Drugi sezon serialu o HIV z animowanym kotkiem w roli głównej
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Rysunkowego kotka, który edukował o HIV poznaliśmy w ubiegłym roku. Bał się wtedy testu w kierunku zakażenia wirusem. Badanie dało wynik pozytywny i kotek żyje z HIV. W tym roku łódzka Fundacja Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro pokaże jego dalsze losy – leczenie HIV, ale też profilaktykę zakażeń przenoszonych drogą płciową. Pierwszy z serii tegorocznych filmów można zobaczyć już od dzisiaj na stronie www.zbadajsiekotku.pl. Projekt finansowany jest ze środków konkursu Pozytywnie Otwarci.
Ubiegłoroczny serial pokazał kotka, który przeżył szalony marzec i bardzo bał się testu na HIV, ale w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym konsultant pomógł mu przejść cały proces badania i odbioru wyników. Pierwszy tegoroczny film pokazuje seropozytywnego bohatera, który rozpoczął terapię. Zdaje on relację z wizyty u specjalisty chorób zakaźnych swojej papudze Poli. Podkreśla, jak ważne jest dobranie odpowiednich leków i trzymanie się wytycznych lekarza. Dzięki takiemu postępowaniu osoba żyjąca z HIV osiąga niewykrywalny poziom wiremii (zbyt mała ilość wirusa we krwi do wykrycia w teście). Nie oznacza to wyleczenia, ale fakt, że osoba taka nie zakaża partnerów.
„Osoby żyjące z HIV, które szybko rozpoczynają terapię i nie przerywają jej, osiągają niewykrywalną wiremię. Jest to skuteczna profilaktyka ich partnerek/parterów seksualnych. Popularyzowanie historii „niewykrywalnych” to sposób zachęcenia do szybkiego leczenia, a więc profilaktyki dalszych zakażeń” – mówi Kinga Stępniak z Fundacji Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro, pomysłodawczyni oraz koordynatorka projektu. – „Chcemy dotrzeć z informacjami przekazywanymi w naszych filmach jak najszerzej. Dlatego chociaż nasi bohaterowie mówią po polsku, to filmy będą dostępne również w wersji z angielskimi oraz ukraińskimi napisami”.
Kolejne filmy z kotkiem będą przybliżały tematykę HIV oraz innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, a także PrEP, czyli profilaktyki przedekspozycyjnej. Jak wyjaśnia Kinga Stępniak „PrEP to tabletka, którą należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby chroniła przed zakażeniem HIV. Jest to rozwiązanie dla kogoś, kto z różnych powodów nie akceptuje innych możliwości ochrony przed tym wirusem.”
„Liczba nowych diagnoz zakażeń HIV w Polsce rośnie. W ubiegłym roku było ich aż 2384. Za tak duże liczby odpowiada czas pandemii, kiedy mniej się testowaliśmy oraz wojna i wywołana nią migracja. Najważniejsze jest jednak, że nadal nie nauczyliśmy się, że zakażenie HIV może dotyczyć każdego z nas. Nie boimy się i nie chronimy. A przecież nie ma grup ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania. Dlatego tak ważne są akcje edukacyjne takie jak ta z filmami o kotku. Polecam” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Konkurs Pozytywnie Otwarci
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 2,5 miliona złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.