Komunikaty PR

W mediach społecznościowych mówią o HIV

2022-01-27  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.38 MB )

Film, który ma przełamywać otaczające HIV tabu, gify informujące o faktach i obalające mity na temat wirusa, pierwsze polskie filtry na Instagramie o detabuizacji HIV – wszystko to przygotowała Fundacja Teraz Wy w ramach akcji „Mówię o HIV”. Cel: dotarcie z wiedzą do osób młodych, dla których media społecznościowe są głównym źródłem informacji. Otwierająca rok 2022 kampania edukacyjna finansowana jest ze środków przyznanych Fundacji w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Film dostępny od dziś na profilu Fundacji Teraz Wy na YouTube (Fundacja Teraz Wy). pokazuje ludzi zajętych codziennymi czynnościami, np. składaniem prania albo czytaniem książki. Wydaje im się, że HIV ich nie dotyczy, ale tak nie jest. Autorzy filmu przypominają, że do zakażenia wystarczy jeden niezabezpieczony prezerwatywą stosunek seksualny. Tłumaczą też, że np. całowanie się z osobą zakażoną jest bezpieczne, i że osoby żyjące z HIV mogą mieć zdrowe dzieci.

Skrócona wersja filmu dostępna jest na Instagramie (@fundacja_teraz_wy) i TikToku (teraz.wy).

Filmowi towarzyszą obecne od kilku tygodni na profilach Fundacji Teraz Wy w mediach społecznościowych gify i filtry (Instagram: @fundacja_teraz_wy). Filtrów użyło już kilkadziesiąt osób, a gify zobaczyło ponad 370 tysięcy. Gify służyły do promocji quizu z pytaniami, na które mogli odpowiadać internauci. Z tych odpowiedzi wynika, że poziom wiedzy o HIV jest wciąż bardzo niski.

Aż 17% respondentów sądzi na przykład, że należy dezynfekować miejsca publiczne na wypadek, gdyby np. ławki lub poręczy dotykały osoby żyjące z HIV. To oczywiście nieprawda. Całowanie się z osobą żyjącą z wirusem mylnie za duże ryzyko uważa 22% respondentów, czyli prawie co czwarty. Blisko 50% udzielających odpowiedzi nigdy nie zrobiło testu na HIV. W sumie nic dziwnego, skoro 23% wierzy, że problem HIV ich nie dotyczy. Te liczby pokazują, jak wiele jeszcze trzeba u nas zrobić w obszarze profilaktyki zakażeń tym wirusem i walki ze stygmatyzacją osób seropozytywnych.

„Młodzież ma poważne braki, jeśli chodzi o HIV. Trzeba te luki wyeliminować i po to jest nasza akcja. Dlatego też skupiliśmy się na mediach społecznościowych. Młode osoby spędzają tu mnóstwo czasu, nawiązują i pielęgnują przyjaźnie, szukają treści, inspiracji. W kampanii biorą udział aktywiści, którzy działając na Instagramie i TikToku, na co dzień walczą z tabu i mówią o trudnych tematach. Chcemy skłaniać do myślenia o HIV i zrozumienia, czym jest ten wirus. Tylko problem oswojony przestaje być problemem. Do tego dążymy!” – mówi Martyna Ditbrener, Prezes Zarządu Fundacji Teraz Wy.

„Zakażenie HIV może być dziś postrzegane, jak jedna z wielu chorób przewlekłych, pod warunkiem jednak, że pacjent poddawany jest skutecznej terapii, dzięki której poziom wirusa w jego organizmie jest niewykrywalny. Dostęp do skutecznych leków antyretrowirusowych zapewnia dedykowany osobom żyjącym z HIV Program Polityki Zdrowotnej Ministra Zdrowia. Aby jednak podjąć terapię, trzeba poznać swój status, czyli zrobić test. Dlatego tak ważne są działania przybliżające tę problematykę osobom młodym, które – jak widać z wyników quizu – wiedzą o wirusie za mało, a które są na niego szczególnie narażone. Blisko 70 procent nowych zakażeń HIV wykrywanych w Polsce dotyczy osób pomiędzy 20, a 39 rokiem życia. Połowa z nich nie ma jeszcze 30 lat” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich jedenastu lat przeznaczyła ponad 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.