Komunikaty PR

Różne kolory jesieni życia

2022-07-08  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karolina Obajtek
Propsy PR Non For Profit sp. z o.o.

Królowej Aldony 9/1
00-001 Warszawa
karolina.obajtek|propsypr.pl| |karolina.obajtek|propsypr.pl
783486514
https://propsypr.pl/

Już niedługo rozpoczną się wakacje i miliony Polaków ruszą na odpoczynek. Niestety nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Wiele starszych osób marzy o tym, aby spędzić chociaż jeden dzień poza domem. Właśnie dlatego Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wystartowało z akcją Wakacje jednego dnia, która umożliwia samotnym seniorom korzystanie z uroków lata i spotkanie z drugim człowiekiem.

  • w 2020 r. zwiększył się procent seniorów żyjących w skrajnym ubóstwie, wynika z danych GUS, zatem coraz mniej z nich może sobie pozwolić na wakacje
  • wśród największych problemów osób starszych w Polsce jest m.in. samotność, podaje Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
  • właśnie rusza akcja mająca na celu zorganizowanie seniorom chociaż jednego dnia wakacji

Polskie społeczeństwo starzeje się od lat. Według prognozy GUS z 2020 r., liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce w roku 2030 ma wzrosnąć do poziomu 10,8 mln, a w 2050 r. wyniesie 13,7 mln. Osoby te będą stanowiły około 40 proc. ogółu ludności Polski. Wśród problemów osób najstarszych GUS wylicza ubóstwo, problemy mieszkaniowe i w dostępie do opieki zdrowotnej oraz spadek uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, który zapoczątkowała pandemia koronawirusa.

Jak wskazuje Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które od niemal 20 lat wspiera osamotnione osoby starsze, seniorom najbardziej brakuje obecności drugiego człowieka. Dlatego wolontariusze Stowarzyszenia ruszają z ogólnopolską akcją Wakacje jednego dnia. Dzięki niej spełniane są wakacyjne marzenia setek seniorów – podopiecznych Stowarzyszenia. Wolontariusze organizują wycieczki za miasto, do parków i muzeów. 
– Pamiętam wakacje, szczególnie zapach powietrza latem. Kocham słońce. Po operacji wszystko się zmieniło. Mój świat to teraz moje mieszkanie i okno na podwórko, bo sama nie mogę wyjść. Marzę o dniu poza domem – mówi pani Teresa z Pruszkowa.

– Jesień życia ma różne kolory. Nie dla wszystkich jest jednak barwna i słoneczna. Osamotnienie, malejąca sprawność, kłopoty zdrowotne, sytuacja finansowa powodują, że dla wielu starszych osób każdy dzień jest szary i podobny do drugiego. My, cieszymy się życiem, planujemy wakacje, spotykamy się ze znajomymi i często nawet nie wiemy, że takie osoby są wokół nas. Akcja Jeden dzień wakacji organizowana przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich daje nam prostą możliwość sprawienia radości, tym o których świat trochę zapomniał. Wspierając tę akcję, możemy podarować starszym, samotnym osobom choćby jeden dzień radości i wspaniałych wrażeń. Każda kwota to czyjś uśmiech, kolorowy dzień w szarym życiu i bezcenne wspomnienia – mówi Beata Borucka, najpopularniejsza polska silver influencerka, znana jako Mądra Babcia.

Życie wielu seniorów w ostatnich latach ulega zmianie. Jak tłumaczy Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, największym problemem ludzi starszych jest osamotnienie.
– Mieszkamy i przechodzimy obok takich starszych osób i myślimy: „na pewno ktoś ich odwiedza”, „przecież mają rodzinę”. Mijamy je i szybko zapominamy. Seniorzy rzadko przyznają się do tego, że brakuje im rozmowy, wspólnego spaceru, spotkania z innymi. Zamknięci w domach po prostu godzą się ze swoim losem i powoli żegnają z marzeniami.

Obecnie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich w Polsce ma pod opieką 650 samotnych starszych osób z 10 miast: Warszawy, Poznania, Lublina, Pruszkowa, Wrocławia, Świdnika, Krakowa, Łodzi, Tarnowa i Gniezna. Dzięki akcji Wakacje jednego dnia podopieczni Stowarzyszenia mają szansę spędzić czas poza domem. Niemal 60 proc. podopiecznych to osoby po 80 roku życia. Co więcej, dwie seniorki obchodziły ostatnio 100 urodziny.

Jeden dzień wakacji dla seniorów

Warto wesprzeć seniorów w czasie nadchodzących wakacji i ufundować dzień wakacji podopiecznym Stowarzyszenia, które od lat wspiera starsze osoby. Koszt takiego wyjazdu dla jednego seniora to 100 zł - pokrywa transport, posiłek i ubezpieczenie. Jak tłumaczą organizatorzy akcji, niezapomniane chwile, które pani Teresa, bohaterka tegorocznej kampanii, będzie pamiętać przez cały rok, to wartość znacznie przewyższająca tę kwotę. Wystarczy przekazać darowiznę na stronie: www.malibracia.org.pl/wakacje, udostępnić film promujący akcję lub wspierać działania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w mediach społecznościowych.

***

 

O Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich

Polskie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich powstało 1 grudnia 2002 roku. Jednak pierwsze Stowarzyszenie „les petits frères des Pauvres” (dosł. mali bracia Ubogich) zostało założone w 1946 roku przez Armanda Marquiset (1900-1981). Skupiało wówczas młode osoby, gotowe do pomocy najbiedniejszym. Tuż po zakończeniu II wojny światowej, najuboższymi byli ludzie starsi – osoby samotne, opuszczone, bez szans na pomoc. Dlatego właśnie Stowarzyszenie zdecydowało się pomagać tej najbardziej potrzebującej części społeczeństwa. Według Stowarzyszenia „dawać miłość można tylko dając coś więcej niż to, co najpotrzebniejsze”. Dlatego też „mali bracia Ubogich” przykładają największą wagę do relacji budowanej poprzez towarzyszenie osobom starszym i umiejętne ich słuchanie – oto sens motta Stowarzyszenia, które brzmi: kwiaty przed chlebem. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Propsy PR Non For Profit sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.