Komunikaty PR

Sensoryczne ogrody - jaki mają wpływ na rozwój dzieci niewidomych?

2022-06-28  |  12:25
Biuro prasowe

Ogrody sensoryczne mają za zadanie oddziaływać na wszystkie zmysły człowieka w taki sposób, żeby odgrywały role terapeutyczne i edukacyjne. Znajdują się w różnych zakątkach świata m.in. Australii, USA czy Kanadzie. Ogrody sensoryczne w Polsce wciąż są rzadkością! Ogród Zmysłów dla dzieci niewidomych i ociemniałych z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach również ma powstać w ramach programu CSR „Długie Oczy” firmy Shamir Polska. Podopieczni tego ośrodka odwiedzili ostatnio Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, by mogły choć na chwilę sprawdzić jak będzie wyglądał ich ogród w przyszłości.  

Idea powstawania ogrodów sensorycznych przystosowanych do potrzeb osób rozwija się na świecie od początku XX wieku. Po raz pierwszy ideę takiego ogrodu przedstawił na początku XX w. Hugo Kukelhaus. Ten niemiecki pedagog i psycholog, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej zasłynął projektami zabawek dla niemowląt, których celem było poznawanie świata za pomocą zmysłów. W 1967 r. na wystawie Expo w Montrealu zaprezentował zestaw trzydziestu przedmiotów edukacyjnych, którymi można wyposażyć ogród.

Na świecie jest wiele ogrodów sensorycznych. Ciekawym przykładem może być „The Pioneer Court Community Garden" w Australii Południowej, który jest wspólnym dziełem mieszkańców Highbury.
W ogrodzie, który znajduje się w rezerwacie Highbury Aqueduct, rośnie mnóstwo drzew owocowych, warzyw i innych roślin. Odbywają się tam liczne targi i imprezy, podczas których prezentowana jest wysoka jakość produktów uprawianych przez mieszkańców. W Polsce ogrody sensoryczne wciąż są rzadkością. Pierwszy powstał niedawno, bo w 2014 roku w Muszynie. Park taki znaleźć można także
w Gdańsku Oliwie, Krakowie (Ogród Doświadczeń imienia Stanisława Lema), Owińskach (Park Orientacji Przestrzennej), Pruszkowie, w Warszawie na Ursynowie czy we Wrocławiu.  

Wpływ ogrodów sensorycznych na rozwój niewidomych dzieci

Według tyflopedagogów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach, każdy kontakt osób niewidomych lub niedowidzących z roślinami pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Tymi procesami zajmuję się hortiterapia czyli leczenie ogrodem. To wyróżniająca się metoda terapeutyczna, pozwalająca rozwijać intelekt, modyfikować samopoczucie oraz zwiększać sprawność motoryczną u osób z zaburzeniami ruchowymi i psychicznymi.

„W ogrodach sensorycznych wzrok jest zdominowany przez pozostałe bodźce, dlatego zarówno dzieci jak i dorosłe osoby niewidome mogą swobodnie odczuć i wyobrazić sobie krajobraz otaczającej ich natury. Nazywany również ogrodem zmysłów, ma na celu pobudzić percepcję otoczenia całym sobą.


To ważna aktywność dla dzieci z problemami wzroku, w taki sposób rozszerzają pozostałe zmysły.” – mówi Anna Chojnecka, tyflopedagog z Ośrodka w Laskach.

Podopieczni Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach już niedługo będą mogli w przyszłości korzystać z wybudowanego tam Ogrodu Zmysłów, które powstanie w ramach programu CSR „Długie Oczy” firmy SHAMIR Polska, a którego celem jest poprawa jakości życia osób z problemami wzroku.

Pomysł Sensorycznego Ogrodu Zmysłów w Laskach powstał w maju 2021 r. Wtedy firma SHAMIR Polska oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie projektu. Wszystkie elementy – sady, krzewy owocowe, kwiaty itp. – znajdą się w ogrodzie, aby dzieci mogły poczuć je dłońmi i stopami, powąchać czy posmakować, rozwijając w ten sposób swoje zmysły. Inicjatorzy budowy ogrodu zachęcają indywidualnych darczyńców do wpłat, które pomogą sfinalizować projekt. Każdy może dołączyć do zbiórki, więcej szczegółów można znaleźć na http://zbiorki.gov.pl/ pod numerem akcji 2021/1437/OR.

Więcej o akcji Długie Oczy na stronie www.dlugieoczy.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Handel

Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.

Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z  osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.