Akademia Ekologiczna Amest Otwock po raz kolejny edukowała dzieci i młodzież
Spotkanie zorganizowane w sobotę, 26 sierpnia, w ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock było już kolejnym z cyklu wydarzeń, przybliżającym dzieciom (i nie tylko!) z powiatu otwockiego zasady eko stylu życia. Akcja została objęta patronatem honorowym Polskiego Związku Pszczelarskiego, a jej partnerem jest Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku.
W sobotę, 26 sierpnia, na składowisku Amest Otwock odbył się piknik ekologiczny #AmestDlaPszczół. Podczas wydarzenia mieszkańcy Otwocka i okolic – głównie rodziny – zdobyli wiedzę na temat konieczności i możliwości wspierania bioróżnorodności. Głównym punktem spotkania była prelekcja prof. Zbigniewa Kołtowskiego. Kierownik Zespołu Botaniki Pszczelarskiej renomowanego Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego i wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego opowiedział najmłodszym i ich opiekunom o niezwykłej roli, jaką w przyrodzie pełnią pszczoły oraz inne zapylacze.
– Przekazywanie młodym ludziom wiedzy na temat funkcjonowania środowiska naturalnego jest niezwykle ważne. Kształtowanie odpowiednich postaw i zaszczepianie szacunku do przyrody to najlepsza inwestycja w przyszłość. To budujące, że organizowane są takie inicjatywy jak #AmestDlaPszczół, przybliżające dzieciom w przystępnej formie bardzo istotne sprawy – mówi prof. Zbigniew Kołtowski.
Po interesującym wykładzie, uczestnicy pikniku mogli zwiedzić pasiekę znajdującą się na terenie składowisko Amest Otwock. Jarosław Grzesiuk, zajmujący się nią na co dzień, opowiedział o codziennej pracy pszczół i ich ważnych zadaniach, jakie wypełniają dla środowiska naturalnego – także dla ludzi. Druga część wydarzenia poświęcona była pogłębianiu wiedzy na tematy związane z odpowiedzialnym gospodarowaniem odpadami. Wszystko przebiegało w rodzinnej, piknikowej atmosferze – nie zabrakło słodkości i ekologicznych quizów z nagrodami.
Wydarzenie #AmestDlaPszczół było kolejną już w tym roku inicjatywą Akademii Ekologicznej Amest Otwock. Dotychczas – w ramach jej działań – zorganizowano między innymi:
- warsztaty ekologiczno-pszczelarskie dla ponad 20 dzieci z Ukrainy, przebywających na letnim wypoczynku w powiecie otwockim (10 lipca);
- warsztaty dotyczące ochrony środowiska i życia pszczół dla trzech grupy uczestników półkolonii letnich, organizowanych przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku (14 lipca).
– Naszą rolę, jako Amest Otwock, widzimy nie tylko w odpowiedzialnym gospodarowaniu odpadami, ale także w przekazywaniu wiedzy na temat funkcjonowania i ochrony środowiska naturalnego. Wierzymy, że poprzez edukację ekologiczną kształtujemy wśród dzieci i młodzieży najlepsze nawyki. To dla nas wielki zaszczyt, że takie wydarzenia jak #AmestDlaPszczół, są wspierane przez tak znakomitych partnerów jak Polski Związek Pszczelarski i PMDK w Otwocku – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes spółki Amest Otwock.
Kolejna odsłona edukacyjnej działalności Akademii Ekologicznej Amest Otwock już 9 września. Firma będzie obecna na 8. Rodzinnym Pikniku Naukowym PMDK w Otwocku.
Bezpieczne święta i sylwester z pupilem
„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Iwona Guzowska: W programie „Mistrzowskie pojedynki" jest kilka osób stricte nastawionych na rywalizację. Chciały jak najwyżej zajść i szły po trupach do celu
Mistrzyni świata w kickboxingu z entuzjazmem wspomina swój udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”, bo jak podkreśla, okazał się dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Realizując poszczególne zadania, sportowcy musieli bowiem stawić czoła nie tylko rywalom, ale i własnym ograniczeniom. Iwona Guzowska zdradza też, że niektórzy uczestnicy byli mocno zdeterminowani. Nie ukrywali, że przyjechali po to, żeby wygrać, i nie dawali sobie żadnej taryfy ulgowej.
Gwiazdy
Damian Janikowski: Charakter wojownika pozwolił mi przejść z zapasów do MMA. Mam zamiar wysoko zajść w Federacji KSW
Były zapaśnik nie ukrywa, że przejście z dyscypliny, w której zdobył brązowy medal olimpijski, do MMA nie było łatwe. Przede wszystkim zaskoczyła go technika walki, w której dozwolonych jest dużo więcej chwytów niż na macie. Udało mu się jednak pokonać kryzys i teraz jest dumny ze swoich sukcesów na nowej płaszczyźnie. Ma nawet ambicje walczyć o najwyższe trofea w KSW. Damian Janikowski zaznacza, że nie boi się wyzwań ani ciężkiej pracy. Nie wyklucza więc, że po zakończeniu kariery sportowej zostanie trenerem albo wróci do wojska.
Sport
Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
Niemal co trzecie polskie dziecko w wieku 7–9 lat ma nieprawidłową masę ciała – alarmują eksperci ochrony zdrowia i wskazują, że będzie to mieć poważne konsekwencje. Rośnie pokolenie osób, które w młodym wieku będą się zmagały z chorobami metabolicznymi, ale też z problemami natury psychicznej. Wciąż brakuje efektywnych działań zapobiegających problemowi i współpracy międzyresortowej na tym polu. Eksperci ostrzegają jednak przed biernym oczekiwaniem na odgórne akcje i zachęcają do zmiany nawyków już na poziomie domu rodzinnego.