O HIV na Pol’And’Rock Festival
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Podczas festiwalu Pol’And’Rock, który w tym roku odbędzie się na lotnisku Czaplinek – Broczyno w województwie zachodniopomorskim, edukatorzy Towarzystwa Rozwoju Rodziny – oddział w Zielonej Górze będą edukować o HIV/AIDS oraz chorobach przenoszonych drogą płciową. „Uczestnicy festiwalu będą mogli porozmawiać z doradcami o dojrzewaniu, bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, orientacji i tożsamości psychoseksualnej, prawach seksualnych i reprodukcyjnych, a także antykoncepcji, ale przede wszystkim – o profilaktyce zakażeń HIV, HCV, HBV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Będzie też nauka zakładania męskiej i damskiej prezerwatywy” – zachęca dr Joanna Dec-Pietrowska, koordynatorka projektu.
Na stoisku TRR dostępne będą ulotki i broszury, jak również bezpłatne, szybkie testy w kierunku zakażenia HIV i HCV. Odbędą się quizy i konkursy z nagrodami. Zaplanowane zostały warsztaty – codziennie od 3 do 6 sierpnia. Wcześniejszy, o godzinie 12:00 pt. „Co chcielibyście wiedzieć o seksie, a wam się (nie) kojarzy”. Późniejszy, o 16:00 pt. „Twoje życie – Twój wybór – obalamy mity na temat HIV/AIDS”.
O tym, jak potrzebna jest taka edukacja świadczy rosnąca liczba zakażeń HIV w Polsce. Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku zanotowano 880 przypadków. To więcej niż w analogicznym okresie nie tylko roku ubiegłego (401), ale również roku 2019, który był rekordowy pod tym względem.
„Osoby młode dominują w statystykach nowo wykrywanych zakażeń HIV. Ten niepokojący trend pozostaje niezmienny od lat. Dlatego konsekwentnie wspieramy inicjatywy mające na celu profilaktykę HIV na takich imprezach, jak Pol’And’Rock, gdzie można bezpośrednio dotrzeć do najbardziej zagrożonej grupy” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Działania prowadzone przez TRR oddział Zielona Góra na tegorocznym festiwalu Pol’And’Rock realizowane są w ramach akcji „Dbam o siebie, dbam o innych” nagrodzonej w konkursie Pozytywnie Otwarci oraz projektu „Miłość, młodość, odpowiedzialność”, na który grant przyznała firma Gilead Sciences.
Konkurs Pozytywnie Otwarci
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która przeznaczyła już 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.