Komunikaty PR

Andrzej Dziedzic na pływackim podium w Oxfordzie!

2022-08-29  |  10:48
Biuro prasowe
Do pobrania doc ( 0.13 MB )

21 sierpnia w brytyjskim Oxfordzie sportową rywalizację rozpoczęło blisko 400 pacjentów z ponad 25 krajów po transplantacjach narządów litych. Europejskie Mistrzostwa dla Osób po Transplantacji i Dializowanych to piękny dowód na to, jak idea dawstwa zmienia życie pacjentów na lepsze, bo zdrowe, i przywraca możliwość realizowania pasji. Andrzej Dziedzic, pływak, który w 2017 zmierzył się z agresywnym chłoniakiem, i dzięki transplantacji szpiku od dawcy niespokrewnionego pokonał chorobę, reprezentował pacjentów po przeszczepieniu szpiku w pływaniu. Jeden ze swoich medali zadedykował swojemu „bliźniakowi genetycznemu” dzięki któremu żyje.

 

Gdyby pięć lat temu, po usłyszeniu diagnozy, ktoś powiedziałby mi, że znów będę stać na podium zawodów pływackich, brzmiałoby to jak bajka.  Dziś wracam z pięcioma medalami, o 10 sekund pobitą „życiówką” od momentu transplantacji i poczuciem, że wszystko jest możliwe dzięki pracy, wierze w siebie i ludziom dookoła mnie. – mówi Andrzej Dziedzic, ambasador Fundacji DKMS.

 

400 pacjentów po transplantacji na starcie

 

Europejskie Mistrzostwa dla Osób po Transplantacji i Dializowanych po raz pierwszy zostały zorganizowane w Atenach w 2000 roku i od tego czasu na stałe wpisały się w kalendarz sportowych wydarzeń. Ale są to wyjątkowe igrzyska, ponieważ udział w nich biorą pacjenci po transplantacjach narządów, m.in. nerek, wątroby czy serca, pokazując tym, że przeszczepienie od dawców pozwala wrócić do zdrowego, normalnego życia. Tegorocznym gospodarzem sportowego wydarzenia jest Wielka Brytania, a udział w nim biorą pacjenci-sportowcy po transplantacjach z ponad 25 krajów. Uczestnicy zmierzą się Oxfordzie w kilkunastu dyscyplinach, m.in.  pływaniu, piłce nożnej, tenisie ziemnym i stołowym, golfie, bieganiu czy siatkówce.

 

Mistrzostwa rozpoczęły się w 21 sierpnia uroczystą paradą przez miasto oraz ceremonią otwarcia w Teatrze Sheldonian i potrwają do 28 sierpnia. Pośród uczestników nie zabrakło Polaków. Jednym z nich jest Andrzej Dziedzic, pływak, który wygrał walkę z agresywnym chłoniakiem, dzięki pomocy „bliźniaka genetycznego”, jest pierwszym polskim uczestnikiem w historii zawodów, który przeszedł procedurę transplantacji szpiku od niespokrewnionego dawcy! W sześciu startach aż pięć razy stanął na podium zdobywając:

  • złoto na 400m stylem dowolnym (pierwsze miejsce w kat. wiekowej i pierwsze w kategorii open. Andrzej pokonał dystans w 4 min. 45 sek., bijąc tym samym swój życiowy rekord po chorobie)
  • złoto na 50m stylem dowolnym (pierwsze miejsce w kat. wiekowej i trzecie w kategorii open)
  • złoto na 100m stylem dowolnym (pierwsze miejsce w kat. wiekowej i trzecie w kategorii open) 
  • srebro na 50m stylem motylkowym 
  • srebro w sztafecie 4x50 stylem dowolnym (polska sztafeta złożona z osób po transplantacjach). 

 

Andrzej trenował wyczynowo pływanie, nigdy nie chorował, skończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego i właśnie założył firmę. Miał wiele pomysłów i planów na przyszłość, które niespodziewanie zatrzymała choroba. W 2017 roku, 24-letni Andrzej usłyszał diagnozę, która wywróciła do góry nogami jego życie. Musiał stanąć do nierównej walki z chłoniakiem limfoblastycznym z komórek T – rzadkim i bardzo agresywnym nowotworem układu chłonnego. Z dnia na dzień zmienił basen na salę szpitalną. Jego historia poruszyła tysiące ludzi, korzy wspólnie z Fundacją DKMS organizowali akcje edukacyjne i rejestracji nowych potencjalnych dawców szpiku. Jedyną szansą na wygranie chorobą było przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Andrzej miał szczęście, ponieważ na jego znalezienie czekał tylko dwa miesiące, a wiadomość o tym, że taka osoba jest w gotowości, by mu pomóc, otrzymał tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Nie mógł wymarzyć sobie lepszego prezentu. Bez pomocy „bliźniaka genetycznego”, który oddał mu cząstkę siebie, nie wygrałby najważniejszej rywalizacji, do jakiej stanął – o własne życie. W styczniu 2018 roku Andrzej dostał nowe życie. Jest zdrowy, pokonał chłoniaka, wrócił do ukochanego pływania i sportowej rywalizacji. 23 sierpnia reprezentował polskich pacjentów po przeszczepieniu szpiku w Europejskich Mistrzostwach dla Osób po Transplantacji i Dializowanych.

 

Wracam do gry!

To była moja pierwsza myśl po starcie na 400 m podczas ME w Oxfordzie. Zrobiłem swoją poprzeszczepową życiówkę! Wiadomo, dzielą mnie lata świetlne od wyników, jakie miałem przed chorobą, ale pomału i konsekwentnie moje ciało się odbudowuje. Nawet najmniejszy progres jest dla mnie potwierdzeniem, że po onkologii jest jeszcze życie i to wspaniałe życie! – mówi o zdobyciu złota Andrzej Dziedzic, pacjent po przeszczepieniu szpiku.

Możliwość bycia częścią światowego ruchu osób po transplantacjach to wyjątkowe szczęście i radość dla mnie! Tutaj, oprócz wyniku sportowego, każdy osiąga mistrzostwo poprzez postawę, jaką prezentuje. Niezłomność ludzi, tworzących tę społeczność, jest niezwykła. Wszyscy tu w 100% rozumiemy, że kiedyś nasze życia były w rękach innych ludzi. Dzisiaj widać, jaką ogromną sprawczość i determinację mamy w sobie. Dar życia, jaki otrzymaliśmy od naszych dawców, to ogromna odpowiedzialność i motywacja do czynienia dobra dla innych! Ja swój medal dedykuję mojemu „bliźniakowi genetycznemu”, dzięki któremu mogę przeżywać dziś te ważne chwile! – podsumowuje Andrzej Dziedzic.

 

Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku
w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 dawców, spośród których 10 000 (kwiecień 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

 

Kontakt dla mediów:

Magdalena Przysłupska                                                                         Renata Rafa

Rzecznik prasowy                                                                          Specjalista ds. komunikacji

e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl                                                  e-mail: renata.rafa@dkms.pl

tel.:(+48) 662 277 904                                                                     tel.:(+48) 538 811 233

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.