnii Dwie Zmiany. Na wernisaż zapraszamy 8 listopada o godzinie 18.00.
Zachęcamy wszystkich do udziału – to wydarzenie jest w pełni bezpłatne, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Śledźcie profil wydarzenia Zdrowe Porty na Instagramie, gdzie regularnie pojawiają się nowe informacje i szczegóły dotyczące zapisów.
Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydentki Miasta Sopotu.
Partnerami festiwalu są:
Mamuszki 14, Goyki 3 Art Inkubator, Dwie Zmiany, Aura Herbals, Salon Fryzur Męskich, Hotel Sopot ****, On Lemon, Wytrawni Wina Ojca i Syna, Grano SPA, Kart Center, Feminum, Proxelan, Olivia Centre, Bałtycka Agencja Artystyczna BART
Szczegóły wydarzenia: www.zdroweporty.com
Data: 9.11.2024
Miejsce: Centrum Kultury Mamuszki, ul. Mamuszki 14, Sopot (dawna Zatoka Sztuki)
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/organizator/stowarzyszenie-projekt-masterki-296113
Zdrowe Porty – bo zdrowie to nie siara!

Wąsy, broda i otwarty dialog – jak SOFTSWISS wspiera inicjatywę Movember

Warszawa: 100 bezpłatnych badań PSA czeka na mężczyzn

W listopadzie Medicover przypomina, że warto się badać
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Marta Wiśniewska: Ludzie czekali na nowy kawałek takiej kolorowej Mandaryny. Jestem mądrzejsza i silniejsza niż kiedyś
Wokalistka zaznacza, że najnowszy singiel „Lecę” to swoiste nowe otwarcie nie tylko w jej karierze muzycznej, ale i w życiu osobistym. Z większą świadomością i bagażem cennych doświadczeń nie chce już teraz popełniać takich błędów jak kiedyś. Czuje, że ma w sobie dużo pozytywnej energii i siły do działania, dlatego zamierza jak najlepiej wykorzystać ten czas. Marta Wiśniewska podkreśla, że pozytywne komentarze utwierdzają ją w tym, że to, co robi, ma sens. Hejterami natomiast nie zamierza się przejmować.
Farmacja
Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami

Kontrola kart uodpornienia, czyli kontrola szczepień przeciw 13 chorobom zakaźnym, rozpoczęła się 1 kwietnia. Główny Inspektor Sanitarny chce poznać szczegółowe statystyki szczepień dzieci w Polsce, od urodzenia do 19. roku życia. Rodzice, którzy uchylają się od tego obowiązku, muszą się liczyć z postępowaniami i karami.
Media i PR
Na X zaraz po przejęciu przez Elona Muska było znacząco więcej mowy nienawiści. To sprzeczne z jego obietnicami

Liczba anglojęzycznych wpisów zawierających mowę nienawiści na X (dawniej Twitter) przez kilka miesięcy po zakupie platformy przez Elona Muska była o ok. 50 proc. wyższa niż przed transakcją – wskazują badania naukowców z Kalifornii. Znacznie wzrosła też średnia liczba polubień takich wpisów – o 70 proc. Naukowcy przyznają, że nie są w stanie określić związku przyczynowo-skutkowego, ale wskazują, że statystyki stoją w sprzeczności z deklarowanymi zmianami na platformie przez jej nowego prezesa.