Komunikaty PR

Ponad ¾ Polaków odpoczywa korzystając z urządzeń elektronicznych – co na to oczy

2022-06-29  |  19:04
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl

Wszyscy narzekamy na brak czasu, ale jeśli już go znajdziemy – chcemy się zrelaksować. Nowy film, ulubiony serial czy przeglądanie mediów społecznościowych to dla wielu z nas sposób na spędzenie wolnej chwili. Odpoczynek dla ciała nie zawsze oznacza jednak odpoczynek dla oczu. Z badania „Godzina dla oka” wynika, że nawet 85 proc. czynności podejmowanych w trakcie odpoczynku jest męczące dla wzroku. W jaki sposób charakter relaksu wpływa na kondycję oczu? Odpowiada dr n. med. Anna Groblewska, specjalistka chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

Choć pracujemy dużo, wciąż rośnie nasza świadomość nt. tzw. work-life balance, które jest kluczowe zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Odpoczynek wpływa bowiem nie tylko na nasze samopoczucie, redukuje stres, ale także pozwala zachować lepsze zdrowie, w tym kondycję oczu. Jak wynika z badania „Godzina dla oka”, przeprowadzonego przez markę Hyal-drop multi, respondenci wykazują dużą różnorodność dotyczącą odpoczynku w czasie wolnym od nauki lub pracy. Najczęściej relaksują się spędzając czas z rodziną – 59 proc. oraz oglądając telewizję lub platformy streamingowe – 56 proc. (pytania z odpowiedziami wielokrotnego wyboru). Warto zaznaczyć, że w kontekście wpływu na oczy, o 5 proc. więcej wskazań otrzymały aktywności nie męczące wzroku (np. drzemka) niż te, które wpływają na niego negatywnie (np. oglądanie filmów).

Rodzaj odpoczynku bardzo często uzależniony jest od rodzaju wykonywanych przez nas obowiązków zawodowych. Jeżeli pracujemy w pozycji siedzącej, bardzo często chętniej relaksujemy się jeżdżąc na rowerze, biegając czy spacerując z rodziną. Działa to również w drugą stronę – po całodziennej pracy fizycznej, zazwyczaj mamy ochotę na statyczny odpoczynek. Zasadę tę powinniśmy również dostosować do narządu wzroku – np. jeżeli każdego dnia spędzamy 8 godzin w biurze przed ekranem komputera, wybierzmy takie formy regeneracji, które pozwolą odetchnąć naszym oczom. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się wszelka aktywność fizyczna, spotkanie z przyjaciółmi przy kawie czy wizyta w parku. Zapewnienie naszym oczom regularnego i efektywnego odpoczynku to istotny czynnik, który będzie wpływać na jakość widzenia – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii #Godzinadlaoka.

Ostatnia godzina przed snem – jak spędzają ją Polacy?

Warto zaznaczyć, że z perspektywy odpoczynku naszych oczu kluczowa jest również ostatnia godzina przed zaśnięciem. Z badania „Godzina dla oka” wynika jednak, że aż 83 proc. aktywności (pytania z odpowiedziami wielokrotnego wyboru), które respondenci podejmują w tym czasie wpływa na zmęczenie oczu, a należą do nich: oglądanie telewizji czy korzystanie z mediów społecznościowych.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych bezpośrednio przed zaśnięciem to jeden z często popełnianych błędów. W nadmiarze światło niebieskie negatywnie wpływa nie tylko na oczy, ale również utrudnia zasypianie. Z kolei zbyt krótki, płytki i nieefektywny sen nie pozwala na właściwą regenerację wzroku po całodziennej pracy. Dlatego nie warto ulegać pokusie np. obejrzenia kolejnego odcinka, nawet najbardziej wciągającego serialu, a pozwolić sobie na dłuższy odpoczynek. Sen osób dorosłych nie powinien być krótszy niż 7 godzin w ciągu doby, aby przynosił oczekiwany skutek – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

Pamiętajmy, że nawet niewielkie zmiany w codziennym harmonogramie mogą przyczynić się do poprawy komfortu widzenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 pr & content communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.