Komunikaty PR

Zima nam niestraszna, czyli jak ubrać się na trening na świeżym powietrzu

2023-02-08  |  09:00
Biuro prasowe

Sezon zimowy to okres, w którym większość z nas próbuje unikać ruchu na świeżym powietrzu. Tymczasem aktywność fizyczna w niskich temperaturach niesie ze sobą wiele korzyści! Przede wszystkim hartuje organizm, wzmacnia odporność oraz pozwala zapobiegać niedoborom witaminy D. Ponadto, wykonując ćwiczenia w takich warunkach, można spalić więcej kalorii, a przy okazji szybciej pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zanim jednak przystąpi się do treningu zimowego, należy wcześniej właściwie się do niego przygotować. Istotnym elementem jest wielowarstwowy ubiór. O czym w szczególności warto pamiętać?


Ubiór na cebulkę
Chcąc uprawiać aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, nie można zapomnieć o odpowiednim stroju do ćwiczeń. Do treningu w niższych temperaturach ubieramy się na tzw. cebulkę. Taki strój umożliwia dostosowanie się do aktualnej temperatury i warunków atmosferycznych, poprzez zdejmowanie lub dokładanie odzieży. W przypadku stylizacji outdoroowej, stosuje się zasadę zakładania trzech warstw – podstawowej, izolacyjnej i zewnętrznej.


Pierwsza z nich, znajdująca się tuż przy skórze, odpowiada za odprowadzanie wilgoci od ciała do zewnętrznych partii stroju. Dzięki niej unikniemy przegrzania lub wychłodzenia organizmu. Na warstwę podstawową składa się m.in. bielizna termoaktywna: najlepsza będzie taka, która została wyprodukowana na bazie przędz funkcyjnych. – Kluczem jest, aby wybierana odzież podnosiła efektywność treningu dzięki właściwej cyrkulacji powietrza oraz zagwarantowaniu maksymalnego komfortu. Dobrze, żeby ubranie zostało wykonane z materiału, który w skuteczny sposób będzie transportował wilgoć na zewnątrz – a brak wilgoci na skórze, to brak uczucia chłodu. Ponadto zapobiegnie namnażaniu się bakterii i powstawaniu alergenów. Takie rozwiązania zastosowaliśmy w naszej bieliźnie z kolekcji termoaktywnej – tłumaczy Dariusz Sadziński, Product Manager marki Gatta i Gatta Active.
Kolejna warstwa ubioru pełni funkcję izolacyjną i ma za zadanie dogrzać ciało, zwłaszcza zimową porą. Dzieje się to poprzez zatrzymanie wytwarzanego przez organizm ciepła oraz dalsze przekazanie wilgoci. W skład warstwy izolacyjnej wchodzi odzież, którą zakłada się na warstwę podstawową. W tej roli dobrze sprawdzi się softshell, sportowe bluzy, ubrania uszyte z funkcyjnych włókien syntetycznych. Ostatnia, zewnętrzna warstwa stroju, chroni organizm przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr. Stosuje się ją głównie przy niskich temperaturach. Do takich zadań doskonale sprawdzi się kurtka membranowa. Wybierając odzież zewnętrzną, pamiętajmy, by postawić na nieprzemakalne materiały i modele. Ponadto, istotną kwestią jest to, żeby była ona na tyle obszerna, by nie krępowała ruchów ciała oraz pomieściła dwie pozostałe warstwy.


Strój na trening biegowy  
Biegając zimą, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na nasz ubiór ze względu na duże ryzyko przeziębienia lub przewiania. Przy treningu biegowym panuje zasada, mówiąca o tym, że należy ubierać się tak, aby po wyjściu z domu czuć lekki chłód. Istotne jest również stosowanie kilku cieńszych warstw, zamiast jednej grubej, co pozwala na efektywniejsze regulowanie temperatury ciała.


Do treningu biegowego, najlepiej wykorzystać bieliznę termoaktywną, bluzę z systemem wentylacyjnym lub kurtkę wiatrówkę oraz odzież chroniącą przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, np. kurtkę przeciwdeszczową. Poza skompletowaniem warstwowego stroju, należy pamiętać również o ochronie dłoni, stóp, głowy oraz szyi, które są najbardziej narażonymi na wychłodzenie częściami ciała. W trakcie zimowego treningu wszelkie akcesoria typu komin, czapka, skarpetki czy rękawiczki, to niekwestionowany must have. Istotnym aspektem podczas biegania przy niskich temperaturach, zmniejszającym ryzyko infekcji, jest sposób oddychania. Żeby ogrzać wdychane powietrze, warto nosić szalik nad ustami i nosem. – Wielofunkcyjny komin to idealne rozwiązanie do biegania szczególnie zimą. Można go nosić na wiele sposobów: jako kominiarkę lub czapkę. Dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym, będzie dobrym uzupełnieniem stroju zimowego. Przykładem takiego produktu jest komin Scarf, który znajduje się w ofercie Gatta Active – dodaje Dariusz Sadziński, Product Manager marki Gatta i Gatta Active.


Uprawianie sportu zimą może być przyjemne oraz pozytywne dla naszego zdrowia pod warunkiem, że wcześniej odpowiednio się do tego przygotujemy. Wszystko zależy od warunków pogodowych oraz rodzaju podejmowanej aktywności fizycznej. W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwą odzież: warstwowy sposób ubierania się na cebulkę jest niezastąpiony. To bardzo praktyczne i komfortowe rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy przegrzania lub wyziębienia organizmu. Kompletując strój warstwowy, warto postawić na materiały, które będą nie tylko izolowały ciało przed zimnem, ale również umożliwią skórze swobodne oddychanie.


***
O firmie: 
Gatta Active to sportowa siostra marki Gatta – polskiej firmy założonej w latach 90-tych, będącej niekwestionowanym liderem wśród polskich producentów rajstop i bielizny. Odzież sportowa Gatta Active to świetne połączenie wysokogatunkowych materiałów, ciekawych rozwiązań technologicznych i komfortu. Ubrania zostały przygotowane w taki sposób, aby podnosić efektywność treningów dzięki właściwej cyrkulacji powietrza oraz zapewnieniu maksymalnego komfortu. W skład kolekcji wchodzą sportowe topy i legginsy damskie, odzież sportowa męska oraz dresowe bluzy i spodenki sportowe, pozwalające maksymalnie skupić się na wykonywanej aktywności. Bezszwowa technologia redukuje możliwość powstawania bolesnych otarć czy też irytującego ocierania.
Właścicielem marki Gatta jest Grupa Ferax – znajdująca się w czołówce producentów wyrobów pończoszniczych i bezszwowych. To firma wiodąca we wprowadzaniu innowacji produktowych i technologicznych, jak również w przestrzeganiu najwyższych standardów jakości, pracy i etyki w procesie produkcji i wytwarzania. Do kluczowych marek Grupy należą: Gatta (rajstopy, pończochy, bielizna, odzież, stroje kąpielowe), Gatta Active (odzież sportowa) oraz Wola (skarpetki).


Więcej informacji o Gattcie i jej produktach:
https://gatta.pl/pl/
https://wola.pl/

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Tour de Pologne działa wspólnie z Fundacją Avalon Biuro prasowe
2024-08-09 | 10:00

Tour de Pologne działa wspólnie z Fundacją Avalon

Fundacja Avalon, która od 17 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore z całej Polski, pojawi się podczas 81. edycji Tour de Pologne. Współpraca ma na celu
Sport Na miejsca, gotowi… START! Sportowa uczta z TCL w najlepszej jakości w Twoim do
2024-08-08 | 15:20

Na miejsca, gotowi… START! Sportowa uczta z TCL w najlepszej jakości w Twoim do

Sportowe emocje z TCL TCL zaprasza wszystkich do wspólnego przeżywania najwspanialszych wydarzeń z bliska dzięki najnowocześniejszej technologii wyświetlania i świetnie brzmiącym
Sport Novak Djoković: Olimpijskie złoto najważniejszym celem mojej kariery
2024-08-05 | 16:00

Novak Djoković: Olimpijskie złoto najważniejszym celem mojej kariery

Novak Djoković na igrzyskach olimpijskich w Paryżu sięgnął po złoto w singlu, czyli po ostatni medal, którego brakowało w jego bogatej kolekcji. Serb jest zaledwie trzecim sportowcem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.