Zoni Sessions | muzyka na żywo w nagradzanej restauracji
Już 28 lutego w Zoni startuje inspirowany klimatem speakeasy cykl 4 koncertów – Zoni Sessions. W ostatnie piątki miesiąca wystąpią muzycy – Staszek Plewniak, Madame Jean Pierre, Carmell, Basia Balcer – zamieniając wizytę w restauracji i barze w doświadczenie angażujące wszystkie zmysły. Każdy wieczór ma swoje źródło w jednym z kultowych koktajli – Old Fashioned, Cosmopolitan, Dark’n'Stormy, Margarita.
Staszek Plewniak, Madame Jean Pierre, Carmell, Basia Balcer – to młodzi artyści, którzy już wyraźnie zaznaczyli swoją obecność na polskiej scenie muzycznej. Ich niebanalne aranżacje i własne kompozycje będą towarzyszyły gościom restauracji i baru Zoni w ostatnie piątki miesiąca. Cykl Zoni Sessions pozwoli w pełni doświadczyć synergii między muzyką, koktajlami a wnętrzem Zoni, uznanej za jedną z 7 najpiękniejszych restauracji na świecie.
Old Fashioned to prawdziwy klasyk, podobno jego recepturę opublikowano już w 1806 roku, choć autorstwo tego koktajlu przypisują sobie także gentlemani z Pendennis Club z Louisville w stanie Kentucky. Wieczór inspirowany Old Fashioned goście Zoni spędzą w towarzystwie Staszka Plewniaka – wokalisty, kompozytora, autora tekstów, który występował w najważniejszych salach koncertowych w Polsce, takich jak NOSPR czy Filharmonia Szczecińska. Podczas inicjującego cykl Zoni Sessions lutowego występu zaśpiewa m.in. hity Franka Sinatry i popularne standardy, takie jak „Fly me to the Moon”. Marcowa odsłona cyklu odbędzie się pod znakiem Cosmopolitan. Koktajl o tej nazwie pojawia się w barmańskiej historii na początku XX wieku, ale w wersji jaką wszyscy znają funkcjonuje od lat 80. Swoją ogromną popularność zawdzięcza oczywiście serialowi „Sex w wielkim mieście”, w którym był najczęściej pitym drinkiem przez Carrie Bradshaw i jej koleżanki. W ten klimat wprowadzi gości Madame Jean Pierre. Koncertująca w całej Polsce grupa ze względu na ciepłe i pełne emocji kompozycje swoją muzykę określa mianem warm jazzu. Z kolei kwietniowy koncert będzie odwoływał się do pochodzącego z Bermudów koktajlu Dark’n'Stormy, którego głównym składnikiem jest rum. Zadziorny charakter tego alkoholu z łagodnością łączy w swojej muzyce Carmell, która była finalistką polskich preselekcji do Eurowizji w 2017 roku. Ostatnia, majowa odsłona cyklu Zoni Sessions została zainspirowana Margaritą. O jej powstaniu krąży wiele legend. Według tej najbardziej romantycznej koktajl stworzył w 1938 roku dla mającej alergie na wiele alkoholi broadwayowskiej aktorki Marjorie King, Carlos „Danny” Herrera w swojej restauracji Rancho La Gloria położonej gdzieś między meksykańskimi miastami Tijuana i Rosarito. W świat latynoamerykańskiego jazzu gości Zoni przeniesie Basia Balcer, w której twórczości słychać inspiracje z odległych zakątków świata. Basia wykona utwory m.in. z kultowej płyty „Amor” Eydie Gormé. Na każde z wydarzeń bar Zoni przygotowuje specjalne koktajle w limitowanej edycji będące nawiązaniem do klasyków służących za inspirację dla danej odsłony cyklu Zoni Sessions.
Bar Zoni usytuowany w miejscu będącym hołdem dla tradycji polskiego gorzelnictwa – dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” – jest przestrzenią, w której najwyższej klasy sztuka barmańska spotyka się z wyjątkową kuchnią oraz unikatowym designem. Dopracowane w każdym detalu wnętrze, w którym drewno ze starych beczek do przechowywania alkoholu posłużyło za materiał do stworzenia podłogi i 14-metrowego blatu baru, a niecodzienną ozdobę stanowią oryginalne XIX-wieczne kotły, tworzy unikatową atmosferę, w której czuć całą historię tego pofabrycznego obiektu. Dopełnia ją sama wódka, której w barze Zoni jest ponad 200 rodzajów, wybór innych alkoholi jest równie szeroki, a wszystkie mogą stać się bazą koktajlu o charakterze wskazanym przez gości. Wnętrze restauracji i baru Zoni zostało uznane za jedno z 7 najpiękniejszych na świecie (konkurs The World Interiors News Awards) oraz otrzymało pierwszą nagrodę European Property Awards w kategorii Leisure Interior.
Cykl Zoni Sessions
28.02., godz. 21:00 – Staszek Plewniak – wokal, Michał Jurkiewicz – piano; wieczór inspirowany koktajlem Old Fashioned
27.03., godz. 21:00 – Madame Jean Pierre w składzie: Joanna Markowska – wokal; Maciej Muszyński – gitara, Jędrzej Łaciak – bas; wieczór inspirowany koktajlem Cosmopolitan
24.04., godz. 21:00 – Carmell – wokal; wieczór inspirowany koktajlem Dark’n’Stormy
29.05., godz. 21:00 – Basia Balcer; wieczór inspirowany koktajlem Margarita
Restauracja Zoni
Centrum Praskie Koneser
Plac Konesera 1, Warszawa
www.zoni.today
BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...
"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Łódź bez makijażu w debiutanckiej płycie Wolnych Bałut
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.