O HIV na Pol’And’Rock Festival
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Podczas festiwalu Pol’And’Rock, który w tym roku odbędzie się na lotnisku Czaplinek – Broczyno w województwie zachodniopomorskim, edukatorzy Towarzystwa Rozwoju Rodziny – oddział w Zielonej Górze będą edukować o HIV/AIDS oraz chorobach przenoszonych drogą płciową. „Uczestnicy festiwalu będą mogli porozmawiać z doradcami o dojrzewaniu, bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, orientacji i tożsamości psychoseksualnej, prawach seksualnych i reprodukcyjnych, a także antykoncepcji, ale przede wszystkim – o profilaktyce zakażeń HIV, HCV, HBV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Będzie też nauka zakładania męskiej i damskiej prezerwatywy” – zachęca dr Joanna Dec-Pietrowska, koordynatorka projektu.
Na stoisku TRR dostępne będą ulotki i broszury, jak również bezpłatne, szybkie testy w kierunku zakażenia HIV i HCV. Odbędą się quizy i konkursy z nagrodami. Zaplanowane zostały warsztaty – codziennie od 3 do 6 sierpnia. Wcześniejszy, o godzinie 12:00 pt. „Co chcielibyście wiedzieć o seksie, a wam się (nie) kojarzy”. Późniejszy, o 16:00 pt. „Twoje życie – Twój wybór – obalamy mity na temat HIV/AIDS”.
O tym, jak potrzebna jest taka edukacja świadczy rosnąca liczba zakażeń HIV w Polsce. Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku zanotowano 880 przypadków. To więcej niż w analogicznym okresie nie tylko roku ubiegłego (401), ale również roku 2019, który był rekordowy pod tym względem.
„Osoby młode dominują w statystykach nowo wykrywanych zakażeń HIV. Ten niepokojący trend pozostaje niezmienny od lat. Dlatego konsekwentnie wspieramy inicjatywy mające na celu profilaktykę HIV na takich imprezach, jak Pol’And’Rock, gdzie można bezpośrednio dotrzeć do najbardziej zagrożonej grupy” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Działania prowadzone przez TRR oddział Zielona Góra na tegorocznym festiwalu Pol’And’Rock realizowane są w ramach akcji „Dbam o siebie, dbam o innych” nagrodzonej w konkursie Pozytywnie Otwarci oraz projektu „Miłość, młodość, odpowiedzialność”, na który grant przyznała firma Gilead Sciences.
Konkurs Pozytywnie Otwarci
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która przeznaczyła już 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.