Komunikaty PR

Nagły problem zdrowotny na wakacjach? Jak może pomóc farmaceuta?

2022-07-01  |  10:00
Kontakt

Mateusz Konwerski
Institute for Health

gen. Józefa Zajączka 11/lok. C5
01-510 Warszawa
mateusz.konwerski|instituteforhealth.pl| |mateusz.konwerski|instituteforhealth.pl
+48 883 555 368
instituteforhealth.pl

Sezon wakacyjny trwa, a co za tym idzie, Polacy podróżują w celach wypoczynkowych. Nie ma osoby, która nie doświadczyłaby problemów ze zdrowiem w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Czasem potrzebna jest wizyta u lekarza. Warto jednak przed pójściem do przychodni, poprosić o wsparcie farmaceutę w aptece. Jakie ma uprawnienia i jak może pomóc?

Wakacje to szczególny czas, szczególnie dla zdrowia. Liczne wyjazdy na wczasy, zielone szkoły, obozy sportowe zwiększają liczbę zgłaszanych urazów, problemów skórnych i innych dolegliwości. Nie zawsze w miejscu wypoczynku funkcjonuje przychodnia, a niekiedy po prostu czas oczekiwania na wizytę lekarską jest bardzo długi. O ile nie dolegliwość nie wymaga pilnej interwencji, warto udać się do najbliższej apteki. Dlaczego?

Farmaceuta w aptece to skarb

Dzięki Ustawie o Zawodzie Farmaceuty, która weszła w życie 16 kwietnia zeszłego roku, obowiązki farmaceutów zostały rozszerzone z korzyścią dla pacjentów. Mowa o opiece farmaceutycznej, dzięki której farmaceuta może prowadzić przeglądy lekowe, podstawowe badania profilaktyczne oraz konsultacje zdrowotne. Potencjał farmaceuty w aptece jest ogromny i może odciążyć system opieki zdrowotnej, dlatego warto korzystać z konsultacji, nie tylko w przypadkach nagłych. Szczególnie cenny dla osób przyjmujących wiele leków jest przegląd lekowy. Farmaceuta ma wiedzę o możliwych reakcjach, w które wchodzą leki, co może zagrażać zdrowiu.

Przypadki zagrożenia zdrowia lub życia

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, kiedy nie ma dostępu do lekarza, a czas ma duże znaczenie, farmaceuta może wydać lek na podstawie recepty farmaceutycznej. Dotyczy to środków przepisywanych przez lekarza. Lek wydawany jest wtedy w najmniejszym pakowaniu. Trzeba pamiętać, że ten wyjątek nie dotyczy tych zawierających substancje psychotropowe i odurzające. Za lek zapłacimy wtedy 100% ceny. Mimo to, warto pamiętać o takiej możliwości, bo niejednokrotnie może to uratować życie lub pozwolić na uniknięcie uszczerbku na zdrowiu[1].

Warto podkreślić, że to farmaceuta decyduje o zasadności wydania leku. Bierze pod uwagę nagłość zdarzenia, szansę na szybką konsultację u lekarza w danym momencie. Trzeba pamiętać, że posiada on niezbędną wiedzę, a jego możliwości są określane przez prawo.

Alergie, zakażenia, problemy skórne i inne

Oprócz sytuacji nagłych, gdzie farmaceuta może skorzystać z możliwości przepisania recepty farmaceutycznej, warto też konsultować się w mniej groźnych dolegliwościach. Nie zawsze potrzebna jest wizyta u lekarza, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą oczywiste przypadki tj. alergie, zakażenia dróg moczowych, przeziębienia czy otarcia. Na wiele z tych schorzeń może wystarczyć kuracja lekami, które nie wymagają okazania recepty. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas w kolejce do lekarza i cieszyć się wakacyjnym wyjazdem.

Farmaceuta zawodem przyszłości

W ankiecie przeprowadzonej w ramach VIII edycji programu Recepta na Sukces prowadzonego przez Gedeon Richter Polska, zawód aptekarza, jako zawód po studiach znalazł się na piątej pozycji (10 proc. wskazań). Ankieta została przeprowadzona w nawiązaniu do tegorocznej edycji programu pod hasłem „Ścieżki Kariery Farmaceuty”. Ma on pokazywać studentom farmacji potencjalne możliwości rozwoju zawodowego w różnych obszarach, bo studia z farmacji dają wiele innych możliwości. Wyniki ankiety pokazują, że farmaceuta jest zawodem przyszłości, który daje możliwości rozwoju w wielu obszarach.

Farmaceuci w służbie nauce

61 proc. studentów biorących udział w badaniu Gedeon Richter chce pracować po studiach w firmie farmaceutycznej, a prawie jedna czwarta w badaniach klinicznych. Farmacja nie ogranicza się do pracy w aptece, która często niedoceniana przez pacjentów, pełni bardzo ważną rolę w utrzymaniu stabilności systemu ochrony zdrowia. To zawód, który rewolucjonizuje leczenie wielu poważnych chorób, przyczynia się do rozwoju i przełomów w medycynie. Na całym świecie przybywa badań klinicznych, które są konsekwencją dynamicznego rozwoju medycyny i farmacji. Warto więc pamiętać, że farmaceuta to ważny zawód, który wpływa na wiele obszarów naszego życia, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

[1] Komunikat w sprawie recept wystawianych przez farmaceutów, Ministerstwo Zdrowia, 2020 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Institute for Health
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.