Komunikaty PR

8 na 10 Polaków ma problemy z oczami. Tylko 28 proc. korzysta z pomocy okulisty

2022-07-07  |  11:01
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl

Jak wynika z badania „Godzina dla oka” Polacy coraz częściej miewają dolegliwości związane z narządem wzroku. W statystykach przodują zwłaszcza dwie grupy – osoby w wieku 41-60 lat oraz te wykonujące pracę biurową. Jakie objawy najczęściej obserwują ankietowani? Wyniki raportu komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalistka chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

Na co cierpią polskie oczy?

Respondenci biorący udział w badaniu wskazali, że do najczęściej występujących u nich dolegliwości  narządu wzroku należą: łzawienie (48 proc. wskazań), pieczenie (42 proc.), zaczerwienienie oczu (39 proc.), swędzenie (38 proc.) oraz uczucie piasku pod powiekami (33 proc.). Niemal wszystkie wymienione dolegliwości występują głównie u osób, które na co dzień wykonują pracę biurową.

Objawy wskazane przez respondentów w badaniu (poza swędzeniem, które wskazuje na alergię oczu) są typowe dla tzw. zespołu suchego oka. Jedną z przyczyn jego występowania jest zbyt intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych. Osoby wykonujące pracę umysłową spędzają przed ekranami komputera czy telefonu nawet ponad 10 godzin dziennie. Warto zaznaczyć, że mężczyźni częściej wykonują pracę fizyczną a także zwracają mniejszą uwagę na swoje dolegliwości, dlatego rzadziej deklarują występowanie objawów – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalistka chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

Powyższe symptomy suchego oka obserwuje u siebie codziennie ponad ¼ badanych, co drugi ankietowany „co najmniej raz w tygodniu”, a kolejne 26 proc. kilka razy w miesiącu. Z kolei najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z tymi problemami jest stosowanie kropli nawilżających, przemywanie twarzy lub mruganie – takie odpowiedzi wskazało kolejno 55, 45 oraz 36 proc. respondentów (pytanie z odpowiedziami wielokrotnego wyboru).

Skuteczne nawilżanie oczu jest kluczowe w kontekście pojawienia się dolegliwości związanych z zespołem suchego oka. Należy jednak zaznaczyć, że samo zwiększenie częstości mrugania może okazać się niewystarczające – wówczas należy sięgnąć po krople nawilżające – najlepiej wytworzone na bazie naturalnych składników – np. kwasu hialuronowego, który występuje w zdrowym oku i filmie łzowym. To jednak nie wszystko – nasze oczy, podobnie jak my po ciężkim dniu pracy, również potrzebują odpoczynku. Zdecydowanie nie będzie nim spędzenie kolejnych godzin przy oglądaniu filmu, kilku odcinków serialu czy wizyta w kinie. Lepszym rozwiązaniem jest np. godzinny spacer, spotkanie z przyjaciółmi czy zajęcia fitness – wówczas oczy otrzymają czas na regenerację. Takie działania zwiększą nasz komfort przy wykonywaniu codziennych obowiązków – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalistka chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

Wszystkiemu winna pandemia?

Nie ulega wątpliwości, że epidemia COVID-19 wpłynęła na naszą codzienność. W myśl zasady „zostań
w domu”, wiele osób zmieniło swój styl życia. W tym czasie spędzaliśmy więcej czasu przed ekranami, nie tylko w kontekście obowiązków zawodowych, ale również dla rozrywki.

Ponad połowa ankietowanych zauważyła pogorszenie widzenia w ciągu ostatnich dwóch lat. Podobnie jak w przypadku objawów suchego oka, większy ich odsetek widoczny jest wśród osób wykonujących pracę biurową. Rosnące problemy ze wzrokiem to również domena osób młodych oraz tych w grupie 41-60 lat. W pierwszej grupie są one spowodowane większą częstotliwością korzystania z urządzeń elektronicznych. Natomiast w drugim przypadku dolegliwości mogą oznaczać pierwsze symptomy związane z tzw. starczowzrocznością, która jest naturalnym procesem „zużywania” się soczewki oka, która po latach traci swoją elastyczność. Tym samym osoby te wykazują mniejszą ostrość widzeniaz bliska. W tym wieku pojawiają się również zaburzenia filmu łzowego, zaćma czy też zmiany zwyrodnieniowe tylnego odcinka oka – komentuje dr Anna Groblewska, specjalistka chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

Osłabienie jakości widzenia wymaga wizyty u okulisty w celu przeprowadzenia badań, określenia przyczyny np. wady wzroku i w razie potrzeby doboru odpowiedniej korekcji. Niestety z badania wynika, że na wizytę w gabinecie okulisty zdecydowało się w ciągu ostatnich dwóch lat zaledwie 28 proc. respondentów.

Raport został przygotowany na zlecenie marki Hyal, organizatora kampanii #GodzinaDlaOka, w której zachęca Polaków do dbania o narząd wzroku, m.in. poprzez modyfikację codziennych nawyków.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 pr & content communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.