Komunikaty PR

Zadbaj o głos? Porady Izy Połońskiej - wokalistki i trenerki głosu.

2022-08-31  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Andrzej Sieczkowski
AHAVA PR

ul. Mikołaja Kopernika 37/1
90-552 90-552 Łódź
andrzej.sieczkowski|ahavapr.pl| |andrzej.sieczkowski|ahavapr.pl
48 503 838 407
www.ahavapr.pl
Do pobrania docx ( 0.05 MB )

Zadbaj o głos? Porady Izy Połońskiej - wokalistki i trenerki głosu.

25 sierpnia 2022

Już za chwilę początek roku szkolnego, ważne wydarzenie dla dzieci, rodziców, ale przede wszystkim dla nauczycieli. Jakie rady w kwestii ochrony swojego najważniejszego narządu do pracy - głosu, powinni usłyszeć nauczyciele, opowiada Iza Połońska - wokalistka, trener i ekspert głosu. 

Głos to podstawowe narzędzie pracy nauczycieli. Wieloletnie, intensywne mówienie może powodować szereg negatywnych objawów ze strony aparatu mowy, jak np. uciążliwa chrypa, czy nawet afonia i niestety tego rodzaju kontuzje są wciąż powszechne wśród osób posługujących się na codzień głosem w pracy. Według badan Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dotyka aż 80% tej grupy zawodowej. Posługując się na co dzień głosem, tak jak to jest w przypadku nauczycieli i wykładowców, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą zachować głos w należytej kondycji i zminimalizują ryzyko kontuzji- utraty głosu, czyli de facto brak możliwości pracy.

Przepona poduszką bezpieczeństwa

· Podstawową zasadą jest efektywne i świadomie używanie przepony – opowiada Iza Połońska trener głosu - to właśnie prawidłowa praca przepony stanowi podstawową ochronę dla głosu, jest tzw. poduszką bezpieczeństwa. Kiedy mówimy na tzw. oddechu przeponowym dostarczamy do traktu głosowego wystarczającą ilość powietrza, czyli nie za dużo i nie za mało, oznacza to, że nasz głos mówiony otrzymuje tzw. wsparcie z ciała.

 

W przypadku prawidłowego mówienia, nawet wielogodzinnego, może oczywiście dojść do zmęczenia, ale regeneracja następuje po kilku godzinach. Z pewnością nie ryzykujemy utraty głosu.

Woda to ratunek

Kolejną, bardzo ważną kwestią jest wystarczające picie wody. Nasz organizm musi być odpowiednio nawodniony, by prawidłowo funkcjonować.

· Należy pamiętać, iż mówiąc, naprawdę używamy całego ciała. Całe nasze ciało rezonuje, wydobywając dźwięk - o budowaniu głosu w organizmie mówi Iza Połońska.

 

Najlepiej pić wodę niegazowaną, w pokojowej temperaturze. Dobrze popijać wodę także w trakcie wystąpień, prowadzenia lekcji czy wykładu.

Sen to lekarstwo

Następny ważny czynnik funkcjonowania naszego głosu to dbałość o higienę snu. Regeneracja głosu w trakcie spania jest najbardziej skuteczną formą zapobiegania kontuzjom głosu.

· Zawodowi śpiewacy, praktykują także tzw. drzemki w ciągu dnia, gdyż 15 - 20 minutowa drzemka potrafi zdziałać cuda i sprawić, by nasz głos nabrał mocy. Warto z tego korzystać! - o dobroczynnej funkcji “drzemki” mówi Iza Połońska, piosenkarka i trener głosu.

 

Mruczenie dobrą rozgrzewką

Ostatnie bardzo ważne zagadnienie to seria ćwiczeń rozgrzewających głos przed wielogodzinnym mówieniem. Naprawdę warto każdego dnia poświecić 10 minut na proste ćwiczenia, nawet w trakcie drogi do pracy.

- Rekomenduję mruczenie, ćwiczenia rozluźniające żuchwę, język, mięśnie wokół ust i przede wszystkim korzeń języka. Może je wykonywać w samochodzie, w metrze, idąc ulicą. Bez przejmowania się, że ktoś na nas patrzy – jak ćwiczyć radzi Iza Połońska.

 

Warto też regularnie uprawiać jakikolwiek sport - bieganie, aerobik, pilates, joga, jazda na rowerze, pływanie.

· Pamiętajmy, że całe nasze ciało produkuje dźwięk. Od kondycji naszego ciała i umysłu w dużym stopniu zależy także to jak brzmimy - dodaje Iza Połońska.

 

Występowała na większości europejskich scen koncertowych oraz m.in. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, czy w legendarnej Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów w Warszawie. Do wyjątkowych zalicza współpracę z Janem Młynarskim, Zbigniewem Zamachowskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Anną Dymną. Ostatnie 5 lat wypełniły jej koncerty z Orkiestrami Filharmonicznymi z projektami POŁOŃSKA śpiewa OSIECKĄ, MŁYNARSKI SYMFONICZNIE, KRAJEWSKI SYMFONICZNIE.

Jest także trenerem wokalnym, współpracuje z teatrami przygotowując aktorów do spektakli. Prowadzi szkolenia z ludźmi biznesu pomagając pozbyć się tremy w trakcie wystąpień publicznych oraz szkoli dzieci zarówno muzycznie, jak i dodając ich głosom siłę i pewność siebie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: AHAVA PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.