Komunikaty PR

Ponad ¾ Polaków odpoczywa korzystając z urządzeń elektronicznych – co na to oczy

2022-06-29  |  19:04
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl

Wszyscy narzekamy na brak czasu, ale jeśli już go znajdziemy – chcemy się zrelaksować. Nowy film, ulubiony serial czy przeglądanie mediów społecznościowych to dla wielu z nas sposób na spędzenie wolnej chwili. Odpoczynek dla ciała nie zawsze oznacza jednak odpoczynek dla oczu. Z badania „Godzina dla oka” wynika, że nawet 85 proc. czynności podejmowanych w trakcie odpoczynku jest męczące dla wzroku. W jaki sposób charakter relaksu wpływa na kondycję oczu? Odpowiada dr n. med. Anna Groblewska, specjalistka chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

Choć pracujemy dużo, wciąż rośnie nasza świadomość nt. tzw. work-life balance, które jest kluczowe zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Odpoczynek wpływa bowiem nie tylko na nasze samopoczucie, redukuje stres, ale także pozwala zachować lepsze zdrowie, w tym kondycję oczu. Jak wynika z badania „Godzina dla oka”, przeprowadzonego przez markę Hyal-drop multi, respondenci wykazują dużą różnorodność dotyczącą odpoczynku w czasie wolnym od nauki lub pracy. Najczęściej relaksują się spędzając czas z rodziną – 59 proc. oraz oglądając telewizję lub platformy streamingowe – 56 proc. (pytania z odpowiedziami wielokrotnego wyboru). Warto zaznaczyć, że w kontekście wpływu na oczy, o 5 proc. więcej wskazań otrzymały aktywności nie męczące wzroku (np. drzemka) niż te, które wpływają na niego negatywnie (np. oglądanie filmów).

Rodzaj odpoczynku bardzo często uzależniony jest od rodzaju wykonywanych przez nas obowiązków zawodowych. Jeżeli pracujemy w pozycji siedzącej, bardzo często chętniej relaksujemy się jeżdżąc na rowerze, biegając czy spacerując z rodziną. Działa to również w drugą stronę – po całodziennej pracy fizycznej, zazwyczaj mamy ochotę na statyczny odpoczynek. Zasadę tę powinniśmy również dostosować do narządu wzroku – np. jeżeli każdego dnia spędzamy 8 godzin w biurze przed ekranem komputera, wybierzmy takie formy regeneracji, które pozwolą odetchnąć naszym oczom. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się wszelka aktywność fizyczna, spotkanie z przyjaciółmi przy kawie czy wizyta w parku. Zapewnienie naszym oczom regularnego i efektywnego odpoczynku to istotny czynnik, który będzie wpływać na jakość widzenia – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii #Godzinadlaoka.

Ostatnia godzina przed snem – jak spędzają ją Polacy?

Warto zaznaczyć, że z perspektywy odpoczynku naszych oczu kluczowa jest również ostatnia godzina przed zaśnięciem. Z badania „Godzina dla oka” wynika jednak, że aż 83 proc. aktywności (pytania z odpowiedziami wielokrotnego wyboru), które respondenci podejmują w tym czasie wpływa na zmęczenie oczu, a należą do nich: oglądanie telewizji czy korzystanie z mediów społecznościowych.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych bezpośrednio przed zaśnięciem to jeden z często popełnianych błędów. W nadmiarze światło niebieskie negatywnie wpływa nie tylko na oczy, ale również utrudnia zasypianie. Z kolei zbyt krótki, płytki i nieefektywny sen nie pozwala na właściwą regenerację wzroku po całodziennej pracy. Dlatego nie warto ulegać pokusie np. obejrzenia kolejnego odcinka, nawet najbardziej wciągającego serialu, a pozwolić sobie na dłuższy odpoczynek. Sen osób dorosłych nie powinien być krótszy niż 7 godzin w ciągu doby, aby przynosił oczekiwany skutek – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

Pamiętajmy, że nawet niewielkie zmiany w codziennym harmonogramie mogą przyczynić się do poprawy komfortu widzenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 pr & content communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.