25 października Dniem Kundelka
Dzień Kundelka przypada 25 października. To dla opiekunów psów kolejna okazja, by podziękować swoim pupilom za radość, którą wnoszą do ich życia. Celebrując święto wszystkich psów wielorasowych pamiętajmy także o tych zwierzętach, które wciąż czekają na kochające domy. Odpowiedzialna adopcja, wsparcie schronisk, wolontariat – warto pomyśleć w tym dniu o odwdzięczeniu się zwierzętom za ogrom miłości, którą od nich otrzymujemy.
Wielorasowość, czyli miłość i oddanie pod wieloma postaciami
Kundelki spotykamy na swojej drodze niemalże codziennie. Ta najliczniejsza grupa psów, w którą wpisują się psy nienależące do jednej rasy, a będące mieszanką kilku ras, wnosi do naszego życia ogrom dobra, radości i miłości. Widzimy je na podwórkach, w domach, w parkach podczas codziennych spacerów, lecz – niestety – również na ulicach i w schroniskach. Jak wynika z badania The State of Pet Homelessness Project, przeprowadzonego przez globalną koalicję ekspertów ds. dobrostanu zwierząt we współpracy z firmą Mars, w Polsce znajduje się ok. 950 tysięcy bezdomnych psów i kotów – to 8% wszystkich zwierząt domowych w naszym kraju. W tym jest 92 i pół tysiąca psów, które przebywają w schroniskach, czekając na kochający dom i 75 tysięcy psów, które żyją na ulicach naszego kraju[1].
– Zwierzęta domowe wnoszą wiele radości do naszego życia, dlatego chcemy zapewnić wszystkim im opiekę, jakiej potrzebują. Nasze globalne badania przeprowadzone w 20 krajach pokazały, że na każde dwa psy lub koty, które są częścią rodziny lub społeczności w badanych krajach, przypada kolejny, który nie ma, niestety, tyle szczęścia. W schroniskach na terenie całej Polski znajduje się ogromna liczba psów, która wciąż czeka na adopcję. Wśród nich dużą grupę stanowią obchodzące 25 października swoje święto psy wielorasowe. Odpowiedzialna adopcja kundelka to nie tylko doskonała okazja na znalezienie wiernego przyjaciela na lata, ale także przejaw miłości i odpowiedzialności. To danie szansy czworonogom, które często przeszły trudną drogę, na kochający dom a jednocześnie zysk dla opiekuna, bo jak potwierdzają badania naukowe, zwierzęta mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne – mówi Marzena Ignaczak, External Affairs Pet Nutrition Poland.
Kundelek na medal przecież jest
Skoro 25 października jest tak wyjątkowym dniem dla wszystkich psów wielorasowych, powinniśmy go należycie uczcić. Co więc możemy ofiarować naszemu kundelkowi? Tak naprawdę… wszystko to, co powinniśmy robić na co dzień. Nie ma lepszego wyrazu miłości do naszego psa niż odpowiednie zaspokojenie jego wymagań behawioralnych, tych związanych z zapewnieniem mu odpowiedniej ilości i typu aktywności fizycznej, właściwego żywienia, odpoczynku i poczucia bezpieczeństwa. Odpowiedzialne podejście do opieki nad zwierzęcym przyjacielem w połączeniu z zapewnieniem mu bezpiecznego środowiska i poświęceniem czasu na wspólne zabawy poskutkuje zbudowaniem z nim niezwykle trwałej i wyjątkowej więzi, która przetrwa lata i obu stronom przyniesie ogrom szczęścia. Liczne badania wykazują, że silna, pozytywna i zdrowa relacja z czworonogiem ma wymierne korzyści dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Badania naukowe przeprowadzone m.in. przez ekspertów z Instytutu Nauki o Zwierzętach WALTHAM[2] potwierdzają, że właściciele psów są mniej narażeni na choroby układu krążenia, szybciej wracają do zdrowia po przebytych zabiegach i operacjach, a także lepiej radzą sobie ze stresem i wykazują wyższą pewność siebie. Czego potrzebują nasi ulubieńcy do szczęścia w dniu ich święta? Kluczem do sukcesu jest troskliwy opiekun, który zna i zaspokaja potrzeby behawioralne swojego czworonożnego przyjaciela każdego dnia. A przy okazji jego święta znajdzie dodatkowy czas na zabawę, spacer, aby wzmocnić pozytywną relacje z czworonożnym przyjacielem.
Znajdź swojego kundelka
Święto wszystkich psów wielorasowych to również dobra okazja, by pomyśleć o tych kundelkach, które wciąż czekają na kochający dom. Jeśli jesteśmy w grupie osób rozważających adopcję czworonoga, pamiętajmy o odpowiedzialnym podejściu do sprawy. Włączenie do swojej rodziny psiego towarzysza to początek pięknej przyjaźni, lecz także ogromna odpowiedzialność za los innej istoty. Chcąc odpowiednio przygotować się do procesu adopcji, warto porozmawiać z pracownikami i wolontariuszami pobliskiego schroniska, którzy pomogą nam we właściwy sposób spełnić marzenie czworonoga o kochającym domu. Jeśli jednak nie możemy przyjąć psa pod swój dach, wciąż możemy pomóc. Schroniska chętnie korzystają z pomocy wolontariuszy, którzy poświęcą swój czas ich pensjonariuszom – pójdą z psem na spacer czy pobawią się z nim. Ponadto organizują dni otwarte, w trakcie których dowiemy się o sposobach pomocy, której możemy udzielić, na przykład poprzez przekazanie karmy czy akcesoriów, które pomogą zapewnić czworonogom komfortowe warunki. I choć każdy dzień by to zrobić jest tak dobry jak każdy inny, to 25 października – Dzień Kundelka – jest idealny, by pomyśleć o wsparciu piesków wielorasowych w dniu ich święta.
[1] https://cms.stateofpethomelessness.com/s3media/2024-01/SoPH-Poland.pdf?VersionId=cG.R9DSm1uogH_YA2ke8frLtJdyKhDh1
[2] https://www.waltham.com/science/human-animal-interaction
Bezpieczne święta i sylwester z pupilem
„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.