Komunikaty PR

Drugi sezon serialu o HIV z animowanym kotkiem w roli głównej

2023-05-10  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 1.73 MB )

Rysunkowego kotka, który edukował o HIV poznaliśmy w ubiegłym roku. Bał się wtedy testu w kierunku zakażenia wirusem. Badanie dało wynik pozytywny i kotek żyje z HIV. W tym roku łódzka Fundacja Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro pokaże jego dalsze losy – leczenie HIV, ale też profilaktykę zakażeń przenoszonych drogą płciową. Pierwszy z serii tegorocznych filmów można zobaczyć już od dzisiaj na stronie www.zbadajsiekotku.pl. Projekt finansowany jest ze środków konkursu Pozytywnie Otwarci.

Ubiegłoroczny serial pokazał kotka, który przeżył szalony marzec i bardzo bał się testu na HIV, ale w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym konsultant pomógł mu przejść cały proces badania i odbioru wyników. Pierwszy tegoroczny film pokazuje seropozytywnego bohatera, który rozpoczął terapię. Zdaje on relację z wizyty u specjalisty chorób zakaźnych swojej papudze Poli. Podkreśla, jak ważne jest dobranie odpowiednich leków i trzymanie się wytycznych lekarza. Dzięki takiemu postępowaniu osoba żyjąca z HIV osiąga niewykrywalny poziom wiremii (zbyt mała ilość wirusa we krwi do wykrycia w teście). Nie oznacza to wyleczenia, ale fakt, że osoba taka nie zakaża partnerów.

„Osoby żyjące z HIV, które szybko rozpoczynają terapię i nie przerywają jej, osiągają niewykrywalną wiremię. Jest to skuteczna profilaktyka ich partnerek/parterów seksualnych. Popularyzowanie historii „niewykrywalnych” to sposób zachęcenia do szybkiego leczenia, a więc profilaktyki dalszych zakażeń” – mówi Kinga Stępniak z Fundacji Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro, pomysłodawczyni oraz koordynatorka projektu. – „Chcemy dotrzeć z informacjami przekazywanymi w naszych filmach jak najszerzej. Dlatego chociaż nasi bohaterowie mówią po polsku, to filmy będą dostępne również w wersji z angielskimi oraz ukraińskimi napisami”.

Kolejne filmy z kotkiem będą przybliżały tematykę HIV oraz innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, a także PrEP, czyli profilaktyki przedekspozycyjnej. Jak wyjaśnia Kinga Stępniak „PrEP to tabletka, którą należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby chroniła przed zakażeniem HIV. Jest to rozwiązanie dla kogoś, kto z różnych powodów nie akceptuje innych możliwości ochrony przed tym wirusem.”

„Liczba nowych diagnoz zakażeń HIV w Polsce rośnie. W ubiegłym roku było ich aż 2384. Za tak duże liczby odpowiada czas pandemii, kiedy mniej się testowaliśmy oraz wojna i wywołana nią migracja. Najważniejsze jest jednak, że nadal nie nauczyliśmy się, że zakażenie HIV może dotyczyć każdego z nas. Nie boimy się i nie chronimy. A przecież nie ma grup ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania. Dlatego tak ważne są akcje edukacyjne takie jak ta z filmami o kotku. Polecam” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 2,5 miliona złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie Biuro prasowe
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.