Komunikaty PR

Sensoryczne ogrody - jaki mają wpływ na rozwój dzieci niewidomych?

2022-06-28  |  12:25
Biuro prasowe

Ogrody sensoryczne mają za zadanie oddziaływać na wszystkie zmysły człowieka w taki sposób, żeby odgrywały role terapeutyczne i edukacyjne. Znajdują się w różnych zakątkach świata m.in. Australii, USA czy Kanadzie. Ogrody sensoryczne w Polsce wciąż są rzadkością! Ogród Zmysłów dla dzieci niewidomych i ociemniałych z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach również ma powstać w ramach programu CSR „Długie Oczy” firmy Shamir Polska. Podopieczni tego ośrodka odwiedzili ostatnio Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, by mogły choć na chwilę sprawdzić jak będzie wyglądał ich ogród w przyszłości.  

Idea powstawania ogrodów sensorycznych przystosowanych do potrzeb osób rozwija się na świecie od początku XX wieku. Po raz pierwszy ideę takiego ogrodu przedstawił na początku XX w. Hugo Kukelhaus. Ten niemiecki pedagog i psycholog, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej zasłynął projektami zabawek dla niemowląt, których celem było poznawanie świata za pomocą zmysłów. W 1967 r. na wystawie Expo w Montrealu zaprezentował zestaw trzydziestu przedmiotów edukacyjnych, którymi można wyposażyć ogród.

Na świecie jest wiele ogrodów sensorycznych. Ciekawym przykładem może być „The Pioneer Court Community Garden" w Australii Południowej, który jest wspólnym dziełem mieszkańców Highbury.
W ogrodzie, który znajduje się w rezerwacie Highbury Aqueduct, rośnie mnóstwo drzew owocowych, warzyw i innych roślin. Odbywają się tam liczne targi i imprezy, podczas których prezentowana jest wysoka jakość produktów uprawianych przez mieszkańców. W Polsce ogrody sensoryczne wciąż są rzadkością. Pierwszy powstał niedawno, bo w 2014 roku w Muszynie. Park taki znaleźć można także
w Gdańsku Oliwie, Krakowie (Ogród Doświadczeń imienia Stanisława Lema), Owińskach (Park Orientacji Przestrzennej), Pruszkowie, w Warszawie na Ursynowie czy we Wrocławiu.  

Wpływ ogrodów sensorycznych na rozwój niewidomych dzieci

Według tyflopedagogów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach, każdy kontakt osób niewidomych lub niedowidzących z roślinami pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Tymi procesami zajmuję się hortiterapia czyli leczenie ogrodem. To wyróżniająca się metoda terapeutyczna, pozwalająca rozwijać intelekt, modyfikować samopoczucie oraz zwiększać sprawność motoryczną u osób z zaburzeniami ruchowymi i psychicznymi.

„W ogrodach sensorycznych wzrok jest zdominowany przez pozostałe bodźce, dlatego zarówno dzieci jak i dorosłe osoby niewidome mogą swobodnie odczuć i wyobrazić sobie krajobraz otaczającej ich natury. Nazywany również ogrodem zmysłów, ma na celu pobudzić percepcję otoczenia całym sobą.


To ważna aktywność dla dzieci z problemami wzroku, w taki sposób rozszerzają pozostałe zmysły.” – mówi Anna Chojnecka, tyflopedagog z Ośrodka w Laskach.

Podopieczni Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach już niedługo będą mogli w przyszłości korzystać z wybudowanego tam Ogrodu Zmysłów, które powstanie w ramach programu CSR „Długie Oczy” firmy SHAMIR Polska, a którego celem jest poprawa jakości życia osób z problemami wzroku.

Pomysł Sensorycznego Ogrodu Zmysłów w Laskach powstał w maju 2021 r. Wtedy firma SHAMIR Polska oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie projektu. Wszystkie elementy – sady, krzewy owocowe, kwiaty itp. – znajdą się w ogrodzie, aby dzieci mogły poczuć je dłońmi i stopami, powąchać czy posmakować, rozwijając w ten sposób swoje zmysły. Inicjatorzy budowy ogrodu zachęcają indywidualnych darczyńców do wpłat, które pomogą sfinalizować projekt. Każdy może dołączyć do zbiórki, więcej szczegółów można znaleźć na http://zbiorki.gov.pl/ pod numerem akcji 2021/1437/OR.

Więcej o akcji Długie Oczy na stronie www.dlugieoczy.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-04-19 | 11:42

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi hormonalnej, dobrego samopoczucia psychicznego czy detoksykacji organizmu.
Zdrowie Alkoholizm – znaczenie przyczyn i samoregulacji
2024-04-19 | 01:00

Alkoholizm – znaczenie przyczyn i samoregulacji

15 kwietnia cały zachodni świat obchodzi Dzień Trzeźwości. Jest to przede wszystkim święto skupiające naszą uwagę na profilaktyce i walce z uzależnieniem, trawiącym w ogromnym stopniu
Zdrowie Zadbaj o swoje zdrowie! Skorzystaj z darmowych badań profilaktycznych
2024-04-18 | 18:00

Zadbaj o swoje zdrowie! Skorzystaj z darmowych badań profilaktycznych

Kiedy ostatnio raz mierzyłeś poziom glukozy lub ciśnienia? Wiesz, ile masz w organizmie wody, a ile tkanki tłuszczowej? Poszukujesz porad dotyczących zdrowego żywienia? Chcesz się nauczyć

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.