Bieg po Oddech po raz kolejny ze wsparciem Santander Consumer Banku
Wrocław, 1 września 2022 r. Bieg po Oddech to wydarzenie mające na celu wsparcie podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą (PTWM). To także okazja do zwiększania wiedzy na temat tej choroby genetycznej, która rocznie diagnozowana jest u jednego na 5 tys. dzieci urodzonych w Polsce.
- Niewielu Polaków wie, czym tak naprawdę jest ta choroba. Traktujemy ją jako wyrok, nie zdając sobie sprawy, że dzisiejsza medycyna - dzięki badaniom przesiewowym - pozwala zdiagnozować mukowiscydozę już w pierwszych miesiącach życia dziecka, a leczenie, które jest na coraz wyższym poziomie, daje naszym chorym szanse na dłuższe i lepsze życie. Dla części chorych pojawiły się nowoczesne leki i ogromna nadzieja, ale to nie rozwiązuje wszystkich problemów. Wciąż zabiegamy o lepszą organizację leczenia, szczególnie nad chorymi dorosłymi – mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes PTWM. - Jest wiele do zrobienia w kwestii edukacji naszego społeczeństwa, dlatego takie inicjatywy jak Bieg po Oddech są bardzo cenne. Wraz z naszymi Partnerami zapraszamy każdego do dołożenia swojej cegiełki i wzięcia udziału w biegu - dodaje
Jak co roku uczestnicy biegu będą mieli do pokonania trasę o długości 5 km. Odcinek będzie można przebiec lub przejść – np. z pomocą kijów do nordic walking – ulicami Zakopanego. Na każdego uczestnika biegu w Zakopanem zgłoszonego do 10 sierpnia br. na mecie będzie czekać pamiątkowa koszulka i medal. Po biegu, w stolicy polskich Tatr, zostanie zorganizowany również piknik charytatywny.
Warto podkreślić, że tak jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, z myślą o tych, którzy nie mogą pojawić się 4 września w Zakopanem, organizatorzy przygotowali wirtualną formułę biegu. Jeszcze do 2 września można pobiec w dowolnym miejscu na świecie, dedykując swój udział chorym na mukowiscydozę. Aby udokumentować swój bieg, uczestnik wirtualnej edycji powinien dokonać pomiaru dowolnym urządzeniem wyposażonym w GPS np. za pomocą aplikacji mobilnej lub smartwatcha, a następnie przesłać zdjęcie czy zrzut ekranu pokazujący pokonaną trasę wraz z uzyskanym czasem i przebytym dystansem.
- Bieg po Oddech to dla nas ważna i wyjątkowa inicjatywa charytatywna. Nasi pracownicy kolejny raz mocno zaangażowali się w uczestnictwo w wirtualnym 7. Biegu po Oddech, by dodać otuchy osobom chorym na mukowiscydozę, wspierać i być blisko nich. Do biegu wirtualnego zgłosiło się w tym roku 150 pracowników Santander Consumer Banku i Santander Consumer Multirent, a nasi Ambasadorzy pojawią się również w Zakopanem podczas biegu stacjonarnego. Uczestnictwo w tym wydarzeniu to dla nas powód do dumy, a także realizacja sportowych celów i marzeń – mówi Mariusz Klepacz, Członek Zarządu Santander Consumer Banku – Sponsora Głównego wydarzenia.
Co zrobić, by wziąć udział w biegu?
Udział w biegu wirtualnym zgłosić można przez internet. Wystarczy zarejestrować się na: https://bieg.ptwm.org.pl/zapisy/ i wnieść opłatę startową, która zostanie przekazana na rzecz Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Zapisy trwają do 2 września br. Na bieg w Zakopanem można się jeszcze zapisać w godzinach otwarcia Biura Zawodów, o ile będą jeszcze wolne miejsca.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.