INVICTA: możemy przeprowadzić nawet 8000 testów na dobę
Personal PR
Grunwaldzka 44
80-241 Gdańsk
karolina.matysek|personal-pr.pl| |karolina.matysek|personal-pr.pl
+ 48 880 887 363
personal-pr.pl/
Epidemiolodzy są zgodni, że najlepszym sposobem walki z pandemią jest testowanie na szeroką skalę. Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA dzięki automatyzacji procesu diagnostycznego oraz zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, są w stanie przeprowadzić nawet 8000 badań na koronawirusa w ciągu 24 h. Ta liczba to średnio 20%* wszystkich testów, realizowanych w Polsce przez dobę.
Wykonywanie jak największej liczby testów na COVID-19 pozwala odzwierciedlić stan epidemii i podjąć odpowiednie działania, szczególnie w obecnym momencie, gdy dynamika nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem istotnie przyspieszyła i o zachorowaniach dobowych otrzymujemy raporty w dziesiątkach tysięcy, zaś o zgonach –w setkach. Eksperci twierdzą, że testowanie objawowych pacjentów, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jak wynika z danych zawartych w nowych rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, zdecydowana większość chorych (80proc.) przechodzi zakażenie SARS-CoV-2 w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy. Istnieje zatem spora grupa osób, która może być nosicielem wirusa, a nie jest tego świadoma. Dlatego tak istotny jest rozwój możliwości diagnostycznych, a konkretniej mówiąc zwiększenie przepustowości laboratoriów i liczby wykonywanych testów oraz upowszechnienie możliwości testowania na własną rękę.
Jaki test wybrać?
Laboratoria zwykle wykonują dwa rodzaje testów na COVID-19: genetyczne oraz serologiczne. Testy genetyczne wykrywają obecność RNA wirusa, a serologiczne pozwalają na znalezienie jego przeciwciał. Testy genetyczne są znacznie droższe od serologicznych. Warto jednak wiedzieć, że tylko test genetyczny jest w stanie dać jednoznaczny wynik dotyczący zakażenia. Testy serologiczne skupiają się bowiem na wykrywaniu przeciwciał wytworzonych przez zakażony organizm, ale ich obecność można potwierdzić dopiero po upływie od 5 do 21 dni, od momentu wystąpienia objawów. Natomiast po około 5-7 dniach od zakażenia, możliwe jest wykrycie RNA wirusa SARS-CoV-2 w badaniu genetycznym. W tym celu stosowana jest metoda Real-Time PCR, potwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia.
Automatyzacja procesów diagnostycznych
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne INVICTA od ponad 15 lat specjalizuje się
w diagnostyce genetycznej. Posiada największe laboratorium genetyczne na Pomorzu. Dzięki wysokiej robotyzacji procesów diagnostycznych, laboratorium jest w stanie wykonać 8000 testów na dobę. – Widoczny w Polsce wzrost zakażeń skłonił nas do wprowadzenia zmian w działaniu laboratorium i wprowadzenia robotyzacji i automatyzacji w procesie diagnostyki. Medyczne Laboratorium Diagnostyczne INVICTA dysponuje wysokiej jakości sprzętem, dzięki temu jesteśmy w stanie przebadać aż do 8 tysięcy próbek na dobę – mówi Agnieszka Staniszewska, rzecznik prasowy INVICTA.
Dzięki wysokiej przepustowości laboratorium pacjenci mogą z dnia na dzień umówić się na test i już po 24 godzinach otrzymać wynik. To bardzo ważna informacja szczególnie dla osób pracujących. System działa bowiem w taki sposób, ze pacjent zostaje objęty kwarantanną automatycznie przy zleceniu przez lekarza, badania na COVID-19. Dla wielu osób oznacza to niemożność wykonywania zawodu i odcięcie części dochodu.
Jakość i bezpieczeństwo badań
Badania molekularne realizowane przez Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA umożliwiają wykrycie nawet do dwóch kopii wirusa w próbce. Wysokospecjalistyczne testy pozwalają jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć aktywne zakażenie. Zespół ponad 70 naukowców i diagnostów laboratoryjnych dba o najwyższe standardy jakościowe wykonywanych badań oraz pracuje nad swoim wkładem naukowym do świata diagnostyki laboratoryjnej. – W INVICTA opracowaliśmy nasz zestaw pobraniowy, który dezaktywuje wirusa w probówce i jednocześnie utrwala jego RNA. Dzięki temu możemy bezpiecznie pobrać wymaz z gardła i nosa od pacjenta. Badanie molekularne realizujemy w oparciu o metodę rtPCR, zgodnie z protokołem rekomendowanym przez WHO. Z każdą próbką wykonywane są kontrole wewnątrzlaboratoryjne, potwierdzające integralność oraz poprawność oznaczenia podczas całego procesu badania, jest to tzw. kontrola ciągła w serii jednoczesnej – tłumaczy mgr Dominika Drzewiecka, diagnosta laboratoryjny w Laboratorium Biologii Molekularnej INVICTA.
Warto dodać, że laboratorium bierze udział w międzynarodowych kontrolach jakości dla ośrodków testujących w kierunku COVID-19, zaś wyniki testów zostały potwierdzone przez uznane organizacje, w tym PZH, a stosowane testy posiadają międzynarodowy certyfikat CE IVD.
Testy na COVID-19 w INVICTA – bezpłatnie ze skierowaniem lub odpłatnie
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne INVICTA wykorzystując swój zakres możliwości diagnostycznych, wykonuje testy bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu oraz odpłatnie (bez skierowania), oferując jedną z niższych cen rynkowych. – Nasze laboratorium współpracuje również z innymi laboratoriami znajdującymi się w całej Polsce. Poza wymazami pobranymi w naszych własnych punktach, do laboratorium trafiają również wymazy pobrane od pacjentów w szpitalach. Wysoka przepustowość laboratorium daje gwarancję szybkiej i efektywnej współpracy z naszym laboratorium, które tworzy zespół wysoko wykwalifikowanych ekspertów, naukowców, diagnostów laboratoryjnych oraz lekarzy genetyków – mówi Agnieszka Staniszewska, rzecznik prasowy INVICTA.
* średni dzienny wynik z ostatnich 4 tygodni na przestrzeni listopada 2020 roku

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.