Portal – doradca do spraw HIV
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Ruszył portal www.pozytywnezycie.eu – doradca ds. HIV i AIDS dostępny online dla wszystkich, którzy tego potrzebują. Znajdują się tu najważniejsze informacje o wirusie w trzech językach tj. polskim, ukraińskim i angielskim oraz telefony, maile i adresy stron www najaktywniejszych organizacji pozarządowych wspierających osoby żyjące z HIV na terenie Polski. Strona powstała w ramach projektu Akademia Pozytywnego Życia realizowanego przez Fundację Edukacji Społecznej ze środków z konkursu Pozytywnie Otwarci.
O tym, jak potrzebna jest wiedza udostępniona na nowym portalu świadczy m.in. rosnąca w Polsce liczba zakażeń HIV. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, w pierwszym półroczu roku 2022 liczba nowo zdiagnozowanych przypadków HIV wyniosła aż 880! Dla porównania: w pierwszym półroczu 2021 odnotowano ich 401.
Odpowiedzią na ten problem ma być m.in. strona www.pozytywnezycie.eu – platforma edukacyjna, na której można znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące:
- medycznych aspektów życia z wirusem,
- zagadnień społeczno-psychologicznych związanych z HIV,
- praktycznych wiadomości, np. HIV a inne zakażenia,
- najnowszych doniesień dotyczących opieki i wsparcia, a także leczenia osób HIV+,
- organizacji pozarządowych wspierających osoby seropozytywne i oferowanej przez nie pomocy (baza jest stale rozszerzana).
„Informacja o zakażeniu HIV budzi zazwyczaj wiele emocji. Pojawia się strach, niedowierzanie, wyparcie, ale też lęk o bliskich. Rodzą się pytania, których często nie ma komu zadać. Niektórzy, z obawy przed stygmatyzacją, boją się nawet rozmów z lekarzami. Nasza strona jest bezpieczną przestrzenią dla osób, które mogą czuć się zagubione w nowej dla siebie sytuacji. Odpowiadamy na ich pytania” – powiedziała dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.
„W przypadku potwierdzonego wyniku dodatniego klienci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, których w Polsce jest 29, dostają od doradców wszystkie niezbędne informacje na temat życia z HIV oraz leczenia. Jednak nie każdy pozytywny wynik wydawany jest w takich warunkach. Nowy portal ma zastąpić doradcę osobom, które nie mają możliwości zrobić badania w PKD lub chciałyby pogłębić swoją wiedzę” – dodała Agnieszka Świderska, doradczyni ds. HIV/AIDS oraz współtwórczyni strony Akademii Pozytywnego Życia.
„Nasze życie w dużej mierze przeniosło się do internetu, więc tym bardziej cieszy powstanie portalu zawierającego rzetelne i praktyczne informacje na temat HIV w trzech językach, w tym ukraińskim. Jestem przekonany, że strona Fundacji Edukacji Społecznej stanie się miejscem, w którym pomoc znajdzie wiele osób potrzebujących” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Konkurs Pozytywnie Otwarci
Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich jedenastu lat przeznaczyła ponad 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.po
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.