Anonimowe i bezpłatne testowanie podczas Festiwalu NADA
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Dzięki toruńskiej Fundacji Parasol testy na HIV, HCV i kiłę anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, a przede wszystkim wygodnie i na miejscu, można zrobić podczas 2 dni festiwalu NADA w Toruniu. Na co dzień jest to możliwe tylko w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w Toruniu i Bydgoszczy. Projekt finansowany jest z grantu przyznanego Fundacji w konkursie Pozytywnie Otwarci prowadzonym przez Gilead Sciences Poland.
Testy w kierunku HIV, HCV oraz kiły będzie można wykonać podczas Festiwalu NADA, czyli 30 i 31 sierpnia w toruńskim Centrum PARK, przy ul. Szosa Bydgoska 3 od godziny 17:30 do końca koncertów festiwalowych.
To bardzo ważna akcja. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, w ubiegłym roku zarejestrowano niemal 3 tysiące nowo wykrytych przypadków HIV, do połowy sierpnia tego roku – już niemal półtora tysiąca. U niemal 3300 osób stwierdzono w 2023 r. zakażenie HCV. W tym – u ponad 2 tysięcy! Kolejne 3 tysiące w 2023 i ponad tysiąc w tym ma rozpoznanie kiły. A to tylko osoby, które się przetestowały. Nadal tylko co 10. Polak kiedykolwiek wykonał test na HIV. Nie testujemy się też na HCV, a na kiłę – przeważnie dopiero przy niepokojących objawach. Oznacza to, że wiele osób może żyć w naszym kraju z niewykrytym, a więc nieleczonym zakażeniem.
„Testy na HIV, HCV oraz kiłę są prostym, szybkim badaniem. Wykonać je powinien każdy. Można to zrobić anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych – w naszym województwie są takie dwa: w Bydgoszczy przy ul. Lenartowicza 33/35 i Toruniu przy Szosie Bydgoskiej 1. Podobnie anonimowo i bezpłatnie można, dzięki naszej akcji, zrobić testy podczas festiwalu NADA” – mówi Andrzej Olczyk z Fundacji Parasol.
„Warto się przebadać, bo osoba, która wie o swoim zakażeniu HIV, HCV lub kiłą może się skutecznie leczyć. HCV oraz kiła są całkowicie uleczalne, a dzięki odpowiedniej terapii HIV osoby seropozytywne mogą żyć długo, nie zakażać i mieć zdrowe dzieci. Dlatego cieszę się, że Fundacja Parasol wychodzi z testami do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.
Problemy społeczne
Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4,7 mln osób. Według prognoz WHO liczba pacjentów wymagających dializ będzie szybko rosnąć. Niskobiałkowa dieta w połączeniu z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów może znacząco opóźnić konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia ułatwia dostęp do terapii. Zmiany mają odciążyć specjalistów, dostosować program do codziennej praktyki lekarskiej i uprościć dostęp do terapii.
Żywienie
Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego

Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.